پنس در تعمیرات موبایل

یکی از ابزارهای پراستفاده در تعمیرات گوشی موبایل، استفاده از «ابزار پنس» است از این ابزار برای جداسازی قطعات بعد از هویه دادن و نگه داشتن آن‌ها استفاده می‌شود. به‌طور کلی، جنس ابزار پنس، بیشتر از فلز است؛ از این رو، لازم است که همواره مراقب باشید که در مدارهایی که روشن و فعال هستند، اتصالی را ایجاد نکند.

البته نوع پلاستیکی پنس در تعمیرات موبایل هم موجود است. از انواع پنس‌های تعمیرات موبایل می‌توانیم به نوع سرکج و سرراست آن‌ها اشاره کنیم که اغلب در تعمیرات موبایل آیفون کاربرد دارند.

ابزار پنس در تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر گوشی، ‌به معرفی جامع و کامل پنس در تعمیرات موبایل می‌پردازیم که در این راستا، می‌توانیم از آن استفاده‌های بسیاری را داشته باشیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

کاربرد پنس در تعمیرات موبایل

پنس تعمیرات موبایل، یکی از ابزارهای ضروری جهت تعمیر موبایل، لپ‌تاپ، وسایل الکترونیکی و دیجیتالی است. تعمیرات موبایل کار حساسی است و باید با دقت زیادی انجام شود و استفاده از ابزارهایی از جمله هیتر و هویه، لوپ و میکروسکوپ، سشوار صنعتی، پنس شابلون، منبع تغذیه و غیره، می‌تواند به تعمیرات حرفه‌ای موبایل بسیار کمک کنند.

پنس در تعمیرات موبایل، جهت جابه‌جایی قطعات با ابعاد کوچک و درشت و همچنین، تعویض قطعات یدکی گوشی موبایل، از جمله فلت، آی‌سی و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، پنس در تعمیرات موبایل، از نظر طراحی و چگونگی کاربرد، انواع مختلفی دارند که در ادامه، پرکاربردترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

انواع پنس در تعمیرات موبایل

پنس تعمیرات موبایل را میتوان بر اساس شکل ظاهری و جنس دسته‌بندی کرد.

انواع پنس از نظر شکل ظاهری

پنس تعمیرات گوشی، از نظر ظاهری به دو دسته پنس سرصاف و پنس سرکج تقسیم می‌شود, هر دو نوع پنس دارای نوک باریک و تیز هستند که این موضوع، باعث می‌شود فقط بر روی قطعه خاصی تمرکز داشته باشیم و از تماس با دیگر قسمت‌های برد موبایل، جلوگیری شود.

پنس سرصاف

دسته پنس سرصاف به تعمیرکاران قطعات گوشی موبایل، این امکان را می‌دهد تا آسان‌تر و به راحتی قطعات کوچک روی برد را گرفته، جابه‌جا یا جداسازی کنند. همان‌گونه که اشاره شد، پنس سرصاف، بیشتر به خاطر ظرافتی که در طراحی آن به‌کار رفته است، برای برداشتن قطعات روی برد موبایل، مانند قطعات الکترونیکی SMD، مورد استفاده بیشتری قرار می‌گیرد.

پنس‌های سرکج

پنس سرکج دارای نوک خمیده‌شکل، سرکج باریک و تیز هستند و برای کار در زیرِ لوپ، بسیار مناسب‌ می‌باشند. ابزار پنس‌های سرکج برای لحیم‌کاری‌های بسیار ظریف نیز کارآیی دارند و در تعمیرات ساعت، جواهرسازی و غیره، استفاده می‌شود.

این پنس‌ها از نظر شکل ظاهری، کمی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. برخی از انواع پنس در تعمیرات موبایل، بر روی  بدنه خود، حفره‌هایی را دارند که به‌منظور انتقال کمتر حرارت، به این شکل طراحی شده‌اند. شما مطابق با نیاز خود، می‌توانید یکی از انواع پنس‌های تعمیرات موبایل موجود را انتخاب کرده و آن را تهیه کنید.

انواع پنس از نظر جنس

پنس در تعمیرات موبایل، از نظر جنس نیز به سه دسته‌ی عمومی زیر تقسیم می‌شود:

 1. پنس دسته تیتانیومی
 2. پنس استیل ضدزنگ
 3. پنس پلاستیکی

پنس تیتانیومی

پنس تیتانیومی، از آلیاژ مقاوم و باکیفیت ساخته شده است و جهت جابه‌جایی آی‌سی  بر روی برد موبایل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل از پنس‌های موبایل، به‌دلیل مقاومت بالا و جنس آن، از قیمت بالاتری، نسبت به سایر مدل پنس‌ها برخوردار است.

پنس استیل ضدزنگ

پنس نوع استیل ضدزنگ، همان‌طور که از اسم آن مشخص است، از جنس استیل  بوده و یک ابزار کاربردی جهت تعمیرات سخت‌افزاری موبایل به‌شمار می‌رود.

پنس پلاستیکی

گاهی اوقات در مواقع حساس، جهت جلوگیری از اتصال کوتاه و آسیب رساندن به دستگاه، می‌توانید از پنس‌های پلاستیکی، برای جابه‌جایی قطعات استفاده کنید. بدیهی است در هنگام کار با دستگاه هیتر و هویه، نمی‌توانیم از این مدل‌های پنس موبایل استفاده کنیم؛ چراکه حرارت ناشی از آن، ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی پنس و اختلال در انجام کار شود.

ویژگی‌های یک پنس‌ مناسب برای تعمیرات موبایل

شرکت‌های تولیدی بسیاری در زمینه تهیه و عرضه پنس و لوازم تعمیرات موبایل، به فعالیت مشغول هستند. در زمان خرید پنس برای تعمیرات گوشی موبایل، بهتر است به نکات زیر توجه کنید تا هنگام خرید، پنس مناسبی را برای تعمیرات موبایل، انتخاب کنید.

به نوک پنس توجه کنید؛ پنس باید نوک سوزنی و ظریفی داشته باشد تا به قطعات گوشی صدمه‌ای نرسانند.

نکته مهمی که در هنگام خرید پنس در تعمیرات موبایل، لازم است که حتماً از آن اطمینان داشته باشید، این است که پنسِ خریداری شده، در برابر الکتریسیته ساکن بدن، قابلیت محافظتی را داشته باشد. برای اینکه مطمئن شوید پنس از این نطر ایمنی دارد، باید عبارت «ESD» و یا «ESD SAFE»، بر روی آن درج شده باشد.

توجه داشته باشید، هنگامی‌‌که به نوک این نوع از پنس گوشی موبایل (در حالتی‌که دو سر پنس، به هم چسبیده‌اند) نگاه می‌کنید، هیچ نوری از آن عبور نکند.

اگر احتیاج دارید با مواد اسیدی کار کنید، حتماً در ویژگی‌های پنس در تعمیرات موبایل مورد نیاز، ضداسیدی بودن و مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی و خورنده را لحاظ کنید.

اگر از آن نوع پنس در تعمیرات موبایل استفاده می‌کنید که از مواد نارسانا ساخته شده است، بسیار بهتر خواهد بود؛ چراکه ایمنی در هنگام کار با آن، بسیار بالاتر می‌رود.

جمع‌بندی!

پنس در تعمیرات موبایل، یکی از ابزارهای کاربردی و مهم است که هر شخص تعمیرکار حرفه‌ای موبایل به آن نیاز دارد. پنس موبایل، ظاهری شبیه به موچین دارد و تعمیرکاران موبایل در زمان تعمیرات سخت‌افزاری موبایل، از آن، در ‌جهت تعویض قطعات موبایل یا برداشتن قطعات از روی برد، آی‌سی، فلَت و جامپر زدن در جاهای مختلف برد موبایل، استفاده می‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و کسب مهارت در تعمیرات موبایل، میتوانید در کلاس‌های آموزش حضوری تعمیرات موبایل شرکت کنید.

سوالات متداول

پنس در تعمیرات موبایل، ابزار برای جداسازی قطعات کوچک و ریز بعد از هویه دادن و نگه داشتن آن‌ها استفاده می‌شود.

پنس در تعمیرات موبایل، جهت جابه‌جایی قطعات با ابعاد کوچک و درشت و همچنین، تعویض قطعات یدکی گوشی موبایل، از جمله فلت، آی‌سی و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پنس موبایل را از نظر شکل ظاهری، می‌توان به ۲ دسته عمومی زیر تقسیم‌بندی کرد:

 1. پنس سرصاف
 2. پنس سرکج

پنس‌ها از لحاظ جنس و متریال، به ۳دسته‌ی زیر تقسیم‌بندی میشوند:

 1. پنس دسته تیتانیومی
 2. پنس استیل ضدزنگ
 3. پنس پلاستیکی

پنس مناسب تعمیرات موبایل، باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 1. نوک آن باریک، ظریف و سوزنی باشد.
 2. در برابر الکتریسیته ساکن بدن، عایق محافظتی داشته باشد.
 3. خاصیت ضد اسیدی داشته باشد و در برابر مواد شیمیایی و خورنده، مقاوم باشد.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «پنس در تعمیرات گوشی»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا