ابزار باز کننده قاب موبایل (قاب باز کن یا اسپاتول)

حین تعمیرات موبایل، پیش می‌آید که به باز کردن قاب موبایل نیاز پیدا کنیم. باز کردن قاب گوشی‌های نسل جدید، بدون استفاده از ابزارهای مناسب و تخصصی ممکن نیست. ابزار باز کننده قاب موبایل که با نام‌های اسپاتول و یا قاب باز کن موبایل نیز شناخته میشود، یک وسیله تخصصی جهت باز کردن فریم تلفن همراه به‌منظور انجام تعمیرات روی قطعات داخلی میباشد.

ابزار باز کننده قاب موبایل

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

ابزار باز کننده قاب موبایل چیست؟

حتماً تا به حال برای شما هم پیش آمده که گوشی موبایل‌‌تان به دلایل مختلفی دچار آسیب شده و عملکرد درست و صحیح آن با مشکل مواجه شده است. در چنین شرایطی، قطعاً اولین موضوعی که به ذهن شما می‌رسد، این است که گوشی موبایل خود را به یک تعمیرکار موبایل ماهر بسپارید تا مشکل آن را برطرف کند.

با توجه به اینکه گوشی‌های موبایل، با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند؛ بنابراین یک تعمیرکار تعمیر موبایل باید در جعبه‌ابزار خود، انواع مختلف تجهیزات تعمیرات گوشی موبایل را داشته باشد.

اولین قدم برای تعمیر یک گوشی، این است که قاب گوشی از بدنه آن جدا شود؛ بنابراین در همین قدم اول، شما به وسیله‌ای به نام «باز کننده قاب موبایل» یا «قاب باز کن موبایل» نیاز دارید. شما با استفاده از ابزار باز کننده قاب، به‌راحتی می‌توانید قاب گوشی‌های موبایل را راحت‌تر از بدنه آن‌ها جدا کنید.

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل ابزار باز کننده‌ی قاب موبایل و نحوه کارکرد آن می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

کارکرد قاب باز کن موبایل

ابزار‌های زیادی برای تعمیرات موبایل طراحی شده است که هر یک از آن‌ها، ساختار خاصی را داشته و می‌توانند به تعمیرکاران موبایل کمک کنند تا به‌راحتی، مشکلات مختلف گوشی‌ها را برطرف کنید. هر یک از این لوازم تعمیرات موبایل که بدون وجود آن‌ها، نتوانیم گوشی‌های موبایل را به‌درستی عیب‌یابی کنیم، در دسته ابزار‌های ضروری انجام این کار قرار می‌گیرند. بر این اساس، می‌توانیم این‌طور نتیجه بگیریم که بازکننده‌های قاب موبایل، به‌عنوان یکی از ضروری‌ترین ابزار تعمیرات موبایل شناخته می‌شوند.

نام‌های دیگر این ابزار

بازکننده قاب تعمیرات موبایل، با نام‌های «اسپاتول» یا «اسپاجر» نیز شناخته می‌شود؛ همان‌طور که از نام آن مشخص است، جهت باز کردن قاب گوشی و یا باز کردن اتصالات از روی مادربورد و غیره، به‌کار می‌رود و در مجموعه لوازم تعمیرات موبایل قرار می‌گیرد.

این ابزار، به‌خصوص برای انجام تعمیرات گوشی‌های آیفون، بسیار مفید است. بازکننده‌های قاب موبایل، موارد مصرف مختلفی دارند که شامل بازکننده قاب لپ‌تاپ، بازکننده قاب موبایل، بازکننده قاب تبلت و عیره می‌باشند.

کاربرد اصلی باز کننده قاب موبایل چیست؟

بازکننده قاب موبایل، به‌منظور جداسازی تاچ ال‌سی‌دی از فریم میانی گوشی، جدا کردن باتری، باز کردن فلت‌های داخل گوشی، کاربرد دارد. همچنین، از بازکننده‌های قاب موبایل، برای برداشتن شاسی موبایل و تبلت نیز استفاده می‌شود

برخی از مدل‌های حرفه‌ای‌تر این ابزار تعمیرات موبایل، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در بخشی از بدنه خود، یک پَد مکنده دارند و شخص تعمیرکار، آن را بر روی ال‌سی‌دی گوشی‌های موبایل قرار می‌دهد و با چسبیدن به ال‌سی‌دی، به‌راحتی آن را از بدنه موبایل، جدا خواهد کرد. بازکننده قاب موبایل برای باز کردن درز‌های بسیار باریک در گوشی‌ها نیز کاربرد دارد.

البته باید بدانید که بازکننده قاب گوشی موبایل برای انجام تعمیرات موبایل، از تنوع مدل بیشتری برخوردار هستند؛ به همین علت، تعمیرکاران موبایل می‌توانند بر اساس نیازهای کسب‌وکاری خود، بهترین مدل بازکننده قاب موبایل را برای خودشان انتخاب کنند.

انواع بازکننده قاب موبایل

بازکننده‌های قاب موبایل، از نظر جنس و از نظر شکل ظاهری در دسته‌بندی های متفاوتی قرار میگیرند که در ادامه به‌طور جداگانه معرفی شده‌اند.

انواع بازکننده قاب موبایل از نظر جنس

 1. بازکننده قاب فلزی: سبک و قابل حمل، مناسب برای باز کردن ال‌سی‌دی گوشی و جداسازی فریم و باتری از یکدیگر
 2. بازکننده قاب پلاستیکی: بازکننده پلاستیکی و دوطرفه با سرهای پهن و نازک، محصوص باز کردن ال‌سی‌دی و قطعات دیگر

انواع بازکننده قاب موبایل از نظر شکل ظاهری

 1. بازکننده قاب تک‌سر: دارای یک سر برای جداسازی صفحه‌نمایش گوشی از قاب شاسی آن است.
 2. بازکننده قاب چاقویی: دارای دو سر برای باز کردن تاچ ال‌سی‌دی و سایر قطعات گوشی موبایل است.
 3. بازکننده قاب پهن: سر این نوع ‌ بازکننده قاب گوشی، نسبت به سایر ‌ بازکننده‌های قاب گوشی موبایل، پهن‌تر بوده و از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است.
 4. بازکننده قاب ستاره‌ای: به‌شکل پنج‌ضعلی و از استیل ضدزنگ بوده و مناسب برای جدا کردن قاب و باتری می‌باشد.
 5. بازکننده قاب شش‌ضعلی: دارای طراحی ارگونومیک و انعطاف‌پذیری بالا بوده که به‌هنگام انجام تعمیرات، آسیبی به قطعات موبایل وارد نمی‌کند.
 6. بازکننده قاب مثلثی: به‌شکل سه‌ضعلی، نازک، سرسخت و بادوام است و مناسب برای باز کردن و جداسازی ال‌سی‌دی و نظایر این‌ها می‌باشد.
 7. بازکننده قاب سه‌بعدی: دارای لبه‌های ‌سه‌بعدی و مناسب جهت جداسازی سریع صفحه‌نمایش گوشی می‌باشد.

قیمت بازکننده قاب موبایل

موضوعی که ذهن بسیاری از خریدارانِ ‌ بازکننده‌های قاب را درگیر می‌کند، قیمت ‌ بازکننده قاب تعمیرات موبایل است. همان طور که بیان شد قیمت این ابزار‌ها بسیار بالا نیست و به‌گونه‌ای است که شما می‌توانید نمونه‌های مختلفی از آن‌ها را تهیه کنید. با این وجود، باید بدانید که عوامل مختلفی می‌توانند روی قیمت این نوع از تجهیزات تعمیرات موبایل تأثیرگذار باشند.البته در کنار این ابزار، شما می‌توانید از اسپاتول تعمیرات موبایل نیز استفاده کنید.

یکی از اصلی‌ترین مسائلی که می‌تواند نقش مهمی در تعیین قیمت بازکننده قاب موبایل داشته باشد، مدل و نوع آن است. همان‌طور که می‌دانید، هر مدل از این ابزار تعمیر موبایل، طراحی خاصی دارد؛ این به آن معنی است که برخی از این مدل بازکننده‌های قاب موبایل، به‌صورت پیشرفته‌تری طراحی شده و برخی دیگر، به‌شکل ابتدایی و ساده تولید می‌شوند. به همین علت، می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که هر مدل از بازکننده‌های قاب تعمیرات موبایل، با قیمت متفاوتی، نسبت به سایر مدل‌ها، عرضه می‌شود.

از طرف دیگر، با توجه به کاربردی بودن این ابزار، این روز‌ها شرکت‌ها و برند‌های بسیاری، اقدام به تولید این تجهیزات می‌کنند. ابزار‌های تولید شده توسط هر یک از این شرکت‌ها، کیفیت‌های متفاوتی دارند. همین امر نیز موجب شده تا آن‌ها، قیمتی مختص‌به‌خود را داشته باشند. در نهایت اینکه، می‌توانیم این نتیجه‌گیری را داشته باشیم که قیمت بازکننده‌های قاب  گوشی موبایل هر برندی، متفاوت با برند دیگری خواهد بود.

جمع‌بندی!

بازکننده قاب موبایل، ابزاری است که به‌منظور باز کردن قاب گوشی موبایل استفاده می‌شود. بازکننده قاب موبایل، در دو جنس مختلفِ پلاستیکی و فلزی، در بازار وجود دارد که تعمیرکاران موبایل می‌توانند بنا بر احتیاج خود، بازکننده قاب فلزی موبایل یا بازکننده قاب پلاستیکی موبایل را تهیه کنند.

انواع بازکننده قاب در تعمیرات موبایل، برای باز کردن قاب پشت گوشی‌ها و ال‌سی‌دی‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانیم بگوییم که بازکننده قاب موبایل نیز، جزو ابزارهایی است که باید هر شخص تعمیرکار موبایل، بر روی میز خود، چند مدل از آن‌ها را داشته باشد.

سوالات متداول

بازکننده قاب موبایل، ابزاری است که به‌منظور باز کردن قاب گوشی موبایل جهت تعمیر قطعات داخلی استفاده می‌شود.

باز کننده‌ی قاب موبایل را با نام‌های اسپاتول یا اسپاجر نیز میشناسیم.

 1. فلزی
 2. پلاستیکی
 1. تک سر
 2. چاقویی
 3. پهن
 4. ستاره‌ای
 5. شش ضلعی
 6. مثلثی
 7. سه‌بعدی

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «ابزار بازکننده قاب موبایل در تعمیرات گوشی»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا