انواع چسب در تعمیرات موبایل

لوازم و تجهیزات مختلفی در تعمیرات گوشی موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرند و چسب موبایل، به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها برای تعمیرات موبایل، شناخته میشود.

یک تعمیرکار حرفه‌ای موبایل، باید به‌خوبی با انواع چسب در تعمیرات موبایل آشنا بوده تا بتواند از کاربرد آن در تعمیرات موبایل، نتیجه مطلوبی را به‌دست آورد. به‌طور کلی، چسب‌های موبایل به‌صورت شفاف تولید می‌شوند و چنانچه، کیفیت لازم را نداشته باشند؛ احتمال آسیب‌رسانی به گوشی موبایل به‌هنگام تعمیر آن، بسیار بالاتر خواهد رفت.

چسب در تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل انواع چسب در تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم جهت انجام تعمیرات موبایل به‌صورت حرفه‌ای، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

چسب تعمیرات موبایل

افرادی‌که به انجام تعمیرات گوشی‌های همراه مشغول هستند؛ به ابزارها و لوازم مخصوصی نیاز دارند. همان‌طور که پیشتر اشاره شد، چسب تعمیرات موبایل، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین لوازم تعمیرات موبایل شناخته می‌شود که همواره باید در مجموعه لوازم کاری تعمیرکاران گوشی موبایل، وجود داشته باشد.

به عبارت دیگر، می‌توان گفت که وجود انواع چسب تعمیرات گوشی موبایل، از اصلی‌ترین ابزارها در تعمیرات گوشی موبایل محسوب می‌شود و کاربردهای فراوانی در این حوزه کاری دارد.

از جدیدترین انواع چسب در تعمیرات موبایل که مورد استفاده افراد تعمیرکار قرار می‌گیرد، چسب تعمیرات موبایل ضدآب می‌باشد. این نوع چسب‌ها، خاصیت «ضدآب بودن» را داشته و از نیروی چسبندگی بالایی برخوردار هستند. علاوه بر تمامی این موارد، استفاده از انواع چسب در تعمیرات موبایل، مانع از جمع شدن گردوخاک و آلودگی در قسمت زیرین LCD موبایل در زمان تعویض آن، می‌شود.

تعمیرکاران موبایل، از انواع چسب تعمیرات موبایل، با هدف چسباندن درب پشت گوشی موبایل، LCD و همین‌طور تاچ صفحه‌نمایش گوشی، استفاده می‌کنند.

اهمیت چسب در تعمیرات موبایل

امروزه در بازار، انواع مختلفی از چسب‌های مایع وجود دارد؛ اما هر نوع از چسب موبایل مایع، مناسب استفاده برای انجام تعمیر گوشی موبایل نیستند. از سوی دیگر، انواع چسب در تعمیرات موبایل، از خاصیت ضدآب بودن برخوردار بوده و باید امکان باز کردن مجدد محل مورد نظر را جهت تعویض دوباره فراهم کنند. این ویژگی‌ها تنها در چسب تعمیرات موبایل وجود دارد؛ بنابراین نمی‌توانیم برای این منظور، از هر نوع چسب موجود، استفاده کنیم.

در صورتی‌که از چسب‌های صنعتی یا غیرمعمول برای چسباندن LCD، باتری یا درب پشتی گوشی موبایل استفاده کنیم، ممکن است که به قطعه مورد نظر، آسیب وارد آورده یا اینکه دیگر، امکان باز کردن مجدد آن را نداشته باشیم. به همین دلیل، به شما توصیه می‌کنیم که برای مواردی همچون تعویض LCD یا باتری گوشی موبایل، فقط از انواع چسب در تعمیرات موبایل، استفاده کنید.

تفاوت چسب موبایل با سایر چسب‌ها

امروزه، لوازم، تجهیزات و ابزارهای مخصوصی وجود دارند که در تعمیرات گوشی موبایل، به‌کار یرده می‌شوند. انواع چسب در تعمیرات موبایل، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز تعمیرکاران گوشی موبایل محسوب می‌شود. این نوع از چسب‌ها، در عین برخورداری از قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد و کاربردی، می‌توانند در تعمیرات حرفه‌ای موبایل و کاهش هزینه‌های آن، به‌شدت مؤثر واقع شوند.

استفاده از چسب مخصوص تعمیرات موبایل، امکان باز کردن مجدد محل چسب‌کاری شده را نیز به‌وجود می‌آورد؛ این در حالی است که در صورت استفاده از چسب‌های معمولی، این امکان، دیگر وجود نخواهد داشت. حتی جدا کردن قطعات از یکدیگر نیز، نیاز به زمان زیادی داشته و شخص تعمیرکار نمی‌تواند آثار به‌جای مانده از قطعه قبلاً چسبیده شده را به‌خوبی برطرف کند.

با توجه به موارد گفته شده، درمی‌یابیم که چسب تعمیرات گوشی موبایل، تفاوت زیادی با سایر چسب‌ها نداشته و یک تعمیرکار مجرب موبایل، با اطلاع از وجود این تفاوت‌ها، همواره از بهترین چسب تعمیرات موبایل استفاده می‌کند تا نتیجه مطلوبی از کار حاصل شود.

انواع چسب در تعمیرات موبایل

چسب‌های تعمیرات موبایل، در انواع مختلف و با بسته‌بندی‌های متنوع، تولید و روانه بازار می‌شوتد. به‌طور کلی، انواع چسب در تعمیرات موبایل، در سه نوع مختلف زیر، خلاصه می‌شوند:

  1. چسب نسوز تعمیرات موبایل
  2. چسب ۲طرفه تعمیرات موبایل
  3. چسب ضدآب تعمیرات موبایل

در ادامه، هر یک از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

چسب نسوز تعمیرات موبایل

چسب نسوز آلومینیومی، یکی از مهم‌ترین انواع چسب در تعمیرات موبایل است که تمامی تعمیرکاران گوشی موبایل، از آن استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، دستگاه هیتر و هویه تعمیرات موبایل، جزو ابزارهای حرارت‌زا و پرکاربردی هستند که جهت جدا‌سازی قطعات گوشی، استفاده زیادی دارند.

اما در حین جدا کردن قطعات با توجه به حرارت بالایی که ابزارهای ذکر شده تولید می‌کنند، ممکن است به قطعات کناری نیز آسیب وارد کنند. بهره‌گیری از چسب نسوز، مانع از آسیب رساندن به این قطعات می‌شود.

بنابراین، استفاده از چسب نسوز اصلی و باکیفیت در تعمیرات موبایل، بسیار حائز اهمیت بوده و باید در تهیه و خریداری آن، دقت کافی را به‌خرج دهید.

چسب دوطرفه تعمیرات موبایل

این نوع از انواع چسب در تعمیرات موبایل، جهت چسباندن دو قطعه به یکدیگر، بدون باقی‌ماندن آثار چسب و اضافات آن در اطراف، کاربرد فراوانی دارد. هنگامی‌که برخی از قطعات گوشی موبایل باز کنیم، بعد از بسته شدن مجدد آن، مثل روز اول در جای خود قرار نمی‌گیرند. برای رفع این مشکل، می‌توانیم از چسب نواری دوطرفه، کمک بگیریم.

چسب ضدآب تعمیرات موبایل

چسب ضدآب، به‌لحاظ جلوگیری از ورود آب و رطوبت به‌داخل گوشی بعد از تعمیر آن، اهمیت بالایی دارد. چسب‌های نوع ضدآب، از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار بوده و برای چسباندن LCD و قاب گوشی، مورد استفاده بسیاری قرار می‌گیرند. این نوع چسب در تعمیرات موبایل، علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب به داخل گوشی، از نفوذ گرد و غبار نیز به زیرLCD ، جلوگیری به عمل می‌آورد.

کاربرد چسب در تعمیرات موبایل

انواع چسب در تعمیرات موبایل، کاربردهای مختلفی در فرآیند انجام این تعمیرات دارند. ما در ادامه، به ۳ مورد از مهم‌ترین این کاربردها، اشاره می‌کنیم:

تعمیر صفحهLCD  گوشی

از چسب تعمیر موبایل، به‌طور معمول، در زمانی‌که صفحه LCD گوشی، آسیب دیده و قابل تعمیر می‌باشد، استفاده می‌کنیم. در مواقعی‌که LCD گوشی، شکستگی اندکی دارد و نمی‌خواهید آن را تعویض کنید؛ استفاده از انواع چسب در تعمیرات موبایل می‌تواند به‌عنوان یک راه‌حل عالی و کمک‌کننده برای شما، در کاهش هزینه تعمیرات موبایل باشد.

چسباندن قطعات آسیب دیده به یکدیگر

یکی از کاربردهای چسب در تعمیرات موبایل، چسباندن قطعات شکسته شده به جای اصلی خود، یا جدا شده به یکدیگر است. چسب مورد استفاده برای این منظور، حتماً باید از نوع رسانا باشد و موجب قطع اتصال بین قطعات نشود.

جلوگیری از انتقال حرارت به قطعات حساس گوشی

مطلع هستیم که گوشی‌های موبایل، چقدر حساس هستند. این میزان حساسیت در قطعات داخلی و در فرآیند انجام تعمیرات این گوشی‌ها، هم به میزان بالاتری وجود داشته و هم اهمیت آن نیز دوچنان خواهد بود. برخی از این قطعات، مانند IC‌ها، در مقابل دمای زیاد، حساس بوده و دچار مشکل می‌شوند. تعمیرکاران موبایل، برای جلوگیری از ورود آسیب به IC‌ها در برابر دمای بیش از حد، برای چسباندن قطعات، بدون اینکه حراراتی به آن‌ها برسد، از چسب UV استفاده می‌کنند.

نکات خرید انواع چسب در تعمیرات موبایل

برای خرید چسب تعمیرات موبایل، نکات مهمی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید بهترین نوع از انواع چسب در تعمیرات موبایل را خریداری کنید. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که چسب‌های تعمیرات موبایل، باید از قابلیت چسبندگی بالایی برخوردار باشند. نکته دیگر اینکه، این چسب‌ها باید به‌گونه‌ای تولید شده باشند که در طی مدت زمان‌ مناسبی، خشک شده و بعد از خشک شدن نیز، استحکام بالایی را داشته باشند.

ضدآب بودن یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید در هنگام خرید این محصولات به آن‌ها توجه داشته باشید. این ویژگی مانع ورود رطوبت به بخش‌های مختلف گوشی موبایل می‌شود. همچنین، ترکیبات موجود در این چسب‌ها، باید از موادی باشند که در تماس با پلاستیک موجود در دیگر بخش‌های گوشی، موجب بروز واکنش شیمیایی نشده و برای چسباندن مواد مختلف، مناسب باشند.

جمع‌بندی!

انواع چسب در تعمیرات موبایل، از جمله لوازم پرکاربرد برای تعمیرکاران گوشی موبایل بوده که به‌جهت چسباندن بخش‌های مختلف گوشی موبایل، از این چسب‌ها استفاده می‌کنند.

چسب‌هایی که برای تعمیر انواع گوشی‌های موبایل، توسط تعمیرکاران به‌کار ‌می‌روند؛ باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند که بعد از استفاده، آسیبی را به قسمت‌های مختلف گوشی، وارد نکنند.

از طرف دیگر، چسب‌های تعمیرات موبایل، در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند که هر یک از انواع چسب در تعمیرات موبایل، از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. با توجه به وجود تنوع در انواع چسب‌های تعمیرات موبایل، هر یک از آن‌ها با قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند

سوالات متداول

برای تولید چسب‌های نسوز در تعمیرات موبایل، از موادی نظیر آلومینیوم و پلی‌آمید استفاده می‌شوند؛ با این هدف که این نوع چسب‌ها بتوانند تا حرارت ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. همچنین، به‌دلیل وجود مواد سیلیکونی در ترکیبات خودشان، این قبیل چسب‌ها می‌توانند به‌عنوان «عایق الکتریکی» نیز به‌کار گرفته شوند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های انواع چسب در تعمیرات موبایل، می‌توانیم به ضدآب بودن، مقاوم بودن در برابر حرارت، استحکام بالا، قابلیت باز شدن مجدد، خشک شدن سریع، غیرقابل‌اشتعال بودن آن و مواردی از این قبیل، اشاره داشته باشیم.

فرمول اولیه انواع چسب در تعمیرات موبایل موجود در بازار ایران، تقلید از یک برند آمریکایی است. با توجه به نام هر یک از این چسب‌ها، از نظر زمان خشک شدن و قدرت چسبندگی، مقداری با یکدیگر تفاوت دارند. همچین، اغلب این محصولات، فاقد رنگ و به‌صورت شفاف می‌باشند. هرچند در یک نمونه، به رنگ مشکی در بازار وجود دارند.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «پنس در تعمیرات گوشی»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا