تجهیزات و لوازم تعمیرات موبایل

برای شروع کار تعمیر گوشی موبایل، آشنایی با تجهیزات و لوازم تعمیرات موبایل، جزو مراحل ضروری به‌شمار می‌رود و هر فرد حداقل به یک تعداد حداقلی از این لوازم برای شروع کار خود نیاز دارد. به‌طور کلی لوازم تعمیرات موبایل که برای این کار مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند، از یک تعمیرکار مبتدی و تازه کار تا یک تعمیرکار حرفه‌ای و پیشرفته، متغیر است؛ به این صورت که هر فرد متناسب با سطح توانایی خودش و همچنین، نوع گوشی همراه و یا حوزه تعمیر خود ‌می‌تواند آن‌ها را خریداری کرده و در کار خود استفاده کند.

لوازم تعمیرات موبایل

در این جلسه، از سری جلسات آموزش تعمیر موبایل رایگان، ‌به معرفی مختصر لوازم، تجهیزات و ابزار تعمیرات موبایل که می‌توانیم برای انجام این کار مورد استفاده قرار دهیم، می‌پردازیم. همچنین به شما پیشنهاد میکنیم اطلاعات مربوط به دوره حضوری آموزش تعمیرات موبایل با مدرک فنی و حرفه‌ای را مطالعه کنید.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

هیتر یا هویه هوای گرم

هویه جزو مهم‌‌ترین لوازم تعمیرات موبایل به‌شمار می‌رود که برای کار لحیم‌کاری از آن استفاده ‌می‌شود. معمولاً به کمک هویه، قطعه‌های کوچکی نظیر مقاومت، دیود، خازن، بلندگو و میکروفون را لحیم‌کاری ‌می‌کنند.در هنگام خریداری این وسیله، توجه به شکل ظاهری و فیزیکی آن بسیار اهمیت است. از آنجایی‌که هویه گرمای زیادی از خود آزاد ‌می‌کند، در هنگام کار، نباید موجب سوختگی دست شود. همچنین فرد تعمیرکار باید با آن راحت باشد تا حین تعمیر تلفن همراه، دچار خستگی نشود.

یک هویه خوب و کامل، دارای سَری و نوک‌های متفاوتی است که تعمیرکار با آن ‌می‌تواند قطعات مختلف را لحیم‌کاری کند؛ به همین دلیل، حین خرید تجهیزات تعمیرات موبایل حتماً هویه با نوک‌های متنوع خریداری کنید تا محدوده وسیعی از کارهای لحیم‌کاری را برای شما امکان‌پذیر کند.

در جلسه ۲، بیشتر بخوانید: هیتر و هویه در تعمیرات موبایل

محلول فلاکس

از محلول فلاکس برای افزایش قلع‌کاری و از بین بردن اکسیداسیون پایه‌های قطعات استفاده می‌شود. این ماده از ابزار تعمیرات موبایل است که دارای انواع مختلفی بوده . کاربردهای مختلفی نیز دارند.

معمولاً تولیدات دیگر شرکت‌ها، یک نوع مایع فلاکس موجود بوده که با کم و زیاد کردن غلظت آن با آب یا الکل و افزایش مقدار، اقدام به‌فروش کنند. ساختار این محلول به گونه‌ای بهینه شده است تا بیشترین بازدهی و قلع‌پذیری برای خمیر یا ساچمه قلع در هنگام استفاده از شابلون می‌باشد.

یکی از بزرگترین چالش‌های مونتاژ قطعات بر روی بُردهای گوشی موبایل، این است که تمامی قطعات بسیار ریز و به‌صورت فشرده کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. معمولاً مونتاژ این قطعات بسیار سخت بوده و در صورت صحیح نبودن مراحل لحیم‌کاری و قلع‌پذیری قطعه، باید تمامی مراحل از ابتدا انجام شود که در اکثر مواقع، این کار باعث خرابی قطعه یا بُرد می‌شود.

محلول فلاکس یکی از لوازم و تجهیزات تعمیرات موبایل است که باعث می‌شود که روند مونتاژ قطعات بسیار تسهیل یافته و علاوه بر اینکه، قلع‌پذیری بُرد و قلع را افزایش می‌دهد، هیچ تأثیر مخربی بر روی بُرد و یا اتصالات الکتریکی نخواهد داشت.

در جلسه ۳، بیشتر بخوانید: محلول فلاکس در تعمیرات موبایل

روغن فلاکس

یکی از لوازم تعمیرات موبایل است که برای پاک‌سازی سطح بُرد و جلوگیری از اُکسایش در محل لحیم‌کاری به‌کار می‌رود و معمولاً به‌صورت روغن یا خمیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن فلاکس را بر قطعات روی بُرد را به آن آغشته می‌کنند تا هنگام استفاده از هیتر، سطح آن‌ها نسوزد، به بُرد چسبندگی داشته باشند تا اتصال آن‌ها بر روی بُرد آسان‌تر باشد و قطعات دیگری که قرار نیست برداشته شوند، در جای خود باقی بمانند.

در جلسه ۴، بیشتر بخوانید: روغن فلاکس در تعمیرات موبایل

ابزار لحیم‌کاری

شخص تعمیرکار گوشی موبایل، همراه با هویه، از سیم لحیم‌کاری و خمیر استفاده می‌کند که به ابزار لحیم‌کاری معروف هستند و یکی از مهم ترین لوازم تعمیرات موبایل هستند. در ادامه به‌طور خلاصه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

 • سیم قلع: یکی از ابزارهای لحیم‌کاری بر روی بُرد است که در جهت سیم‌کشی و اتصالات لحیم‌کاری استفاده می‌شود. معمولاً سیم قلع یا سیم لحیم استفاده شده برای تعمیرات موبایل با قطر ۳/۰ الی ۵/۰ میلی‌متر استفاده می‌شود.
 • خمیر قلع: تشکیل شده از قلع ۹۹% با حجم تراکم بیشتر نسبت به سیم قلع دارد که حالت خمیری پیدا می‌کند. از خمیر قلع به‌منظور شابلون کردن و یا قلع زدن پایه‌های از دست رفته استفاده می‌شود.
 • توپ قلع: در برخی مواقع، برای راحتی کار از توپ قلع استفاده می‌شود؛ همان خمیر قلع است که به‌صورت گوی‌های قلع با قطرهای مختلف که بر اساس اندازه پایه‌ها و اندازه شابلون استفاده می‌شود و پس از هیترگیری، مانند قبل روی پایه‌ها می‌نشیند.

در جلسه ۵، بیشتر بخوانید: ابزار لحیم‌کاری در تعمیرات موبایل

منبع تغذیه دیجیتال

منبع تغذیه دیجیتال از دیگر لوازم تعمیرات موبایل به‌شمار می‌رود که وجود آن، برای این کار ضروری است. به‌طور کلی یک منبع تغذیه وظیفه دارد که انرژی الکتریکی لازم برای یک سیستم را تأمین کند.

از بین لوازم تعمیرات موبایل، این وسیله برای روشن کردن گوشی همراه بدون حضور باتری، افزایش ولتاژ باتری، پیدا کردن محل اتصال کوتاه در گوشی همراه، بررسی علت گیر کردن تلفن بر روی لوگوی برند سازنده و به‌طور کلی، بررسی سلامت و وضعیت خود گوشی همراه یا قطعات داخلی آن، از قبیل بُرد‌، هارد موبایل و … استفاده ‌می‌کنند.

وقتی که گوشی همراه یا حتی تبلتی برای مدت طولانی خاموش باشد. این منبع تغذیه ‌می‌تواند ولتاژ افت یافته باتری را تأمین کند و سبب روشن شدن گوشی همراه شود. بدین صورت که با ایجاد یک شوک به باتری سبب به حرکت درآمدن جریان درون آن شده و ولتاژ باتری را بالا ‌می‌برد.

در جلسه ۶، بیشتر بخوانید: منبع تغذیه دیجیتال در تعمیرات موبایل

مولتی‌متر دیجیتال

از دیگر لوازم تعمیرات موبایل که حضور آن برای این کار ضروری است، ‌می‌توانیم به مولتی‌متر دیجیتال اشاره داشته باشیم. مولتی‌متر دارای انواع مختلف عقربه‌ای، دیجیتال، رومیزی، و انبری است. نمونه دیجیتال برای کار تعمیرات موبایل بسیار مناسب است و پارامترهای موردنظر را بر روی صفحه دیجیتال به نمایش ‌می‌گذارد، در نتیجه، کار با آن سریع‌‌تر و راحت‌‌تر انجام‌ می‌شود. مدل رومیزی مولتی‌متر نسبت به مدل دیجیتال آن، از دقت بالاتری برخوردار است و برای کار در آزمایشگاه‌ها مناسب می‌باشد.

در جلسه ۷، بیشتر بخوانید: مولتی‌متر در تعمیرات موبایل / آموزش کار با مولتی متر

پیچ‌گوشتی

یکی دیگر از اصلی‌‌ترین و مهم‌‌ترین لوازم تعمیرات موبایل، سِت انواع پیچ‌گوشتی است. پیچ‌گوشتی جزو پرکاربرد‌‌ترین ابزارآلات در تما‌می ‌صنایع به‌شمار می‌رود که برای تعمیرات گوشی موبایل نیز اهمیت خود را حفظ کرده است.

از بین لوازم تعمیرات موبایل، پیچ‌گوشتی‌ها در سه نوع شارژی، دستی و برقی وجود دارند که معمولاً هر کدام دارای مدل‌های مختلفی نظیر چهارسو، شش‌سو، مربع، ستاره‌ای و غیره هستند. انواع پیچ‌گوشتی‌هایی که برای تعمیرات گوشی موبایل مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد، در ابعاد کوچک تولید ‌می‌شوند. این پیچ‌گوشتی‌ها در نمونه‌های دستی قرار ‌می‌گیرند و برای باز و بسته کردن تجهیزات و قطعات ریزِ گوشی همراه به‌طور دستی به‌کار ‌می‌روند.

در جلسه ۸، بیشتر بخوانید: انواع پیچ‌گوشتی‌ در تعمیرات موبایل

ابزار بازکننده قاب

قاب‌بازکن و اسپاتول، از دیگر آیتم‌های حیاتی لوازم تعمیرات موبایل هستند. قاب‌بازکن‌ها در مدل‌های پلاستیکی و فلزی وجود دارند و محدوده مختلف قیمتی را شامل ‌می‌شوند. از این وسیله برای باز کردن بدنه گوشی همراه یا باز کردن محفظه آن استفاده می‌کنیم.

در جلسه ۹، بیشتر بخوانید: باز کننده قاب موبایل (قاب باز کن یا اسپاتول)

پنس

پنس ابزاری است که می‌توانید با آن، قطعات مختلف گوشی‌های موبایل را بردارید و جابه‌جا کنید. این گزینه از لوازم تعمیرات موبایل شبیه به موچین است؛ اما به گونه‌ای طراحی شده است تا تعمیرکار با آن بتواند خیلی راحت قطعات سخت‌افزاری گوشی‌های موبایل را بگیرند و تغییرات لازم و مورد نیاز را در آن‌ها اعمال کند.

از بین لوازم تعمیرات موبایل، از این ابزار برای کنترل و جایگذاری قطعات و آی‌سی‌های روی سطح بُرد گوشی کاربرد دارند. پنس دارای انواع مختلفی می‌باشد که سرکج و معمولی (سر صاف) بیشترین کاربرد در تعمیرات گوشی موبایل دارد.

نکته قابل‌توجه در انتخاب نوع پنس، خاصیت آنتی‌استاتیک آن است که برای دفع الکتریسیته ساکن موجود در بدن به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نوسانات جریان اضافی، تأثیری بر بُرد وارد نیاورد و به قطعات، آسیبی نرساند.

در جلسه ۱۰، بیشتر بخوانید: پنس در تعمیرات موبایل

سشوار صنعتی

جهت تعویض و جداسازی مجموعه‌ای از قطعات، مخصوصاٌ قطعات پلاستیکی، از قبیل کانکتور سیم‌کارت، کارت حافظه و همچنین، کانکتور باتری که به حرارت زیاد و نقطه‌ای هیتر حساس هستند، می‌توانیم از سشوار صنعتی استفاده کنیم. به‌علاوه، می‌توانیم برای تعویض صفحه‌لمسی گوشی‌های موبایل‌‌ها و جداسازی قسمت‌هایی از سطح قاب گوشی که در آن‌ها از چسب استفاده شده است، از حرارت این سشوار استفاده کنیم.

در جلسه ۱۱، بیشتر بخوانید: سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل

انواع چسب از لوازم تعمیرات موبایل

چسب‌ها جزء جدایی‌ناپذیری از لوازم تعمیرات موبایل به‌شمار ‌می‌آیند. برای تعمیر گوشی همراه نیاز به چسب‌های ضدآب از نوع قطره‌ای و دوطرفه داریم. از این چسب در جهت چسباندن درب‌های پشتی گوشی موبایل، ال سی دی و تاچ آن، باز و بسته کردن قطعات و … استفاده ‌می‌کنند که هر تعمیرکار گوشی موبایل باید در لوازم تجهیزات خود آن را داشته باشد.

در جلسه ۱۲، بیشتر بخوانید: انواع چسب در تعمیرات موبایل

ابزار سرویس و شستشو

برای تمیز کردن بُرد الکترونیکی و قطعات ظریف بر روی بُرد، از هرگونه گردوغبار باید از وسایل مخصوص استفاده کرده تا مانع از آسیب دیدن آن‌ها شود. وجود ذرات گردوخاک، بقایای لحیم‌کاری، چربی، رسوبات و اکسید‌ روی مدارات چاپی الکترونیکی موجب بروز اختلال در انتقال اطلاعات و افت سرعت و کیفیت کارکرد دستگاه می‌شود.

تمیز کردن بُرد الکترونیکی می‌تواند یک چالش برای شما باشد؛ اما اگر دقیقاً بدانید که برای پاک کردن هر نوع آلودگی باید از چه روشی و کدام لوازم تعمیرات موبایل استفاده کنید، انجام این کار آسان و ایمن خواهد بود.

در جلسه ۱۳، بیشتر بخوانید: ابزار سرویس و شستشو در تعمیرات موبایل

دستگاه التراسونیک

یکی از عواملی که سبب خرابی و عدم کارکرد صحیح گوشی همراه ‌می‌شود، آلودگی‌ها و گردوخاک هستند. از آنجایی‌که این قطعات داخلی گوشی همراه دارای جریان الکتریسیته هستند، ممکن است ذرات گردوغبار به‌راحتی از روی آن‌ها برداشته نشود؛ به همین دلیل، به یک دستگاه اولتراسونیک یعنی فراصوت نیاز داریم تا به کمک امواج فراصوت شستشوی گوشی همراه و قطعات جانبی آن را بر عهده بگیرد.

برای کار با این مورد از لوازم تعمیرات موبایل یعنی دستگاه التراسونیک، قطعه موردنظر را داخل مایع درون آن قرار ‌می‌دهند؛ سپس این مایع به کمک امواج فراصوتی به حرکت و ارتعاش در‌می‌آید و هم‌زمان با آن گرم ‌می‌شود. ارتعاشات به همراه گرما سبب ‌می‌شود که قطعه به‌طور کامل از آلودگی‌ها و اکسیدها پاک شود.

البته که محلول یا آب مورد استفاده در دستگاه اولتراسونیک نوع خاصی از محلول بنام «الما» است که صرفاً برای شستشوی قطعات گوشی همراه به‌کار ‌می‌رود. بعد از این کار ‌می‌توانیم از کمپرسور یا سایر تجهیزات و لوازم تعمیرات موبایل، جهت گرفتن رطوبت استفاده کنیم.

در جلسه ۱۴، بیشتر بخوانید: دستگاه التراسونیک در تعمیرات موبایل

گیره برد تعمیرات موبایل

به‌هنگام تعمیر گوشی موبایل، باید موقعیت مکانی آن را مقاوم کنید، هر حرکت ناخواسته‌ای در حین تعمیرات گوشی موبایل، ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری به آن وارد کند که پایه نگهدارنده یا گیره کار، یکی از لوازم تعمیرات موبایل است که برای پیشگیری از این صدمات احتمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد به‌کار رفته در گیره کار، از دولایه فولاد فشرده و سنگ صنعتی تشکیل شده است که باعث مقاومت آن در برابر حرارت و افزایش عمر مفید این ابزار می‌شود. گیره‌های کارِ گوشی موبایل، دارای پیچ‌هایی هستند که میز و قطعه حین تعمیر را محکم و ثابت نگه می‌دارد. برخی از انواع گیره کار، باعث ایجاد حفره‌ای در اطراف پیچ می‌شوند تا گرما را دفع کرده و زودتر خنک شوند.

در جلسه ۱۵، بیشتر بخوانید: گیره برد در تعمیرات موبایل

میز کار مناسب برای لوازم تعمیرات موبایل

یک میز کار خوب برای تعمیرات موبایل، می‌تواند تأثیر مستقیمی بر میزان بهره‌وری و کیفیت کار تعمیرات موبایل داشته باشد. میز کار تعمیرات موبایل به‌عنوان یکی از لوازم تعمیرات موبایل، باید دارای مساحت کافی برای قرار دادن لوازم، ابزارها، دستگاه‌های تعمیرات موبایل باشد. همچنین، باید دارای قفسه‌ها، کشوها و فضاهای کافی برای ذخیره‌سازی باشد تا ابزارها و لوازم جانبی تعمیرات موبایل، به‌راحتی، در دسترس شخص تعمیرکار قرار بگیرد.

میز کار تعمیرات موبایل باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که به‌صورت مؤثری با ابزارها و تجهیزات تعمیرات و نحوه قرارگیری آن‌ها بر روی سطح میز، سازگار باشد. به‌طور کلی، یک میز کار بهینه برای انجام تعمیرات موبایل و همچنین آموزش تعمیرات موبایل، باید کارآمد و مقاوم بوده و با توجه به نیازهای تعمیرکاران موبایل، طراحی و ساخته شده باشد. این ویژگی‌ها به بهبود بهره‌وری و کیفیت تعمیرات موبایل منجر خواهد شد.

میکروسکوپ دیجیتال (لوپ)

ذره‌بین، از دیگر لوازم تعمیرات موبایل مورد استفاده برای تعمیرکاران است. این وسیله که «لوپ» نیز نام دارد، یک وسیله خاص برای بزرگ‌نمایی قطعات ریزِ گوشی همراه به‌شمار می‌رود. این قطعه دارای عدسی‌های مختلف برای بزرگنمایی در ابعاد متفاوت است که به کمک آن ‌می‌توانیم بُردهای الکترونیکی ریز، مدارها و دیگر بخش‌های مرتبط را مورد بررسی قرار دهیم.

کیفیت، وضوح، بزرگنمایی و نحوه کار با این دستگاه، در تناسب با نوع لوپ خریداری شده و شرکت سازنده آن می‌باشد. پرکاربردترین مدل‌های این وسیله برای تعمیرات گوشی موبایل، مدل میکروسکوپ آنالوگ دوچشمی، لوپ آنالوگ و دیجیتال که به لوپ سه‌چشمی ‌معروف است، هستند.

در این مقاله، بیشتر بخوانید: میکروسکوپ دیجیتال در تعمیرات موبایل

شابلون

یکی از مهم‌ترین قطعات گوشی موبایل، آی‌سی شارژ است که ممکن است به دلایل مختلفی خراب شود. در صورت خراب شدن این قطعه، مشکلاتی از قبیل خاموش شدن گوشی بروز می‌کنند. آی‌سی دارای پایه‌هایی از جنس قلع است که آن را در محل خود روی بُرد گوشی محکم می‌کند. شل شدن یا از بین رفتن این پایه‌ها باعث قطع شدن ارتباط گوشی با بُرد می‌شود.

شابلون یکی از لوازم تعمیرات موبایل است که از آن برای پایه‌سازی آی‌سی‌هایی که از روی بُرد بلند شده و یک دست کردن پایه‌ها به وسیله خمیر قلع و هیتر استفاده می‌شود. هر نوع آی‌سی، شابلون مخصوص به خودش را دارد.

در این مقاله، بیشتر بخوانید: شابلون در تعمیرات موبایل

نقشه و راهنمای انواع گوشی‌های موبایل

این نقشه‌ها و راهنماها، پیش‌شرط اصلی برای تعمیر گوشی موبایل است. به عبارت دیگر، بدون در اختیار داشتن و آشنایی با نحوه استفاده از آن‌ها نمی‌توانیم نسبت به عیب‌یابی و تعمیر بُرد گوشی موبایل اقدام کنیم.

به همین دلیل، یک تعمیرکار حرفه‌ای موبایل باید توانایی تجزیه‌و‌تحلیل نقشه و راهنمای شماتیک موبایل را داشته تا بتواند آن را با بُرد دستگاه مطابقت دهد و در نهایت عیب بُرد را به‌درستی شناسایی کند.

در دوره آموزش تعمیرات موبایل مجتمع متخصصان فردا، به طور کامل با نقشه‌خوانی انواع موبایل با برندهای مختلف آشنا خواهید شد.

انواع شارژر و باتری گوشی‌های موبایل

باتری‌های قابل‌استفاده در گوشی همراه، از نوع شارژشدنی بوده و با استفاده از شارژر مخصوص به خود گوشی، توسط جریان برق شارژ می‌شود. باتری و شارژر گوشی، بر حسب میزان استفاده از گوشی همراه، می‌توانند ساعت‌ها تغذیه الکتریکی گوشی را فراهم کنند.

باتری گوشی‌های همراه، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سخت‌افزاری آن محسوب شده که بدون وجود آن، گوشی عملاً هیچ نوع کارآیی ندارد و نمی‌تواند عملکردی داشته باشد.

در اکثر موارد، یکی از اصلی‌ترین دلایل روشن نشدن و یا عدم کارکرد صحیح گوشی موبایل، وجود مشکل یا ایراد در باتری و یا شارژر خود گوشی است.

در این صورت، شخص تعمیرکار با در اختیار داشتن انواع باتری و شارژر اصلی (original) گوشی‌های مختلف، که جزو لوازم تعمیرات موبایل است، می‌تواند به‌راحتی در این زمینه، به شناسایی مشکل و رفع آن در گوشی‌ها بپردازد.

در این مقاله، بیشتر بخوانید: انواع شارژر موبایل که تعمیرکاران موبایل باید بشناسند

اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ در تعمیرات دستگاه‌های الکترونیکی به اندازه مانیتور ضربان قلب در پزشکی اهمیت دارد. اسیلوسکوپ در تشخیص ولتاژ و شکل موج سیگنال نقاط کلیدی روی بُرد اصلی استفاده می‌شود و به این صورت، به شما در رفع مشکل دستگاه الکترونیکی کمک می‌کند

دستگاه اسیلوسکوپ در یافتن علت نقص و خرابی گوشی همراه به‌هنگام تست گوشی، این دستگاه اطلاعات را به شکل موج روی صفحه نمایش نشان می‌دهد. تعمیرکار از روی نوع و دامنه موج می‌تواند گوشی همراه را عیب‌یابی کند. قطعی در مدار و پیدا کردن نقص در آی‌سی‌های فلش موبایل، از جمله مواردی است که به کمک اسیلوسکوپ می‌توانیم آن‌ها را عیب‌یابی کنیم.

در این مقاله، بیشتر بخوانید: اسیلوسکوپ تعمیرات موبایل / نحوه کار با اسیلوسکوپ و ساختار داخلی آن

پمپ باد از تجهیزات تعمیرات موبایل

پمپ باد یکی از لوازم تعمیرات موبایل است که به وفور برای تعمیرات و سرویس موبایل استفاده می‌شوند. نیروی هوای فشرده در پمپ باد به تعمیرکاران این امکان را می‌دهد تا بُردهای الکتریکی را تمیز کرده و برخی از کارهای حساس را آسان‌تر به انجام برسانند. برای خشک کردن بُرد بعد از شستشو و سرویس کردن یا خنک کردن بُرد پس از گذاشتن و برداشتن قطعات بهتر است که از این ابزار استفاده کنیم.

در این مقاله، بیشتر بخوانید: پمپ باد یا کمپرسور هوا در تعمیرات موبایل

دستبند و دستکش تخلیه الکتریسیته ساکن

قطعات جانبی و داخلی گوشی همراه دارای جریان الکتریسیته هستند؛ به همین دلیل، هنگام کار با آن‌ها باید از لوازم آنتی‌استاتیک استفاده کنیم. یکی از این لوازم دستبندها و‌ دستکش‌های دستی هستند.

به‌طور کلی هنگام تعمیر هر قطعه از گوشی همراه، نیاز دارید که حتماً از دستبند و دستکش مخصوص استفاده کنید تا دچار آسیب جسمانی و پوستی نشوید؛ اما بهتر است که دستکش‌های مورد استفاده شما برای تعمیر قطعات داخلی گوشی همراه، از نوع آنتی‌استاتیک باشند تا اتصال کوتاه به‌وجود نیاید.

در این مقاله، بیشتر بخوانید: دستبند و دستکش تخلیه الکتروسیته ساکن در تعمیرات موبایل

سوالات متداول

 1. هیتر یا هویه هوای گرم
 2. محلول فلاکس
 3. روغن فلاکس
 4. ابزار لحیم‌کاری
 5. منبع تغذیه دیجیتال
 6. مولتی‌متر دیجیتال
 7. پیچ‌گوشتی
 8. ابزار بازکننده قاب
 9. پنس
 10. سشوار صنعتی
 11. انواع چسب
 12. ابزار سرویس و شستشو
 13. دستگاه اولتراسونیک
 14. گیره کار
 15. میز کار
 16. میکروسکوپ دیجیتال (لوپ)
 17. شابلون
 18. نقشه و راهنمای انواع گوشی‌های موبایل
 19. انواع شارژر و باتری گوشی‌های موبایل
 20. اسیلوسکوپ
 21. پمپ باد
 22. دستبند و دستکش تخلیه الکتریسیته ساکن

هزینه‌ی تهیه لوازم تعمیرات موبایل، بازه قیمتی ۱۲ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان را در بر میگیرد. البته با قیمت‌های کمتر و بیشتر نیز قابل تهیه است اما در صورتیکه میخواهید لوازم کاربردی و نه صرفا آموزشی تهیه کنید، طوریکه بتوانید با آن‌ها روی پروژه مشتری کار کنید باید مبلغ ۱۲ تا ۶۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کنید.

خیر، ابتدا لوازم ضروری مانند مولتی‌متر، هیتر و هویه، شابلون و غیره را تهیه میکنید و پس از مدتی به تهیه موارد تکمیلی میپردازید.

پاسخ به این سوال که کدام‌یک از لوازم تعمیرات موبایل در ابتدا برای شما ضروری است باید توسط استاد شما و با توجه به سطح شما مشخص شود.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه تعمیرات موبایل متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «تجهیزات و لوازم تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا