ابزار سرویس و شستشو در تعمیرات موبایل

به‌مرور و با گذشت زمان، گردوخاک، رطوبت و یا مواد دیگر، وارد برد گوشی موبایل شده و به آن آسیب می‌رسانند. در صورتی‌که در برد گوشی موبایل، مشکل کوچکی به‌وجود آید، آنگاه کافی است که آن را با کمک یک برس و محلول الکل، پاک کنید؛ اما اگر مشکل برد گوشی، بحرانی باشد؛ مانند زمانی‌که گوشی موبایل آبخورده است؛ آنگاه باید از ابزار سرویس و شستشو در جهت تعمیر آن، بهره بگیرید.

ابزار سرویس و شستشو در تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل ابزار سرویس و شستشو در تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای تعمیرات گوشی موبایل آبخورده و معیوب، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

تینر فوری و تمیزکننده سطحی گوشی موبایل

در اغلب گوشی‌های موبایل، وقتی‌که بدنه آن‌ها باز می‌شوند، رسوب‌گرفتگی و جرم، به‌وضوح در قسمت‌های مختلف آن دیده می‌شود.

همچنین بعضی از گوشی‌ها، دچار آبخوردگی سطحی بوده که آب و رطوبت در زیر پایه‌های آی‌سی‌ها آن‌ها نفوذ نکرده است؛ بلکه فقط باعث رسوب و سولفات شدن بعضی از قسمت‌های برد گوشی شده است.

در این‌گونه موارد، برای سرویس و تمیز کردن بخش‌ها و قطعات جرم گرفته گوشی، می‌توانیم از بین ابزار سرویس و شستشو، از تینر فوری استفاده کنیم.

تینر فوری از بین ابزار سرویس و شستشو، در مقایسه با سایر تمیز‌کننده‌ها از قبیل بنزین، الکل، کنتاکت پاک‌کن، پاک‌کننده برد و غیره، بسیار بی‌ضررتر است و به برد گوشی، آسیبی را وارد نمی‌رساند.

به این دلیل که به‌تجربه ثابت شده که استفاده از سایر پاک‌کننده‌ها با ایجاد چربی بر روی برد، به مرور زمان، منجر به جریان‌کِشی‌های اضافی در گوشی موبایل می‌شوند.

دستگاه التراسونیک، مهم‌ترین ابزار سرویس و شستشو

زمانی‌که یک گوشی، آبخوردگی شدید دارد و این رطوبت، به زیر پایه‌های آی‌سی‌ها گوشی نفوذ کرده باشد، با سرویس سطحی با تینر، مشکل گوشی موبایل برطرف نمی‌شود.

در این مواقع، می‌توانیم از دستگاه التراسونیک به‌عنوان ابزار سرویس و شستشو استفاده کنیم که این رطوبت‌های نفوذ ‌کرده به قسمت زیرین قطعات را از بین می‌برد. این دستگاه با استفاده از امواج الکترومغناطیس، باعث نفوذ مایع به زیر پایه‌های آی‌سی‌ها شده و رطوبت را از قسمت زیرین اِلمان‌ها، خارج می‌کند.

دستگاه‌ اولتراسونیک برای تمیز کردن برد گوشی موبایل و قطعات الکترونیکی توسط امواج اولتراسونیک، استفاده می‌شود. از دستگاه اولتراسونیک، برای شستشوی بُردهای آبخورده و از بین بردن مواد و املاح اضافی به‌جای مانده در زیر آی‌سی گوشی‌های موبایل پس از آبخوردگی، بهره گرفته می‌شود‌.

دستگاه‌های اولتراسونیک موجود، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار سرویس و شستشو، با قرار دادن برد گوشی آبخورده و ریختن مایع مخصوص در دستگاه اولتراسونیک، برد آبخورده را از مواد زائد به‌خوبی پاک می‌کند.

دستگاه اولتراسونیک، این کار را از طریق تولید فرکانس و ایجاد لرزش در دو حالت ۵۰ و ۳۵ وات، انجام داده که منجر به از بین بردن اتصال پایه مدار خواهد شد.

مایع دستگاه اولتراسونیک

جهت بهره‌گیری از مایع دستگاه اولتراسونیک، باید مطابق با این دستورالعمل، اقدام کنید:

  1. مایع اولتراسونیک را با آب مقطر، با نسبت حجمی ۲ به ۱۰ یعنی تقریبا دو قاشق غذاخوری مایع اولتراسونیک و نصف لیوان آب، تر کیب می‌کنیم.
  2. این مایع را به‌اندازه‌ای تهیه می‌کنیم که برد به‌طور کامل در داخل آن فرو برود.
  3. پس از تهیه این مایع، دستگاه را روشن می‌کنیم و حدود سه الی پنج دقیقه، برد در داخل مایع قرار می‌گیرد.
  4. پس از آن دستگاه را خاموش کرده و برد را از دستگاه خارج می‌کنیم.
  5. در انتها، برد را با تینر شستشو داده و آن را با کمک پمپ باد و یا با هیتر، خشک می‌کنیم.

برس تمیزکننده برد موبایل

برس تمیزکننده موبایل، از جمله ابزار سرویس و شستشو و جزو لوازم و تجهیزات تعمیرات موبایل بوده که به‌منظور پاک کردن برد گوشی موبایل، حین تعمیرات گوشی موبایل استفاده می‌شود.

خریداری برس یا فرچه تمیزکننده موبایل، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به این جهت که با برد گوشی، در تماس مستقیم خواهد بود.

می‌توانید یک برس نرم (‌مانند مسواک) را آغشته به تینر فوری کرده و به‌آرامی برد را تمیز کنید؛ سپس به‌کمک دستگاه هیتری که بر روی حرارت بسیار کم تنظیم شده باشد و یا پمپ باد، برد گوشی را خشک کنید.

جمع‌بندی!

در دنیای تکنولوژی‌محور این روزها، گوشی‌های موبایل، به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین وسایل ارتباطی به‌شمار می‌روند که در مقایسه با سایر وسایل الکترونیکی، حیاتی‌تر به‌حساب می‌آیند.

نگهداری و مراقبت از گوشی موبایل، در افزایش عملکرد آن تأثیر بسیار زیادی دارد. یکی از کارهایی که می‌توانید برای مراقبت و افزایش طول عمر موبایل‌ها انجام دهید، پاکسازی منظم آن‌ها به‌کمک ابزار سرویس و شستشو می‌باشد.

اصلی‌ترین ابزار ابزار سرویس و شستشو موبایل را می‌توانیم دستگاه اولتراسونیک در تعمیرات موبایل بدانیم.

سوالات متداول

از ابزارهای سرویس و شستشوی موبایل، میتوان موارد زیر را نام برد:

  1. تینر فوری
  2. دستگاه اولتراسونیک و مایع دستگاه اولتراسونیک
  3. برس یا فرچه تمیزکننده برد موبایل

تینر فوری، تمیزکننده سطحی موبایل است و جهت تمیزکاری قطعات جرم گرفته گوشی موبایل در صورتیکه جرم به لایه‌های زیرین نفوذ نکرده باشد استفاده میکنیم.

درصورتیکه رطوبت و جرم به قسمت زیرین قطعات نفوذ کرده باشد، از دستگاه اولتراسونیک و مایع اولتراسونیک استفاده میکنیم.

این دستگاه از طریق تولید امواج الکترومغناطیس، مایع را به زیر پایه‌های IC نفوذ میدهد و رطوبت زیر قطعات را از بین میبرد.

از فرچه یا برس تمیزکننده موبایل، به منظور پاک کردن برد گوشی موبایل استفاده میشود.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «ابزار سرویس و شستشو در تعمیرات گوشی»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا