سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل

همه ما با انواع سشوار‌های خانگی آشنایی داریم و حتی هفته‌ای چند بار از این وسیله استفاده می‌کنیم؛ اما شاید کمتر کسی با سشوار صنعتی در تعمیر موبایل آشنایی داشته باشد. بهتر است بگوییم که سشوار‌ها، محدود به همین نوع خانگی و معمولی نشده و نوع دیگری از آن‌ها، معروف به «سشوارهای صنعتی» نیز در بازار موجود می‌باشند.

سشوار صنعتی تعمیرات موبایل، وسیله‌ای است که به کمک انرژی الکتریکی، از خودش باد گرم تولید می‌کند. از این رو، می‌توانیم از سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، برای تعویض درب پشت، باتری و LCD گوشی موبایل، استفاده کنیم.

سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر گوشی، ‌به معرفی جامع و کامل سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

سشوار صنعتی، ابزاری پرکاربرد جهت تعمیرات موبایل

به‌طور کلی، می‌توانیم بگوییم که سشوار صنعتی از لحاظ کارآیی، مانند سشوارهای خانگی می‌باشد؛ در واقع، بهتر است که بگوییم این دو نوع سشوار، عملکرد تقریباً یکسانی را با یکدیگر دارند؛ با این تفاوت که قدرت گرمادهی سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، بسیار بیشتر از سشوار خانگی می‌باشد.

در حقیقت، می‌توانیم درجه حرارات سشوار‌های صنعتی را تا میزان ۱۰ برابر بیشتر از سشوارهای معمولی (خانگی)، تخمین بزنیم. حرارت این نوع سشوارها را می‌توانیم چیزی در حدود ۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد در نظر بگیریم که متناسب با کاربردی که دارند، قابل تنظیم می‌باشند.

ساختار سشوار صنعتی

در رابطه با ساختار این ابزار تعمیرات موبایل، باید این‌طور بگوییم که در ساختار آن، دو قسمت اصلی به نام‌های «موتور» و «المنت» به‌کار رفته است؛ اساس کار سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، مطابق با همین دو قسمت خواهد بود.

اگر بخواهیم در رابطه با نقش المنت در سشوار‌های صنعتی، توضیحی داشته باشیم؛ باید بگوییم که تولید گرمای لازم برای سشوار، به‌واسطه همین المنت تأمین می‌شود. در رابطه با وظیفه موتور در سشوار صنعتی، می‌توانیم بگوییم که انتقال هوای گرم تولید شده توسط المنت به بیرون، توسط موتور سشوار انجام می‌شود.

علاوه بر موارد ذکر شده فوق، در ساختار سشوار صنعتی، سیستمی تعبیه شده است که از طریق آن می‌توانیم میزان باد و گرمای تولیدی سشوار را تنظیم کنیم.کلیت ماجرا این است که برخورداری از تجهیزات تعمیرات موبایل ضروری، با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، می‌تواند کمک بسیار زیادی به فرد تعمیرکار موبایل داشته باشد.

کاربرد سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل

متداول‌ترین کاربرد سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، گرم کردن پشت گوشی موبایل و چسب LCD آن است. این کاربرد سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، باعث می‌شود که چسب OCA نرم‌تر شده و قسمت‌های مختلف گوشی، سریع‌تر و راحت‌تر از یکدیگر جدا شوند.

همچنین، سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، می‌تواند برای تمیز کردن برد مدار گوشی از وجود هرگونه آلودگی و گردوغبار، به‌کار گرفته شود. به‌عنوان مثال، اگر بخواهیم از دستگاه التراسونیک برای تمیز کردن گوشی موبایل استفاده کنیم؛ یکی از بهترین روش‌ها برای خشک کردن مایع اولتراسوند، سشوار صنعتی خواهد بود.

تفاوت سشوار خانگی با سشوار صنعتی

سشوارهای صنعتی و سشوارهای خانگی، از جمله ابزارهای برقی هستند که به‌منظور گرم کردن و خشک کردن استفاده می‌شوند؛ هرچند در بین این دو نوع سشوار، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی نیز وجود داشته که برای شناسایی بهتر سشوارهای صنعتی، آشنایی کامل یا آن‌ها ضروری است. از ویژگی‌ها و تفاوت‌های سشوار صنعتی و خانگی، می‌توانیم به میزان شدت باد و درجه حرارت آن، اشاره داشته باشیم.

سشوارهای صنعتی، گرمایی با حرارتی بین ۵۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد و یا حتی بیشتر تولید می‌کنند که میزان آن، ۱۰ برابر بیشتر از سشوارهای خانگی می‌باشد. سشوار صنعتی، به‌دلیل این مقدار گرمایی که تولید می‌کند؛ تحت عنوان «تفنگ حرارتی» نیز شناخته می‌شود. سشوار صنعتی، مجهز به سیستمی است که می‌تواند جهت باد و میزان گرمای تولید شده را کنترل و تنظیم کند.

انواع سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل

در تعمیرات موبایل، ۳نوع سشوار صنعتی کاربردی است.

سشوار صنعتی برقی

 این نوع از سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، برای روشن شدن، نیاز به نیروی برق دارد و نسبت به انواع دیگر سشوار صنعتی، محدوده گرمایی وسیع‌تری دارد. شما می‌توانید از سشوار صنعتی برقی با محدوده دمایی بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد استفاده کنید. این نوع سشوار صنعتی، امکان تنظیم جریان هوای گرم و میزان حرارت آن را دارد.

سشوار صنعتی گازی

 این نوع سشوار صنعتی موبایل، مجهر به یک کپسول گاز بوده که در واقع، مرجع تغذیه آن به‌حساب می‌آید. این نوع از سشوار، نسبت به انواع دیگر سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، قیمت کمتری داشته و در عین حال، طرفداران کمتری را نیز دارد. با تموم شدن گاز درون کپسول، شما می‌توانید دوباره آن را از گاز پُر کرده و یا در صورت لزوم، اقدام به تعویض آن کنید.

سشوار صنعتی مادون‌قرمز

 این نوع از سشوار صنعتی برای تعمیرات موبایل، قیمت آنچنان بالایی ندارد و مناسب‌ترین گزینه برای موارد مصرفی ساده می‌باشد. در حال حاضر، سشوار صنعتی نوع مادون‌قرمز، در خصوص ایمن بودن به‌هنگام کار، از محبوبیت زیادی برخوردار است.

نکات مهم استفاده از سشوار صنعتی تعمیرات موبایل

  1. از قرار دادن گرمای سشوار برای مدت طولانی در یک نقطه خودداری کنید.
  2. به‌هنگام استفاده از سشوار صنعتی، کابل برق آن را در معرض گرمای سشوار قرار ندهید.
  3. بهترین فاصله برای برخورد حرارت سشوار صنعتی با سطح مورد نظر، چیزی بین ۴ تا ۵ سانتی‌متر می‌باشد.
  4. موقع استفاده از سشوار برای کار با رزین، حتماً از ماسک استفاده کنید.
  5. هنگام کار با رزین، سشوار را به‌صورت شیب‌دار نگه دارید.
  6. با استفادهِ اصولی از سشوار صنعتی، از بازگشت گرما به درون موتور، سشوار جلوگیری کنید؛ در غیر این صورت، بازگشت مجدد این گرما در طولانی‌مدت، به سشوار شما آسیب خواهد زد.
  7. هر چند دقیقه یک‌بار، سشوار را خاموش کرده و به آن استراحت بدهید.
  8. از وارد آوردن ضربه به سشوار، در هنگام کار با آن خوداری کنید؛ به این دلیل که امکان دارد منجر به شکستن المنت سرامیکی آن شود.
  9. بعد از هر بار استفاده از سشوار، مدتی را صبر کنید تا المنت آن، کمی خنک شده و سپس، آن را جابه‌جا کنید. این کار در طولانی‌مدت، باعث افزایش عمر مفید سشوار صنعتی شما خواهد شد.
  10. بعد از اتمام کار، حتماً سشوار را خاموش کرده و آن را در مکان مناسبی قرار دهید.

جمع‌بندی!

سشوارهای صنعتی در تعمیرات موبایل، انواع گوناگونی دارند که هرکدام از ان‌ها، مناسب استفاده از موارد خاصی، طراحی و ساخته شده‌اند. مهم‌ترین نکته در هنگام خریداری سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، امکان تنظیم درجه حرارت آن است؛ به این دلیل که شما برای انجام عملیات متفاوت در تعمیرات موبایل، به‌طور قطع، نیاز به درجه حرارت‌های متفاوتی خواهید داشت.

به‌علاوه اینکه، شما می‌توانید آن نوع سشوار صنعتی را خریداری کنید که میزان درجه حرارت تولیدی را به‌صورت خودکار، برای شما تنظیم می‌کند. توصیه می‌کنیم با توجه به نوع موارد مصرفی که در نظر دارید، سشوار صنعتی مناسب با قدرت لازم را انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول

سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، برای جداسازی و نعویض قطعاتی که با چسب به‌هم متصل شده‌اند و در مقابل حرارت حساس می‌باشند؛ مانند کانکتور سیم‌کارت، مموری‌کارت، درب پشتی گوشی، قاب، شاسی و نظایر این‌ها، استفاده می‌شود.

در حقیقت، می‌توانیم این‌طور بگوییم که سشوار صنعتی با تولید گرما، ماده چسباننده را نرم می‌کند؛ هنگامی‌که بخواهیم صفحه‌نمایش گوشی را باز کنیم، بهره‌گیری از سشوار نوع صنعتی، این عمل جداسازی صفحه‌نمایش را آسان‌تر کرده و احتمال شکستن آن را نیز کاهش می‌دهد.

سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، عملکردی دقیقاً مشابه با سشوار خانگی دارد؛ با این تفاوت که محدوده دمایی آن، بسیار بیشتر است. از سشوارهای صنعتی، علاوه بر تعمیرات موبایل، در صنعت بسته‌بندی محصولات, دودی کردن شیشه‌های ماشین و برچسب‌گزاری، استفاده می‌شود.

محدوده دمایی سشوار صنعتی، در مقایسه با دستگاه هیتر و هویه، بیشتر بوده و انجام کارهای پیچیده و خاص در تعمیرات موبایل را ممکن می‌سازد.

سشوارهای صنعتی، با توجه به شرکت تولید کننده, جنس بدنه و محدوده دمای تولیدی, قدرت و توان، دارای قیمت‌های متنوعی هستند.

حرارت تولید شده توسط سشوار صنعتی در تعمیرات موبایل، توسط پمپ هوا کنترل می‌شود و شعله‌ای ایجاد نمی‌کند؛ به این صورت که کاملاً ایمن بوده و به گوشی موبایل، آسیبی نمی‌رساند.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «سشوار صنعتی در تعمیرات گوشی»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا