انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل

پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، بدون شک از پرکاربردترین لوازم تعمیرات موبایل است. از آنجایی‌که پیچ‌های مختلفی بر روی گوشی‌های موبایل وجود دارند، برخورداری از پیچ‌گوشتی‌های مناسب، امری ضروری برای تعمیرکاران موبایل است.

با گذشت زمان، طراحی گوشی‌های موبایل، تغییرات و پیشرفت‌های زیادی را به خود دیده است که یکی از آن‌ها، مربوط به نوع پیچ استفاده شده بر روی قسمت‌های مختلف گوشی موبایل است. برای باز کردن پیچ‌های مختلف روی گوشی‌های موبایل، به پیچ‌گوشتی‌های مختلفی نیاز داریم.

انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل کاربرد انواع مختلف پیچ‌گوشتی در‌ تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل

پیچ‌گوشتی‌هایی که برای تعمیرات گوشی موبایل استفاده می‌شوند، انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها برای انجام کار به‌خصوصی طراحی شده‌اند. برای استفاده از پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، ابتدا باید با انواع پیچ‌گوشتی‌ها و کاربرد آن‌ها آشنا باشید.

پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل دوسو

از شناخته‌شده‌ترین انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، پیچ‌گوشتی‌های نوع دوسو هستند که به آن‌ها، پیچ‌گوشتی تخت یا پهن نیز می‌گویند. این پیچ‌گوشتی دوسو برای باز کردن پیچ‌هایی که به شکل یک خط صاف طراحی می‌شوند، کاربرد دارند.

پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل چهارسو

این مدل از پیچ‌گوشتی‌های تعمیرات موبایل، به‌منظور باز کردن پیچ‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شیار آن‌ها به شکل علامت مثبت طراحی شده است. استفاده از پیچ‌گوشتی چهارسو، احتمال سر خوردن روی پیچ را کاهش داده و شما می‌توانید با سرعت و دقت بیشتری، پیچ‌ها را باز و بسته کنید.

پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل سه‌پر

پیچ‌گوشتی سه‌پر، مشابه با پیچ‌گوشتی‌های سه‌سو نیست؛ این مدل پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، برای پیچ‌هایی با طرح‌های خاص، مناسب بوده که اغلب از آن‌ها بر روی کنسول‌های بازی، دوربین‌ها و گوشی‌های موبایل، استفاده می‌کنند.

پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل مدل فیلیپس

پیچ‌گوشتی فیلیپس مورد استفاده در تعمیرات موبایل، همچون پیچ‌گوشتی‌های دو‌سو، از پرکاربردترین انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل محسوب می‌شود. این نوع پیچ‌گوشتی‌ها، دارای سَری به‌شکل ضربدری هستند که بیشتر برای ایجاد گشتاور کاربرد دارند.

پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل ستاره‌ای یا پنج‌پر سه‌بعدی

این نوع پیچ‌گوشتی، سَری به‌شکل ستاره‌ای دارد و ممکن است به‌صورت پنج‌سو یا شش‌سو باشد. از این نوع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، برای ایجاد گشتاور و باز کردن پیچ‌های ریزِ مخصوصی استفاده می‌کنند که اکثراً در گوشی‌های آیفون مشاهده می‌شود.

انواع پیچ‌گوشتی تعمیرات گوشی اندروید

پیچ‌هایی که در گوشی‌های موبایل اندرویدی استفاده می‌شود، تقریباً شکل یکسانی دارند و در بیشتر این گوشی‌ها، از پیچ‌های نوع چهارسو استفاده شده است. در نتیجه، شما با خرید یک عدد پیچ‌گوشتی چهارسوی ۱.۵ درجه‌ای، می‌توانید گوشی‌های مختلفی را چه از برند آیفون و چه از برند اندروید، باز و بسته کنید.

انواع پیچ‌گوشتی گوشی‌های موبایل اندرویدی، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • پیچ‌گوشتی چهارسوی ۱.۵ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی سه‌سوی ۲.۵ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتیT5
 • پیچ‌گوشتی ستاره‌ای ۱.۲ درجه‌ای

انواع پیچ‌گوشتی تعمیرات گوشی آیفون

شاید برای شما هم سؤال باشد که چه نوع پیچ‌گوشتی برای تعمیر گوشی آیفون خریداری کنیم. برای اینکه بتوانیم گوشی‌های سِری آیفون را تعمیر کنیم، بدون شک به پیچ‌‌گوشتی‌های نوع آیفونی نیاز داریم؛ زیرا این پیچ‌گوشتی‌ها از سَری‌های مختلفی تشکیل شده‌اند.

پیچ‌گوشتی‌های تعمیر گوشی موبایل آیفون، شامل موارد زیر است:

 • پیچ‌گوشتی سه‌سوی ۰.۶ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی چهارسوی ۱.۵ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی ستاره‌ای ۰.۸ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی چهارسوی نوک‌دار ۲.۵ درجه‌ای

پیشنهاد ما این است که اگر قصد انجام تعمیرات گوشی موبایل آیفون، به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای را دارید، هر کدام از این چهار نوع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل را به‌صورت تکی، خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید؛ زیرا پیچ‌گوشتی‌های تکی از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار می‌باشند و طول عمر بیشتری نیز دارند. به‌علاوه اینکه، دارای طراحی حرفه‌ای‌تری بوده که آن‌ها را به پیچ‌گوشتی‌های خوش‌دست‌تری تبدیل می‌کند.

پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل، از تنوع تا کیفیت

با وجود گذشت سال‌ها از ظهور صنعت گوشی‌های موبایل و پیشرفت روزافزون آن، موارد زیادی درباره آن‌ها، هنوز هم، صورتی تازه و پرمخاطبی دارد. به‌عبارت دیگر، نوآوری‌ها و البته مشکلات، همواره در مسیر پیشرفت صنعت گوشی‌های موبایل، باقی مانده است.

تعمیرات گوشی‌های موبایل، یکی از این موارد است که با تنوع بالا و ورود لوازم و تجهیزات جدید به بازار، نه ‌تنها کمتر نشده است؛ بلکه به‌طور قابل‌توجهی نیز افزایش یافته است. بر همین اساس، نیاز به برخورداری و کاربرد لوازم تخصصی و دوره‌های آموزش تعمیرات گوشی برای انجام تعمیرات موبایل نیز بیشتر شده است.

متأسفانه وجود لوازم و تجهیزات تعمیرات موبایل تقلبی و بی‌کیفیت، به‌عنوان مشکلی بزرگ در این مسیر، کار تعمیرات موبایل را با مسائل و موانع جدی روبه‌رو کرده است. همین‌طور، استفاده از پیچ‌گوشتی‌های غیرتخصصی، با آسیب وارد آوردن به بدنه و اجزاء موبایل، باعث بروز مشکلات جدید و غیرقابل‌پیش‌بینی در آن می‌شود. راه‌حل این مشکل، در انتخاب صحیح و تخصصی پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل خواهد بود.

انتخاب و خرید پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل

یک تعمیرکار موبایل، بهتر از هر فرد دیگری از اهمیت ابزارهای مصرفی در نتیجه کار آگاه است. بر این اساس با بررسی تنوع موجود در بازار، می‌توانیم بهترین و مناسب‌ترین ابزارها را برای این کار، انتخاب کنیم.

در مورد انتخاب و خرید پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل، شناخت انواع پیچ‌های مورد کاربرد در گوشی‌های موبایل، از اولین نکاتی است که باید به آن دقت داشته باشید.

تنوع پیچ‌های مصرفی در ساخت گوشی موبایل، در انواع دو‌سو، سه‌سو، چهارسو، شش‌ضلعی و ستاره‌ای، وجود دارد. بر این اساس، لازم است که انتخاب پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل، با توجه به این نمونه‌ها، تهیه و خریداری شود.

به دلیل وجود تنوع در پیچ‌های مورد استفاده در ساخت گوشی‌های موبایل، ست پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل با مدل‌های مختلف، با بیشترین استقبال و استفاده بین کاربران روبه‌رو شده است.

پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل که به شکل سِت (مجموعه‌ای) تهیه می‌شوند، با داشتن یک دسته مشترک و سرمته‌های گوناگون، از نظر قیمت ارزان‌تر، و به‌لحاظ کارآیی، بسیار مفید هستند.

عوامل موثر در انتخاب پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل

عوامل دیگری نیز در انتخاب پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل مؤثر هستند که در ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کارآیی پیچ‌گوشتی

برخی نمونه‌ها از نظر کاربردی بسیار مفید بوده و کاربردهای عمومی و وسیعی دارند. از طرفی نمونه‌هایی هم به‌شکل تخصصی برای تعمیر برخی برندهای گوشی موبایل،‌ کاربرد دارند. در این میان کیفیت کاربردی و عملکرد مفید پیچ‌گوشتی، در هر دو نوع تخصصی و عمومی، مهم‌ترین عامل انتخاب است.

لوازم جانبی

برخی از انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، با قاب‌بازکن موبایل، همراه هستند که نقش مهمی در حفظ گوشی و باز کردن آسان آن، بدون آسیب و خراشیدگی دارد. همچنین شارژر، پک مخصوص و دیگر لوازم جانبی همراه نیز با این ست‌های پیچ‌گوشتی، ارائه می‌شوند که به سرعت و سهولت در انجام کار، کمک می‌کند.

برند سازنده پیچ‌گوشتی

بسیاری از تعمیرکاران حرفه‌ای موبایل، با شناختی که از برندهای سازنده سخت‌افزار دارند، نسبت به انتخاب و خرید این لوازم اقدام می‌کنند. به‌عنوان مثال، انتخاب پیچ‌گوشتی مناسب با توجه به سابقه برند و کشور سازنده، مورد رایجی است؛ نام‌های آشنایی که سال‌ها برای تعمیرات موبایل به‌کار گرفته شده و از مسیر آزمون و تجربه، گذر کرده‌اند.

میزان قیمت پیچ‌گوشتی

یکی از موارد تأثیرگذار در انتخاب پیچ‌گوشتی مناسب در تعمیرات موبایل، میزان قیمت آن است. با توجه به نیاز تعمیرکاران و کاربران این لوازم، قیمت نمونه‌های تکی و سِت (مجموعه‌ای) می‌تواند به‌صرفه باشد.

جمع‌بندی!

اصلی‌ترین انواع پیچ‌هایی که بر روی گوشی‌های موبایل وجود دارند، به شکل دوسو، سه‌سو، چهارسو، ستاره‌ای و شش‌ضلعی هستند. شما می‌توانید انواع مناسب پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل، برای باز کردن این پیچ‌ها را به‌صورت تکی یا سِت (مجموعه‌ای) خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از ست پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل، در مقایسه پیچ‌گوشتی‌های تکی تعمیرات موبایل، گزینه‌های مناسب‌تر و ارزان‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ چراکه تنوع زیادی دارد و با برخورداری از یک ست پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل، می‌توانید تقریباً تمامی پیچ‌های روی موبایل را باز کنید.

این ست‌ها از یک دسته پیچ‌گوشتی و تعداد زیادی سر مته در شکل‌ها و قطرهای مختلف تشکیل شده‌اند.

سوالات متداول

وابسته به برند موبایل (اندروید یا آیفون) و نوع پیچ‌های به‌کار رفته در ساختار موبایل، پیچ‌گوشتی‌های مختلفی وجود دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • پیچ‌گوشتی دوسو
 • پیچ‌گوشتی چهارسو
 • پیچ‌گوشتی سه‌پر
 • پیچ‌گوشتی فیلیپس
 • پیچ‌گوشتی ستاره‌ای یا پنج‌پر

برای تعمیر گوشی‌های اندرویدی، پیچ‌گوشتی‌های زیر کاربردی است:

 • پیچ‌گوشتی چهارسوی ۱.۵ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی سه‌سوی ۲.۵ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتیT5
 • پیچ‌گوشتی ستاره‌ای ۱.۲ درجه‌ای

برای تعمیر گوشی‌های آیفون، پیچ‌گوشتی‌های زیر کاربردی است:

 • پیچ‌گوشتی سه‌سوی ۰.۶ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی چهارسوی ۱.۵ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی ستاره‌ای ۰.۸ درجه‌ای
 • پیچ‌گوشتی چهارسوی نوک‌دار ۲.۵ درجه‌ای

موارد و متغیرهای زیر در انتخاب بهترین پیچ‌گوشتی تعمیرات موبایل مورد توجه هستند:

 • کارایی پیچ گوشتی
 • لوازم جانبی همراه آن
 • برند و کشور سازنده
 • میزان قیمت پیچ گوشتی
 • حوزه‌ی تخصصی شما در تعمیرات موبایل
 • میزان حرفه‌ای بودن و سطح کاری تعمیرکار موبایل

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه تعمیرات موبایل متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «انواع پیچ‌گوشتی در تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا