دستگاه التراسونیک در تعمیرات موبایل

یکی از تجهیزاتی که برای تعمیر موبایل و تمیز کردن برد گوشی‌های مختلف به آن نیاز دارید، دستگاه اولتراسونیک یا دستگاه التراسونیک می‌باشد. این دستگاه با بهره‌مندی از آخرین تکنولوژی‌‌های روز دنیا، توانسته است که به‌راحتی انواع برد گوشی‌های موبایل را با استفاده از امواج فراصوت تمیز کند.

پاکسازی و شستشوی انواع برد‌های گوشی موبایل با استفاده امواج فراصوت، به تعمیرکاران موبایل کمک می‌کند تا بتوانند به ساده‌ترین و سریع‌ترین روش ممکن، انواع گوشی‌های مختلف را تعمیر کنند.

دستگاه التراسونیک در تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل دستگاه التراسونیک در نعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات بر روی بردهای مختلف گوشی‌های موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

دستگاه التراسونیک چیست؟

التراسونیک، به معنای «فراصوت» می‌باشد. عنوان و معنای این دستگاه، به‌خوبی نشان‌دهنده نحوه کارآیی آن می‌باشد. دستگاه التراسونیک از طریق امواج فراصوت، عمل شستشو را انجام می‌دهد.

نحوه کارکرد دستگاه التراسونیک، به این صورت می‌باشد که قطعه مورد نظر را در درون مایع التراسونیک که در داخل دستگاه وجود دارد، قرار می‌دهیم. از طریق امواج فراصوت، مایع به‌ارتعاش در می‌آید و همزمان گرم می‌شود. این ارتعاشات، باعث لرزش قطعه می‌شود و همین لرزش، آلودگی‌ها و اکسیدها را از زیر آی‌سی و قطعات گوشی، جدا می‌کند.

گردو‌خاک و آلودگی‌های مختلف، می‌تواند کارآیی قطعات و بردهای الکترونیکی را با مشکل مواجه کند. همچین، بردهایی که به‌تازگی مونتاژ شده‌اند، احتیاج به شسشتو و تمیزکاری دارند. در ضمن، بردهایی که به‌دلیل نفوذ مایعات، دچار عیب و ایراد شده‌اند، مجدداً باید شستشو و سرویس شوند. در همگی این موارد، از این دستگاه استفاده می‌شود و به این جهت، دستگاهی بسیار مهم در تعمیرات گوشی موبایل به‌حساب می‌آید.

آب و یا محلول به‌خصوصی به‌نام اِلما (Elma) در این وسیله، برای شستشوی قطعات استفاده می‌شود، اگر در این وسیله از محلول شیمیایی استفاده می‌کنید، به‌کار بردن ماسک و عینک مخصوص را فراموش نکنید.

بعد از شستشوی قطعات باید برد دستگاه مجددا توسط آب مقطر شسته شده و توسط کمپرسور باد کاملا خشک شود، هرگونه رطوبتی در قطعات نباید باقی بماند.

همان‌گونه که گفته شد، دستگاه التراسونیک، جزء ابزارهای مهم تعمیرات موبایل است و با فرکانس ارتعاش ۴۰ کیلوهرتز یا بیشتر و در ظرفیت‌های مختلف در بازار ارائه می‌شود. علاوه‌ بر گوشی موبایل از این دستگاه برای شستشوی تجهیزات پزشکی، کارتریج ساعت و طلا و جواهر نیز استفاده می‌کنند.

کاربردهای دستگاه التراسونیک

از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه این دستگاه، شستشوی بردهای آب‌خورده گوشی موبایل و مدارهای الکترونیکی، تجهیزات پزشکی، موتور ساعت مچی و شستشوی انواع طلا و جواهر و سوزن انژکتور و قطعات حساس دیگر می‌باشد.

گردوخاک و آلودگی و یا آبخوردگی می‌تواند بر روی کارآیی بردهای الکترونیکی استفاده شده، می‌تواند تأثیر منفی بگذارد. به همین جهت، شستشو و تمیزکاری بردهای الکترونیک تازه مونتاژ شده، همواره حائز اهمیت بسیاری می‌باشد. دستگاه‌های اولتراسونیک، برای شستشوی برد گوشی موبایل، همراه با محلول‌های شوینده‌ای استفاده می‌شود که به‌طور اختصاصی، برای شستشوی برد‌های موبایل، فرموله شده‌اند.

نکات کلیدی، در هنگام خرید دستگاه اولتراسونیک

در زمان خرید دستگاه التراسونیک تعمیرات گوشی موبایل، بهتر است به بعضی از نکات کلیدی که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم داشت توجه کنید، تا بتوانید یک انتخاب مناسبی را داشته باشید:

انتخاب مخزن مناسب

دقت کردن به ظرفیت و اندازه مخزن دستگاه التراسونیک در تعمیرات گوشی موبایل، همچون یکی از نکات کلیدی در زمان خرید دستگاه التراسونیک محسوب می‌شود، هر چه سایز دستگاه بزرگتر باشد طبیعتاً قیمت آن بالاتر است که افراد با توجه به احتیاج خود می‌توانند یک خرید موفق داشته باشند.

اگر در طول ماه برای شستشوی وسایل گوشی موبایل احتیاج به یک وسیله کاربردی دارید، بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که دارای مخزن بزرگ باشد.

توجه به بخش کنترل پنل دستگاه

دستگاه التراسونیک، سیستم کنترل‌کننده آن، به‌صورت آنالوگ و دیجیتال بوده که در هر دو وضعیت، کنترل پنل دستگاه به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند درک درستی از روش کار با دستگاه مورد نظر خود داشته باشند.

اگر بتوانید نوع دیجیتال این دستگاه را خریداری کنید، قادر خواهید بود تا به‌آسانی با دستگاه کار کنید.

توان دستگاه

تولیدکنندگان متعددی دستگاه التراسونیک را با توان‌های متعدد تولید و راهی بازار می‌کنند. جهت خرید، بهتر است به‌دنبال دستگاه‌هایی باشید که توان خروجی مناسبی داشته باشد.

دقت کردن به توان دستگاه التراسونیک، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در زمان کار کردن با این دستگاه، حس راحتی داشته باشید و در سریع‌ترین زمان ممکن، بهترین کیفیت را در فعالیت‌های تعمیراتی خود ارائه دهید.

تأثیر دمای محلول در شستشوی قطعه

افزایش حرارت در زمان شستشوی تجهیزات متعدد گوشی موبایل، باعث بالا رفتن کیفیت شستشو شده که این امر برای تعمیرکاران موبایل، دارای اهمیت است، دمای مناسب جهت شستشوی با کیفیت، بین ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

تخلیه مخزن دستگاه

در هنگام انتخاب دستگاه اولتراسونیک مناسب برای تعمیرات گوشی موبایل، بهتر است که به قابلیت‌های آن توجه کنید؛ اینکه آیا دستگاه مجهر به سیستم تخلیه قابل‌اطمینان می‌باشد یا خیر. این مورد می‌تواند برای افراد تعمیرکاری که به‌طور مداوم از این دستگاه استفاده می‌کنند، قابلیتی باارزش محسوب شود.

ارزش دستگاه اولتراسونیک

اگر بخواهید یک دستگاه مناسب و با کیفیت را خریداری کنید، بهتر است به میزان قیمت آن نیز توجه داشته باشید. در این صورت، علاوه بر خرید دستگاه با جنس مناسب، می‌توانید در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید.

قیمت دستگاه اولتراسونیک موبایل

قیمت دستگاه اولتراسونیک، یکی از دغدغه‌های اصلی تعمیرکاران موبایل است. تعمیرکاران برای خرید این تجهیزات معمولاً به اولین موضوعی که توجه دارند، قیمت دستگاه است.

از انجایی که ایران تحریم‌های زیادی را تجربه می‌کند و بازار مدام با نوسان مواجه است و تمام تحریم‌ها و نوسانات بازار می‌توانند روی قیمت این تجهیزات تأثیر بگذارند.

جمع‌بندی!

دستگاه التراسونیک یکی از ابزارهای تعمیرات گوشی موبایل است که از آن، برای شستشو و پاک‌سازی بردهای گوشی استفاده می‌شود. رطوبت، آب و گردوخاک، از جمله عواملی هستند که می‌توانند روی عملکرد قطعات مختلف گوشی موبایل تأثیر بگذارند و کارآیی آن‌ها را با مشکل مواجه سازند.

علاوه بر این موضوع برخی برد‌هایی که به‌تازگی مونتاژ شده‌اند نیز نیاز به شستشو دارند. همچنین تمامی برد‌هایی که بر اثر ورود مایعات دچار آسیب شده‌اند نیز باید پاکسازی شوند.

در این دستگاه برای انجام عملیات شستشو از مایع مخصوصی به نام الما استفاده می‌کنند. در صورتی‌که برای کار با این وسیله، نوعی محلول شیمیایی را به کار می‌برید، حتماً در زمان استفاده از عینک و ماسک استفاده کنید. بعد از اینکه عملیات شستشو را به‌پایان رساندید، باید برد مورد نظر را مجدداً با استفاده از آب مقطر شستشو داده و با کمک کمپرسور، آن را کاملاً خشک کنید. دقت داشته باشید که نباید هیچ نوع رطوبتی بر روی برد باقی بماند.

در حقیقت دستگاه التراسونیک برای تعمیرات گوشی‌های موبایل، با فرکانس‌ِ ارتعاش معادلِ ۴۰ کیلوهرتز و بیشتر و با ظرفیت‌های متفاوتی، تولید شده و روانه بازار می‌شوند. این دستگاه، علاوه بر تعمیرات گوشی، در زمینه‌های دیگر هم کاربرد داشته و مورد استفاده بسیاری را دارد.

سوالات متداول

استفاده از یک دستگاه اولتراسونیک مناسب برای پاک کردن گوشی‌های موبایل، نه تنها در مورد گوشی‌های آسیب‌دیده با آب مناسب و خوب است بلکه برای تمیز کردن اشیاء دیگر نیز کاربرد دارد. امواج فرستاده شده توسط این دستگاه از طریق محلول به تمامی گوشه و کناره‌های شیء مورد نظر فرستاده می‌شوند و آلودگی‌ها را بصورت کامل تمیز می‌کند.

جالب است بدانید که اولتراسونیک‌های مورد استفاده برای تمیز کردن گوشی‌های موبایل، در موارد بسیاری، از قبیل آزمایشگاه‌های علمی، کلینیک‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، ساعت‌سازی‌ها، جواهرات‌سازی‌ها، کارگاه‌های الکترونیکی و غیره، استفاده می‌شوند.

اولین موضوعی که باید در زمان خرید این دستگاه، به آن توجه داشته باشید، اندازه و ظرفیت مخزن دستگاه اولتراسونیک خواهد بود. دستگاه‌هایی که دارای مخزن‌های بزرگتر هستند، قطعاً با قیمت بالاتری نیز عرضه می‌شوند. چنانچه به استفاده مداوم از دستگاه اولتراسونیک نیازمند هستید، بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که مخزن به‌نسبت بزرگتری را داشته باشد.

قیمت دستگاه اولتراسونیک موبایل بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود. امروزه مراکز زیادی در زمینه فروش دستگاه اولتراسونیک فعالیت می‌کنند که عرضه‌کننده دستگاه‌های تولید شده در برند‌های مختلف هستند. از این طریق، شما می‌توانید انواع دستگاه اولتراسونیک تولید شده در برند‌های معتبر را خریداری کنند.

یکی از موضوعاتی که برای تعمیرکاران موبایل اهمیت زیادی در سرعت و کیفیت کارشان دارد، افزایش حرارت در زمان شستشوی قطعات می‌باشد. این افزایش حرارت، باعث می‌شود تا شستشو نیز با کیفیت بالاتری صورت پذیرد. مناسب‌ترین میزان دما برای شستشوی قطعات با کیفیت بالا، دمایی بین ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

سیستم کنترل‌کننده دستگاه اولتراسونیک، به‌صورت آنالوگ و دیجیتال می‌باشد. در هر دو حالت، کنترل پنل دستگاه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید درک درستی از نحوه کار با دستگاه داشته باشید. در صورتی‌که دستگاه اولتراسونیک تعمیرات موبایل را با کنترل پنل دیجیتال خریداری کنید، قادر خواهید بود تا به‌راحتی با دستگاه کار کنید.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «دستگاه اولتراسونیک در تعمیرات گوشی»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا