پمپ باد تعمیرات موبایل یا کمپرسور هوا

اولین قدم برای یادگیری سرویس موبایل و گذراندن دوره آموزش تعمیرات موبایل، آشنایی با تجهیزاتی است که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از این تجهیزات مهم، پمپ باد یا کمپرسور هوا است. البته از آنجایی که تعمیر کردن موبایل از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است، نمی‌توان از هر نوع پمپ یا کمپرسی استفاده کرد. پس چطور باید مناسب‌ترین پمپ باد را برای این کار انتخاب کنیم؟ ما در کنار شما هستیم تا پاسخ این سوال را به شما بگوییم. 

پمپ باد تعمیرات موبایل یا کمپرسور هوا تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل پمپ باد تعمیرات موبایل یا کمپرسور هوا می‌پردازیم که وظیفه تمیز کردن و خشک کردن قطعات در تعمیرات لوازم الکترونیکی مختلف مانند موبایل را دارند.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

کمپرسور یا پمپ باد موبایل 

پمپ باد یکی از لوازم تعمیرات موبایل به شمار می‌رود که بسیار حیاتی و مهم است. همچنین یکی از پرکاربردترین تجهیزات برای انواع تعمیرات است، که در حوزه‌های مختلفی هم کاربرد دارد. می‌توانیم از این پمپ‌های باد برای تعمیر کردن لوازم خانگی، بردها، تجهیزات الکترونیکی، مدارها و هر نوع دستگاه برقی دیگر، استفاده کنیم. 

به طور کلی وظیفه اصلی پمپ باد تعمیر موبایل، خشک کردن بردهای مدار چاپی، نظافت زیر پایه ها، از بین بردن جرم‌های باقی مانده بعد از لحیم کاری، تمیز کردن آی سی‌ها و … پس از شستشو است. در واقع این پمپ‌ها هم وظیفه نظافت و هم وظیفه خشک کردن قطعات بعد از شستشو را بر عهده دارند. در کنار این موارد، می‌توان از پمپ‌های باد برای برداشتن روکش‌های پلاستیکی از روی برد، جدا کردن گلس از روی صفحه موبایل و تمیز کردن سوکت‌ها و سر سوکت‌ها هم، استفاده کرد. 

ویژگی‌های اصلی پمپ باد تعمیرات موبایل

پیش از آنکه بخواهید پمپ باد مناسبی را برای تعمیرات موبایل انتخاب کنید، نیاز دارید تا در مورد ویژگی‌های اصلی پمپ‌های قابل استفاده به این منظور، اطلاعات به دست آورید. از جمله مهمترین ویژگی‌هایی که می‌توانیم برای این نمونه از پمپ بادها بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد: 

داشتن قابلیت تنظیم هوای خروجی

از آنجایی که پمپ بادها از هوای فشرده زیادی برخوردارند، باید بسته به نیاز بتوان میزان هوای مورد نیاز برای تعمیر موبایل را در زمان استفاده از پمپ تنظیم کرد. پس این قابلیت اهمیت بسیار زیادی دارد و باید در زمان تهیه پمپ به آن توجه کنید. 

مناسب بودن میزان حجم مخزن 

حجم مخزن‌های پمپ باد تجهیزات تعمیرات موبایل باید متناسب میزان حجم کاری و تعداد تعمیرکارانی که از آن استفاده می‌کنند، تعیین شود. بهترین و معمولی‌ترین کمپرسورهایی که برای تعمیرات موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای مخزن‌هایی با حجم ۱۰.۱۵، ۲۵ و ۳۰ لیتری اند.

پمپ‌هایی که دارای ۳۰ لیتر حجم مخزن هستند، برای مغازه‌هایی که ۳ تعمیرکار همزمان در آن مشغول به فعالیت هستند، مناسب به شمار میرود. اگر تعداد تعمیرکاران زیاد باشد و حجم مخزن کم، همه با کاهش سرعت کار مواجه خواهند شد. 

داشتن قابلیت حمل آسان 

این که شما بتوانید پمپ باد تجهیزات تعمیرات موبایل را به راحتی در زمان انجام کار حمل کنید، یک ویژگی مهم تلقی می‌شود. زیرا اگر کمپرسور از وزن سنگینی برخوردار باشد، دست به دست کردن آن بین تعمیرکاران در زمان کار دشوار خواهد شد و حتی این مسئله می‌تواند سرعت تعمیر موبایل را بین تعمیرکاران کاهش دهد. 

میزان مصرف برق بهینه 

برخی نمونه کمپرسورها که از صدای بسیار بالایی برخوردارند، برق بسیار زیادی هم در حین انجام کار مصرف می‌کنند. این مسئله نه برای تعمیرکاران مقرون به صرفه است و نه مناسب تلقی می‌شود. پس باید پمپ بادی را برای تعمیر موبایل تهیه کنید که مصرف برق بهینه‌ای داشته باشد.

عدم نیاز به فضای بیشتر برای استفاده برخی نمونه‌های پمپ باد تعمیرات موبایل نیاز به فضای بسیار زیادی دارند. این مسئله منجر می‌شود تا بخش زیادی از محیط مغازه را اشغال کنند و تعمیرکاران نتوانند به راحتی در محیط تردد نمایند.

از این رو، بهتر آن است که در زمان تهیه پمپ ها، به سراغ پمپ بادی روید که از ابعاد کوچکی برخوردارند. این انتخاب به شما کمک می‌کند تا فضای کمتری به دستگاه اختصاص داده و حتی به دلیل وزن سبک، آن را به هر کجا که می‌خواهید ببرید. 

داشتن صدای کم در زمان استفاده 

در زمان انتخاب پمپ باد تعمیرات موبایل، حتما باید به میزان صدایی که تولید می‌کند دقت کنید. زیرا شما می‌خواهید از این محصول در محیط‌های تجاری، پاساژها و حتی مغازه‌هایی که نزدیک به دیگر مغازه‌ها هستند استفاده کنید. اگر از پمپ‌هایی با صدای بلند استفاده کنید، نه تنها باعث آزار اطرافیان و حتی مشتریان می‌شوید، بلکه در طولانی مدت ممکن است شنوایی شما نیز دچار آسیب شود. از این رو به این مسئله توجه ویژه‌ای نمایید.

عدم نیاز داشتن به روغن کاری 

اصولا پمپ بادهایی که برای تعمیر موبایل انتخاب می‌شوند، نیازی به روغن کاری ندارند. اما برخی نمونه از پمپ‌ها به روغن نیاز دارند که این مسئله مشکلاتی را به همراه دارد. در زمان استفاده از این پمپ ها، هوای فشرده شده همراه با روغن به خارج ارسال می‌شود. از این رو نمی‌توان از آن برای تعمیر تمامی تجهیزات موبایل استفاده کرد. پس باید به این مسئله نیز دقت ویژه‌ای نمایید. 

انواع پمپ باد تعمیرات موبایل 

از میان انواع کمپرسور هوا تعمیرات موبایل، باید به دو نوع کمپرسور یخچالی و اویل فری اشاره کنیم. هر دوی این مدل ها، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که منجر شده تا بتوان با اطمینان آن‌ها را برای تعمیرات موبایل انتخاب کرد. 

پمپ باد یخچالی

این نمونه پمپ باد تعمیر موبایل، از صدای بسیار پایینی برخوردار است. اما برای این که بتواند عملکرد خوبی داشته باشد، نیاز به روغن کاری سیستم داخلی دارد. از این رو در صورت تهیه این مدل از پمپ ها، باید هر ۶ ماه یکبار برای روغن کاری آن و تعویض روغن سیستم داخلی آن، اقدام نمود. در غیر این صورت سیستم دچار خوردگی و سایش شده و موتور پمپ ممکن است گیرپاژ کند. 

البته باید بیان کنیم که کمپرسور هوای یخچالی از نظر قیمت، مناسب‌تر از کمپرسور اویل فری بوده و به همین دلیل تعمیرکارانی که بودجه محدودی برای تهیه این محصول دارند، می‌توانند اقدام به انتخاب آن نمایند. 

پمپ باد اویل فری 

از این نمونه پمپ بادها بیشتر با عنوان کمپرسور خشک یاد می‌شود، یعنی نیازی به استفاده از روغن برای روان‌سازی سیستم آن نیست. پمپ بادهای اویل فری هم از صدای پایینی در زمان استفاده برخوردارند. اما آنچه منجر به محبوبیت بیشتر این مدل کمپرسورها شده است، کیفیت بهتر هوای فشرده درون آن‌ها نسبت به پمپ‌های یخچالی است. 

پمپ باد از تجهیزات تعمیر موبایل یخچالی از آنجایی که در زمان استفاده ممکن است با هوای فشرده کمی روغن هم خارج کند، نسبت به پمپ‌های اویل فری متقاضی کمتری دارد. اما از آنجایی که قیمت پمپ‌های اویل فری تقریبا دو برابر پمپ‌های یخچالی است، تعداد کمی از تعمیرکاران می‌توانند اقدام به تهیه آن نمایند. 

در کنار قیمت بالا، استفاده از پمپ باد اویل فری تعمیر موبایل، ایراد دیگری هم دارد. آن هم تشکیل تدریجی قطرات آب در زمان فشرده کردن هوا داخل مخزن است. البته می‌توان از یک میکروفیلتر برای جلوگیری از نفوذ این قطرات آب در زمان خروج هوا، استفاده نمود.

جمع‌بندی!

حال که دریافتید پمپ باد تعمیر موبایل چیست و چه کاربردی دارد، باید در زمان تهیه آن دقت بسیار نمایید. زیرا شما باید پمپی را تهیه کنید که بتواند نیاز شما را با کمترین میزان صدا و بالاترین کیفیت در زمان تعمیر قطعات موبایل برطرف سازد. بدون تردید استفاده از پمپ‌های پر سرو صدا در محیط‌هایی همچون پاساژها، محیط‌های تجاری و حتی مغازه ها، مناسب نبوده و امکان‌پذیر نیست. 

از این رو در زمان تهیه پمپ‌های باد باید به صدای پایین آن توجه کنید. همچنین لازم است به میزان حجم مخزن پمپ، فضایی که پمپ باد نیاز دارد و قابلیت حمل آسان آن نیز، توجه کنید. در آموزشگاه تعمیرات موبایل متخصصان فردا اطلاعات بیشتری توسط متخصصان در این زمینه، در اختیار شما قرار خواهد گرفت. می‌توانید با مهندسان متخصص و باتجربه در این زمینه مشورت کرده و سپس اقدام به تهیه این تجهیزات نمایید. 

سوالات متداول

مناسب برای خشک کردن، حباب گیری و تمیز کردن قطعات داخلی موبایل و تعمیرات ال سی دی است. 

به این دلیل که با استفاده از تجهیزات تعمیرات موبایل مناسب، از آسیب دیدن گوشی بهتر جلوگیری شود.

در کنار پمپ باد از تجهیزات تعمیرات موبایل، باید به تجهیزات مهم دیگری همچون هیتر، هویه، میکروسکوپ، لحیم، مولتی متر، ذره بین، قاب باز کن و … اشاره کنیم. 

پمپ بادهای تعمیرات موبایل که در دو نمونه کلی یخچالی و اویل فری در بازار موجود هستند، بسته به نوع برند تولیدی محصول، با قیمت متفاوتی عرضه می‌شوند. 

خیر. در ابتدا بهتر است تنها برخی تجهیزات مهم و پرکاربرد را تهیه کنید. سپس می‌توانید تجهیزاتی دیگری همچون پمپ باد را در مراحل بعدی آموزش تعمیرات موبایل تهیه نمایید.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «پمپ باد تعمیرات موبایل یا کمپرسور هوا»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

میترا محمدیان

میترا محمدیان

نویسنده‌ی آرام، صبور و با دقت بلاگ متخصصان فردا که سابقه همکاری به عنوان مسئول تولید محتوا در چندین مجموعه معتبر را دارند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا