انواع شارژر موبایل برای تعمیرکاران

پیشرفت فناوری، موجب شده است که تقریباً تمامی افراد، از گوشی موبایل خود به‌طور دائم استفاده کنند. استفاده مداوم از گوشی‌های موبایل، باعث کاهش میزان شارژ باتری آن‌ها می‌شود. برای افزایش شارژ باتری گوشی‌های موبایل، باید از انواع شارژر موبایل استفاده کنیم. تقریباً تمامی انواع شارژرهای موبایل، به روش یکسانی عمل می‌کنند و با وارد آوردن جریان برق به گوشی، باتری آن را شارژ می‌کنند. با افزایش تنوع روزافزون گوشی‌ها، انواع شارژر گوشی‌، تولید شده است که در ادامه، به‌معرفی انواع شارژر موبایل می‌پردازیم.

شناخت انواع باتری موبایل، به شما در گذراندن دوره آموزش تعمیرات موبایل کمک میکند و در حین تعمیرات نیز، نیاز دارید تا با انواع این شارژرها کار کنید.

انواع شارژر موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیرات گوشی، ‌به معرفی جامع و کامل انواع شارژر موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم در هنگام خرید گوشی موبایل، به آن‌ها توجه داشته باشیم. این جلسه، در سری جلسات تجهیزات و لوازم تعمیرات موبایل آماده‌سازی شده‌است.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

ویژگی‌های اصلی انواع شارژر موبایل

ولتاژ، ویژگی اول

هنگامی‌که یک شارژر گوشی موبایل را حریداری می‌کنید، باید مطمئن باشید که با ولتاژ ورودی گوشی شما، سازگاری دارد. اگر ولتاژ شارژر خریداری شده خیلی پایین باشد، ممکن است که گوشی خیلی آهسته شارژ شود و یا اصلاً به‌طور کامل شارژ نشود؛ در صورتی‌که اگر ولتاژ شارژر خیلی بالا باشد، به گوشی آسیب وارد آورده و باتری آن را تخریب می‌کند. میزان ولتاژ ورودی بیشتر گوشی‌ها ۵ ولت است و به‌احتمال زیاد، نیازی نیست که نگران این موضوع باشید؛ اما جهت اطمینان بیشتر، می‌توانید مشخصات گوشی خودتان را بررسی کنید.

جریان یا آمپراژ، ویژگی دوم

میزان جریان که با آمپر نشان داده می‌شود و هرچقدر که بیشتر باشد، زمان کمتری برای شارژ کردن نیاز است. به‌‌هر حال، بعضی از انواع گوشی‌های موبایل، میزان جریان ورودی را محدود کرده‌اند. نیازی نیست که خیلی نگران این موضوع باشید که گوشی شما اجازه چه میزانی از جریان ورودی را می‌دهد؛ حتی اگر از انواع شارژر موبایل با جریان بالا استفاده می‌کنید. یعنی میزان سقف این جریان، شاید اهمیت چندانی نداشته باشد؛ اما حداقل آن مهم می‌باشد. باید به‌دنبالِ آن نوع از شارژر موبایلی باشید که بتواند حداقل به میزان ۲ آمپر را از خودش عبور بدهد؛ در غیر این صورت، مدت زمان مورد نیاز برای شارژ گوشی موبایل شما، خیلی طولانی خواهد شد.

توان، ویژگی سوم

مفهوم «توان» که با وات نشان داده می‌شود، به‌سادگی حاصل‌ضربِ میزان ولتاژ در جریان می‌باشد؛ یعنی هرچفدر که میزان ولتاژ و جریان شارژر بیشتر باشد، توان آن هم بالاتر خواهد بود. به این ترتیب، شارژرهای فست (سریع)، میزان توان شارژ بالاتری، در مقایسه با انواع شارژر موبایل قدیمی‌تر از خودشان دارند.

توانایی شارژ سریع، ویژگی چهارم

 انواع مختلفی از شارژ سریع وجود دارد که هریک از استاندارد مشخصی برخوردار می‌باشند. به‌عنوان مثال، شارژ QC (کوالکام یا Qualcomm)، تقریباً معروف‌ترین استاندارد شارژ سریع می‌باشد. بهتر است که این ویژگی را در گوشی موبایل خودتان بررسی کنید تا بعداً در این خصوص، با مشکلی مواجه نشوید.

نوع و تعداد درگاه‌های روی شارژر، ویژگی پنجم

 انواع ساده و قدیمی‌تر شارژر موبایل به‌طور معمول، تنها دارای درگاه (پورت) USB-A هستند. با این وجود در مدل‌های جدیدتر انواع شارژر موبایل، درگاه USB-C را می‌بینیم. این درگاه، این امکان را فرآم می‌آورد تا بتوانید گوشی خود را با سرعت خیلی بالاتری شارژ کنید، البته در صورتی‌که درگاه گوشی شما هم از همین نوع باشد.

همچنین، اغلب شارژرهای نوع دیواری و فندکی امروزی، دارای دو یا چند درگاه هستند. به این ترتیب، شما می‌توانید به‌طور همزمان، چند گوشی موبایل را به شارژر متصل کنید.

نوع برند شارژر موبایل، ویژگی ششم

انواع شارژر موبایل که توسط شرکت‌های مطرح تولیدکننده گوشی‌های موبایل، نظیر سامسونگ، اپل، شیائومی، و غیره، تولید می‌شوند؛ هم اینکه کیفیت بالایی دارند و هم دارای گواهینامه‌های بین‌المللی هستند. هرچند که میزان قیمت این قبیل از انواع شارژرهای گوشی، نسبت به انواع بی‌نام‌و‌نشان آن‌ها بیشتر است؛ اما چنانچه به هزینه‌های یک باتری خراب و یا گوشی آسیب دیده فکر کنید، قطعاً ارزش این میزان قیمت را دارد.

معرفی انواع شارژر موبایل

در ادامه، به بررسی انواع شارژر موبایل میپردازیم.

شارژر موبایل دیواری

شارژر دیواری موبایل، رایج‌ترین و مرسوم‌ترین انواع شارژر موبایل به‌حساب می‌آید. به‌دلیل اثربخشی و اطمینان بیشتر نوع شارژر دیواری از نظر عملکرد و ایمنی، تولیدکنندگان گوشی موبایل، اغلب از این نوع شارژرها در داخل بسته‌بندی گوشی‌ها استفاده می‌کنند.

البته برخی از تولیدکنندگان گوشی‌های موبایل، به بهانه آسیب‌رسانی کمتر به محیط‌زیست، این قبیل شارژرهای گوشی موبایل را از بسته‌بندی گوشی‌های تولیدی خودشان حذف کرده‌اند؛ در این صورت، مسلماً شما باید آن را به‌صورت جداگانه خریداری کنید.

شارژر دیواری از طریق دو شاخه پریز به‌صورت مستقیم به برق شهری متصل می‌شود و از این طریق باتری گوشی موبایل شما را شارژ می‌کند. این نوع از شارژهای موبایل، در سمت دیگر خودش، خروجی‌هایی نظیر USB و شارژر تایپ C دارد که شما از طریق آن‌ها می‌توانید اقدام به انتقال اطلاعات و شارژ کردن گوشی از این سمت شارژر کنید.

برخی از این شارژها با فناوری شارژ سریع نیز هماهنگی دارند. با وجود قابلیت فناوری شارژ سریع و توان خروجی بالا در این شارژرها، شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن، باتری گوشی خود را شارژ کنید.

شارژر موبایل فندکی

در طی سفرهای جاده‌ای طولانی و یا حتی در مواقعی‌که داخل ماشین هستید، وجود یک شارژر فندکی برای شارژ کردن باتری در حال اتمام گوشی موبایل‌تان، می‌تواند نجات‌بخش باشد. این نوع شارژرها با اتصال به برق ۱۲ ولت باتری ماشین، خروجی ۵ ولت USB را در اختیار شما قرار می‌دهند.

شارژرهای نوع فندکی به‌طور معمول، دارای دو درگاه خروجی USB می‌باشند. مدل‌هایی با تعداد درگاه کمتر یا بیشتر از این تعداد هم وجود دارند که شما می‌توانید با توجه به نیاز خودتان، از آن‌ها استفاده کنید.

شارژر موبایل رومیزی

شارژر موبایل رومیزی، از جدیدترین شارژهای سیمی موجود در بازار به‌حساب می‌آیند. این شارژرهای موبایل، با توان خروجی بالا، می‌توانند به‌طور همزمان، چندین دستگاه گوشی موبایل را شارژ کنند.

بر روی اغلب این نوع از شارژرهای موبایل، درگاه‌های متعددی قرار دارند که شما به‌طور همزمان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی از این درگاه‌های موجود، به‌عنوان درگاه شارژ، مورد استفاده قرار می‌گیرند و درگاه‌های دیگر، اختصاص به انتقال داده‌ها دارند.

شارژر موبایل بی‌سیم

جدیدترین و به‌روزترین فناوری شارژ گوشی‌های موبایل، استفاده از انواع شارژر موبایل بی‌سیم است. با استفاده از شارژر نوع بی‌سیم، دیگر نیاز به خرید کابل شارژ یا سیم برای شارژ گوشی موبایل‌تان نخواهید بود.

تاریخچه استفاده از فناوری شارژ بی‌سیم، به‌صورت تجاری به سال ۲۰۰۷ میلادی بر می‌گردد. با گذشت بیش از یک دهه از ظهور این فناوری، شارژرهای نوع بی‌سیم، پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرده‌اند. به لطف پیشرفت‌های انجام شده در طی این چند سال، انواع شارژر موبایل بی‌سیم، در حال حاضر می‌تواند با توان ۱۲۰ وات نیز، انرژی الکتریکی را به باتری گوشی موبایل منتقل کند.

بهترین انواع شارژر گوشی موبایل

تقریباً یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اغلب افرادی که از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند، خالی شدن شارژ موبایل، خارج از خانه و در دسترسی به شارژر در صورت نیاز است. برای حل این مشکل، انواع مختلف شارژر موبایل بی‌سیم، قابل‌حمل و ماشینی، تولید و روانه بازار شده است.

احتمال اینکه در جعبه‌های موبایل‌های جدید، شارژری قرار داده نشده باشد، بسیار زیاد است؛ بنابراین، برای تهیه شارژر موبایل مناسب، در زمینه انواع شارژر موبایل، باید حتماً اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید.

در سال ۲۰۲۲ میلادی، بهترین شارژر موبایل، با توجه به طول عمر پایین شارژر انواع موبایل‌ و فعالیت افراد در خارج از منزل، شارژرهای قابل‌حمل معرفی شدند. رتبه‌بندی تمامی انواع شارژر موبایل، برحسب وات می‌باشد.

جدیدترین شارژرهای موبایل، به جای سیلیکون، از فناوری بالای نیترید گالیوم استفاده می‌کنند؛ به این دلیل که انرژی کمتری را مثل انرژی گرمایی، از دست می‌دهند‌. طراحی این قبیل شارژرها، در ابعادی بسیار کوچکتر از شارژرهای سیلیکونی قدیمی، انجام می‌شود.

قیمت انواع شارژ موبایل

قیمت انواع شارژرهای تقلبی، نسبت به نمونه‌های اصلی انواع شارژر موبایل، بسیار ارزان‌تر است. هنگامی‌که به‌دنبال تهیه شارژر برای گوشی موبایل خود هستید، ممکن است در بازار سیاه، شارژرهای تقلبی سامسونگ و اپل را با قیمت ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان نیز پیدا کنید. افرادی‌که به فروش لوازم جانبی تقلبی می‌پردازند، در حقیقت، روی پول افرادی‌که به‌دنبال صرفه‌جویی هستند حساب باز می‌کنند.

اینکه شارژر موبایل، متشکل از شاخه‌ها و اتصالات باشد، نشان از این می‌باشد که یک نمونه اصلی بوده و ممکن است اندکی گران‌تر باشد. با این حال، ارزشش را ندارد که صرفه‌جویی کنید و آن نوع شارژر موبایلی را خریداری کنید که مشخصاً برای گوشی موبایل شما ساخته نشده باشد. بسیاری از افراد حاضر هستند که این مقدار هزینه اضافی را بپردازند؛ ولی در عوض، خیال‌شان از اصل بودن شارژر گوشی‌ موبایل‌شان راحت باشد.

نکات مهم در استفاده از انواع شارژرهای گوشی موبایل

برای استفاده بهینه از انواع شارژر موبایل، باید به نکات زیر، به‌خوبی توجه داشته باشید:

اولین نکته: استفاده از شارژرهای موبایل اصلی

همیشه سعی داشته باشید که از شارژرهای نوع اصلی استفاده کنید؛ یعنی به جای استفاده از شارژرهای جانبی برای گوشی‌تان، از شارژرهای معتبر و با کیفیت بالا استفاده کنید.

دومین نکته: استفاده از شارژرهای بی‌سیم

اگر گوشی موبایل شما از فناوری شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از شارژرهای موبایل بی‌سیم استفاده کنید. با این حال، باید به این نکته توجه داشته باشید که شارژرهای بی‌سیم موبایل، به زمان بیشتری برای شارژ کردن نیاز دارند.

سومین نکته: بررسی وضعیت شارژر

قبل از استفاده از هر نوع شارژر موبایلی، باید وضعیت آن را بررسی کنید و از به‌کارگیری انواع شارژر موبایل که دارای خطرات جدی هستند، خودداری کنید. از بهره‌گیری از شارژرهایی که دارای خطر آتش‌سوزی هستند یا نامعتبر به‌نظر می‌رسند، باید به‌شدت احتناب کنید.

چهارمین نکته: استفاده از کابل شارژ مناسب

همواره سعی داشته باشید که از کابل‌های مناسبی برای شارژ گوشی خودتان استفاده کنید. استفاده از کابل‌های شارژر نامناسب، ممکن است خطراتی را برای موبایل شما به‌همراه داشته باشد.

پنجمین نکته: شارژ کردن گوشی موبایل به‌صورت کامل

هنگام استفاده از هر نوع شارژری، باید به گوشی خود کاملاً شارژ کنید. شارژ کردن گوشی به‌صورت ناقص، می‌تواند عمر مفید باتری را کاهش دهد.

ششمین نکته: استفاده از شارژرهای هوشمند

برخی از انواع شارژر موبایل جدید، دارای فناوری شارژ هوشمند هستند که می‌توانند به‌طور خودکار، شارژر را متناسب با وضعیت باتری، تنظیم کنند. استفاده از شارژرهای نوع هوشمند، می‌تواند به بهبود عمر مفید باتری گوشی شما کمک کند.

با توجه به این موضوع که استفاده از هر نوع شارژر موبایلی، برای شارژ کردن گوشی موبایل، ممکن است منجر به خطراتی برای گوشی و باتری آن شود، بهتر است که همیشه از شارژرهای اصلی برای گوشی‌ها استفاده کنید. در صورت استفاده از شارژرهای جانبی نیز، از شارژرهای معتبر و باکیفیت استفاده کنید.

همچنین، برای بهینه سازی عمر مفید باتری موبایل، باید به نکات مهمی از قبیل استفاده از کابل مناسب، شارژ کردن گوشی به‌صورت کامل، و استفاده از شارژرهای هوشمند، توجه داشته باشید. در نهایت، بهتر است که همواره، وضعیت شارژر موبایل خودتان را بررسی کنید و از کاربرد شارژرهایی که خطرات جدی به‌همراه دارند، اکیداً خودداری کنید.

جمع‌بندی!

با پیشرفت فناوری، استفاده روزانه از گوشی‌های موبایل، به‌عنوان یکی از نیازهای اساسی افراد مطرح می‌شود. با این وجود، مشکلی که اغلب افراد با آن روبه‌رو می‌شوند، به شارژ کردن مکرر گوشی موبایل در طی روز، مربوط می‌شود. یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین لوازم جانبی موبایل که باید همراه با گوشی‌های موبایل خریداری کنید، شارژر این گوشی‌ها است.

امروزه شرکت‌های تولید‌کننده گوشی‌های موبایل، آداپتورهای شارژ را از درون جعبه موبایل حذف کرده‌اند؛ به همین علت، افراد اغلب در هنگام خرید گوشی موبایل، باید شارژرهایی نیز متناسب با گوشی خودشان، خریداری کنند.

شارژر گوشی موبایل، در انواع و مدل‌های مختلفی، تولید شده است تا افراد بتوانند با توجه به نیاز خود، اقدام به خرید مناسب‌ترین نوع شارژر موبایل کنند. وجود تنوع در انواع شارژر موبایل، این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوانیم در هر زمان و مکانی، اقدام به شارژ گوشی خودمان کنیم.

با وجود تعداد بی‌شمار نرم‌افزارهای طراحی شده برای گوشی موبایل و استفاده بیش از حد از آن‌ها، شاید در طول روز، مجبور باشید که گوشی موبایل خودتان را دو یا سه بار شارژ کنید.

سوالات متداول

فناوری شارژ سریع که به‌تازگی، در حال استفاده می‌باشد، با افزایش جریان برق ورودی به باتری گوشی موبایل، می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری، گوشی شما را شارژ کند. این فناوری برای اولین بار توسط شرکت کوالکام توسعه یافت و بعد از آن، شرکت‌های دیگری از جمله سامسونگ و شیائومی هم از این فناوری در گوشی‌ها و محصولات دیگر خودشان استفاده کردند.

سعی کنید شارژر موبایل را خیس نکنید؛ بااحتیاط و به‌آرامی، شارژر را حمل کنید، هرچند وقت یک‌بار، درگاه گوشی را تمیز کنید و مواظب باشید که انواع شارژر موبایل خیس نشود.

خراب شدن آی‌سی شارژ گوشی، از اصلی‌ترین دلایل شارژ نشدن این گوشی‌ها می‌باشد؛ هرچند که موارد دیگری وجود دارد که باعث بروز مشکل در شارژ شدن موبایل و یا قطع و وصل شدن شارژ گوشی می‌شود؛ از جمله این موارد می‌توانیم به استفاده از کابل شارژر تقلبی اشاره داشته باشیم.

باتری گوشی‌های موبایل، ماهیت مصرفی دارند و به‌مرور زمان، ظرفیت واقعی خود را از دست می‌دهند. یکی از دلایلی که گوشی‌ها دیر شارژ می‌شوند و یا اینکه، سریع‌تر شارژ خود از دست می‌دهند، تمام شدن عمر مفید باتری آن‌ها است. شما می‌توانید برای برطر‌ف‌سازی این مشکل، به تعویض باتری و خرید باتری اورجینال برای گوشی خودتان، اقدام کنید.

قطع ‌و ‌وصل شدن انواع شارژر موبایل، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ اما از اصلی‌ترین دلایل آن، خرابی کابل شارژر، خرابی آی‌سی شارژ گوشی، نوسانات برق و موارد از این قبیل می‌باشد.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «انواع شارژر موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا