آموزش رایگان شابلون در تعمیرات موبایل

شابلون تعمیرات موبایل، ابزاری برای تعمیرکاران حرفه‌ای و باتجربه موبایل است که آن‌ها را قادر می‌سازد تا حساس‌ترین و کوچک‌ترین اجزاء موجود در گوشی‌های هوشمند را مورد بررسی قرار داده و به تعمیر آن‌ها بپردازند.

شابلون تعمیر موبایل، کاربردهای بسیار زیادی دارد؛ اما برای بهره‌گیری صحیح از آن، نیاز است تا قبل یا بعد از شرکت در دوره آموزش تعمیرات موبایل، اطلاعات خود را در مورد آن افزایش دهید. از همین رو، به شما توصیه می‌کنیم که اطلاعات بیشتری راجع‌به کاربرد شابلون در تعمیرات موبایل کسب کنید.

شابلون تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر موبایل، ‌به معرفی جامع و کامل شابلون تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

شابلون در تعمیرات موبایل

اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین قطعات موبایل را نام ببریم، مطمئناً آی‌سی، در ابتدای قهرست قرار می‌گیرد که در اکثر اوقات، به‌دلایل مختلف دچار خرابی می‌شود. مشکل و خرابی در آی‌سی، خود را به‌صورت خاموش شدن‌های نابهنگام گوشی و سایر موارد مشابه بروز می‌دهد.

اما آی‌سی چیست؟ آی‌سی از پایه‌هایی از جنس قلع ساخته شده است که وظیفه محکم نگه داشتن آن بر روی برد گوشی را برعهده دارد. شل شدن و یا از بین رفتن این پایه‌‌ها، اغلب ارتباط گوشی با برد را دچار اختلال کرده و مشکلات بعدی را موجب می‌شود.

در زمان بروز این شرایط، تعمیرکاران حرفه‌ای موبایل، از ابزاری به نام «شابلون موبایل» استفاده می‌کنند تا آی‌سی مربوطه را برداشته و به تعمیر آن بپردازند. به آن دسته از شابلون‌های مخصوصی که تنها برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، شابلون تعمیرات موبایل گفته می‌شود.

در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته، انواع مختلفی از شابلون‌های تعمیرات موبایل در سایزهای متفاوت در بازار موجود می‌باشد و تعمیرکاران گوشی‌های موبایل می‌توانند برای انجام تعمیر گوشی‌های مختلف، از شابلون متناسب با هر گوشی استفاده کنند.

به‌عبارت ساده‌‌تر، «شابلون زدن» به فرآیندی گفته می‌شود که در آن، پایه‌های آی‌سی تعمیر می‌شود. به‌طور معمول، از این روش در آی‌سی‌های BGA استفاده می‌شود. اگر بخواهیم کمی در رابطه با آی‌سی توضیح دهیم، باید بگوییم که پایه‌های توپی‌شکل و کوچکی دارند که بر روی بردهای چاپی قرار می‌گیرند.

برای کار با شابلون تعمیرات موبایل نیز از خمیر قلع، کاردک و گرمای هیتر کمک گرفته می‌شود؛ در ادامه، دوباره از خمیر برای اتصال صحیح و سالم پایه‌های توپی جدید استفاده می‌شود.

انواع شابلون تعمیرات موبایل

شابلون تعمیرات موبایل، انواع مختلفی دارد و از محبوب‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها در بین تعمیرکاران موبایل، می‌توانیم به شابلون همه‌کاره، شابلون سه‌بعدی، و شابلون ساده، اشاره داشته باشیم که عملیات پایه‌سازی را بسیار راحت و حتی باکیفیت کرده است.

شابلون ساده

این نوع شابلون تعمیرات موبایل، ساده‌ترین نوع شابلون است که برای یک سری از آی‌سی‌‌ها و مدل‌ها تولید شده است و برای مدل‌های دیگر، کاربردی ندارد.

شابلون سه‌بعدی

این نوع از شابلون موبایل، یکی از بهترین و محبوب‌ترین شابلون‌‌ها برای تعمیرکاران موبایل می‌باشد. تفاوت شابلون سه‌بعدی نسبت به سایر مدل‌های شابلون، شکل سه‌بعدی آن است.

وجود شیار یا تورفتگی در شابلون سه‌بعدی، باعت افزایش سرعت در پایه‌سازی و تنظیم راحت حفره‌های روی شابلون با آی‌سی می‌شود.

شابلون همه‌کاره

این شابلون تعمیرات موبایل، همان‌طور ‌که از نام آن مشخص است؛ یک ابزار همه‌کاره برای تعمیرکاران موبایل می‌باشد. شابلون همه‌کاره، یک ورق فلزی مقاوم است که بر روی آن، شابلون‌های آی‌سی‌های مختلفی، CNC شده است.

با خرید شابلون تعمیرات موبایل همه‌کاره، دیگر نیاز به خرید تکی شابلون آی‌سی ندارید و مطابق با نیاز و تجربه کاری، از یک یا چند شابلون همه‌کاره استفاده می‌کنید.

وسایل مورد نیاز برای شابلون زدن گوشی

اگر جزو افرادی هستید که از گارد گوشی استفاده نمی‌کنید، مطمئناً آی‌سی گوشی موبایل‌تان به‌دلیل ضربه یا مشکلات دیگر دچار آسیب می‌شود و جهت تعمیر آن به شابلون تعمیرات موبایل و تعمیرکاری حرفه‌ای و باتجربه، نیاز پیدا خواهید کرد.

البته در این مرحله، کارشناسان و متخصصان ابزار تعمیرات موبایل می‌توانند راهنمایی‌هایی را در اختیار شما قرار دهند؛ اما باید نهایت دقت را داشته باشید تا تعمیرکاری باتجربه را پیدا کنید؛ زیرا کوچک‌ترین اشتباه در شابلون زدن، می‌تواند منجر به از بین رفتن آی‌سی و حتی برد گوشی شود. از طرفی، به‌هیچ‌عنوان نباید خودتان، برای رفع مشکل آی‌سی اقدام کنید.

اما علاوه بر شابلون موبایل، شما به چه وسایل دیگری نیاز دارید؟

شابلون تعمیرات موبایل که اولین و مهم‌ترین وسیله به‌حساب می‌آید؛ مدل‌های مختلفی از ساده تا سه‌بعدی و باکیفیت در بازار موجود می‌باشد که افراد می‌توانند از آن‌ها بهره بگیرند. البته در حین خرید شابلون، باید به ضخامت و مقاومت آن در برابر حرارت نیز توجه داشته باشید.

  • خمیر قلع و کاردک: اصلی‌ترین ماده در حین استفاده از شابلون تعمیرات موبایل، خمیر قلع است. این خمیر با کمک کاردک بر روی شابلون و آی‌سی کشیده می‌شود و پایه‌های توپی آن را ترمیم خواهد کرد.
  • هیتر: اگر قصد جداسازی آی‌سی از برد و سپس، نصب مجدد آن را دارید، باید از هیتر کمک بگیرید.
  • هویه، برس و سایر لوازم: به جهت تمیز کردن برد، آی‌سی و همچنین، بر روی شابلون تعمیرات موبایل، باید از هویه و برس استفاده شود.

چه زمانی به شابلون تعمیرات موبایل نیاز دارید؟

قطعه الکترونیکی، زمانی نیاز به شابلون زدن دارد که ارتباط خود را با برد گوشی از دست داده باشد؛ در این صورت است که نیاز به ترمیم خواهد ود. به‌طور کلی، زمانی از شابلون تعمیرات موبایل استفاده می‌شود که آی‌سی موبایل‌های اندروید یا آیفون دچار مشکل شده باشد. اصلی‌ترین دلایلی‌‌که منجر به بروز اختلال در کارکرد شابلون می‌شود، عبارتند از:

ضربه و جابه‌جایی

در صورتی‌که از گلس صفحه‌ گوشی یا قاب محافظ استفاده نکرده باشید، وارد شدن ضربات مستقیم به گوشی موبایل، موجب تغییر حالت یا جابه‌جایی پایه‌های آی‌سی می‌شود. به این ترتیب، باید به‌طور مجدد، پایه‌های توپی آی‌سی را با استفاده از شابلون تعمیرات موبایل، ترمیم کنید.

خیس شدن گوشی

به‌طور معمول، توصیه می‌شود که گوشی را در کنار ظرف آب قرار ندهید و یا از پاشیدن آب بر روی آن خودداری کنید؛ زیرا رطوبت می‌تواند خود را به زیر آی‌سی رسانده و اتصال‌های کوتاه بین پایه‌‌ها را از بین ببرد. همین مسئله منجر به از بین رفتن کارآیی آی‌سی شده و نیاز به استفاده از شابلون تعمیرات موبایل را به‌وجود می‌آورد.

شارژ نامناسب و مشکلات برقی

از دیگر مشکلات شایعی که آی‌سی گوشی‌های موبایل را با مشکل همراه می‌کند، وجود اشکالات برقی در گوشی می‌باشد. در صورت بروز چنین اتفاقی، اغلب توصیه می‌شود که آی‌سی به‌طور کامل تعویض شود.

خراب شدن آی‌سی در اثر استفاده طولانی‌مدت

حرارت بیش از حد گوشی در طولانی‌مدت و عدم سرویس به‌موقع آن، باعث خراب شدن یا سوختن آی‌سی می‌شود. در این موارد شما باید آی‌سی را تعویض کنید. برای اینکه آی‌سی جدید، به‌درستی در محل آی‌سی قدیمی قرار بگیرد، نیاز به شابلون زدن دارد.

نحوه شابلون زدن گوشی

شابلون زدن گوشی موبایل، یک کار تخصصی است؛ اما مراحلِ به‌نسبت ساده‌ای دارد. برای این کار، ابتدا باید با استفاده از هیتر، آی‌سی را از روی برد جدا کنید. دقت داشته باشید که حرارت هیتر بیش از اندازه نباشد. همچنین هیتر را به برد یا آی‌سی متصل نکنید.

بعد از جدا کردن آی‌سی، باید باقیمانده قلع را از روی آن و از روی برد تمیز کنید. معمولاً از یک هویه با سیم قلع‌کش یا محلول فلاکس، برای تمیز کردن باقیمانده قلع استفاده می‌کنند. برد و آی‌سی باید به‌طور کامل، از باقیمانده‌های قلع تمیز شود.

حالا نوبت به استفاده از شابلون تعمیرات موبایل با طرح مناسب می‌رسد. شابلون باید کاملاً خشک و تمیز باشد. وجود رطوبت و مواد اضافه می‌تواند مشکل‌ساز باشد. حالا باید شابلون و آی‌سی را به‌شکل مناسبی به‌هم متصل کنید. در ادامه، خمیر قلع را با استفاده از کاردک به‌صورت یکنواخت بر روی شابلون پخش کنید. همه سوراخ‌‌ها باید به‌صورت یکنواخت به خمیر قلع آغشته شوند.

بعد از برداشتن اضافه خمیر قلع از روی شابلون تعمیرات موبایل، نوبت به هیتر می‌رسد تا با استفاده از حرارت آن، پایه‌های توپی آی‌سی، شکل بگیرند. بعد از خنک کردن و تمیز کردن شابلون با استفاده از برس، آن را در محل خود روی برد قرار دهید. از اتصال درست آی‌سی با برد مطمئن شوید. در نهایت با استفاده از حرارت، هیتر آی‌سی را بر روی برد محکم کنید.

ویژگی‌های یک شابلون تعمیرات موبایل کاربردی

به‌دلیل در برابر حرارت بودن شابلون، جنس اغلب شابلون تعمیرات موبایل از فلز هستند. شابلون‌‌ها انواع مختلفی دارد؛ از جمله محبوب‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها در بین تعمیرکاران موبایل، می‌توانیم از شابلون همه‌کاره، شابلون سه‌بعدی، و شابلون ساده، نام ببریم که عملیات پایه‌سازی را بسیار راحت و حتی باکیفیت‌تر کرده است.

استفاده از یک شابلون تعمیرات موبایل خوب و باکیفیت در تعمیر آی‌سی اهمیت بالایی دارد. یکی از ویژگی‌های یک شابلون موبایل خوب، برخورداری از ضخامت استاندارد می‌باشد.

شابلون اگر بیش از اندازه استاندارد ضخامت داشته باشد، ممکن است در حین حرارت دادن توسط هیتر به آی‌سی بچسبد و کار را دشوار کند. از سوی دیگر، اگر ضخامت شابلون تعمیرات موبایل از حد استاندارد کمتر باشد، ممکن است در حین حرارت دادن به آن، تاب برداشته و تغییر شکل بدهد؛ در نتیجه، باعث می‌شود که اتصال قلع به‌خوبی انجام نشود.

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شابلون تعمیرات موبایل خوب و استاندارد CNC بودن چیدمان سوراخ‌های آن است. اگر سوراخ‌های شابلون مربعی و سالم نباشد؛ در حین شابلون زدن به‌دلیل چسبیدن به پایه‌های آی‌سی، جدا کردن آن سخت خواهد شد.

خرید شابلون تعمیرات موبایل

خرید شابلون تعمیرات موبایل برای همه تعمیرکاران گوشی موبایل و تبلت، به‌منظور ترمیم آی‌سی‌های موبایل، ضروری می‌باشد. شابلون آی‌سی، یکی از اصلی‌ترین لوازم تعمیرات موبایل است که تعمیرکاران از آن استفاده می‌کنند.

اگر تعمیرکار گوشی موبایل هستید، می‌دانید که داخل گوشی‌‌ها آی‌سی‌های مختلفی مانند آی‌سی تغذیه، آی‌سی هارد و غیره، به‌کار گرفته شده است. آی‌سی‌های موبایل ممکن است به‌دلایل مختلفی از قبیل ضربه یا آب‌خوردگی خراب شوند.

در مواقعی‌که آی‌سی گوشی، خراب شده باشد و شخص تعمیرکار تشخیص دهد که قابل تعمیر می‌باشد، با استفاده از شابلون تعمیرات موبایل، نسبت به تعمیر آی‌سی اقدام می‌کند

شابلون آی‌سی در اصل، یک سری ورقه‌های فلزی است که در اشکال مختلفی مانند شابلون سه‌بعدی و شابلون آی‌سی تغذیه و شابلون آی‌سی هارد یا شابلون همه‌کاره تولید می‌شوند.

شابلون تعمیرات موبایل، با کمک خمیر قلع یا همان خمیر ابزاری برای تعمیر آی‌سی‌هایی که پایه‌های آن‌ها خراب شده است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، می‌توانیم بگوییم که شابلون آی‌سی، ابزاری برای راحت‌تر کردن کار تعمیرکاران موبایل می‌باشد.

جمع‌بندی!

شابلون زدن گوشی، یکی از تعمیرات تخصصی گوشی‌های موبایل هوشمند است که باید توسط افراد حرفه‌ای و باتجربه انجام شود. گوشی‌های هوشمند امروزی، از اجزاء پیشرفته‌ای ساخته شده‌اند که خراب شدن هر یک از آن‌‌ها می‌تواند مشکلات فراوانی را به‌همراه داشته باشد.

تعمیرکاران حرفه‌ای موبایل بر حسب تجربه و دانش خود، بروز این مشکلات مانند خراب شدن آی‌سی شارژ را تشخیص می‌دهند و با استفاده از راهکارهای مختلف همچون شابلون تعمیرات موبایل، این مشکلات را برطرف می‌کنند.

اگر بخواهیم به‌طور کلی کاربرد شابلون در تعمیرات موبایل را توضیح دهیم، این قبلی شابلون‌ها برای تعمیر آی‌سی‌های موبایل که نیاز پایه‌سازی دارند استفاده می‌شود. آی‌سی‌های گوشی ممکن است به‌خاطر قرار گرفتن در مجاورت رطوبت یا افتادن گوشی داخل آب، دچار آسیب شده و اتصال بین پایه‌ها از بین برود که با استفاده از شابلون ایفون یا شابلون اندروید می‌توانیم آن‌ها را ترمیم کنیم.

البته این تنها دلیل خراب شدن آی‌سی در گوشی‌های موبایل نیست؛ نوسانات برق نیز، یکی دیگر از دلایل خرابی آی‌سی است که با استفاده از شابلون تعمیرات موبایل، می‌توانیم به ترمیم آسیب‌های وارد شده، اقدام کنیم.

سوالات متداول

شابلون زدن در تعمیرات موبایل، فرآیندی است که در آن، به انجام تعمیر آی‌سی‌های مختلف گوشی‌های موبایل پرداخته می‌شود. در این فرآیند برای تعمیر پایه‌های کوچک توپی‌شکل آی‌سی‌‌ها که بر روی یک سری برد‌های چاپی قرار گرفته‌اند، از خمیر قلع، کاردک و گرمای هیتر استفاده می‌شود. به این ترتیب، می‌توانیم پایه‌های کوچک توپی‌شکلِ آسیب دیده را ترمیم کرده و پایه‌های سالم و جدیدی را با شابلون تعمیرات موبایل به‌وجود آوریم.

از انواع شابلون تعمیرات موبایل موجود، می‌توانیم به شابلون‌های CPU، شابلون آی‌سی تغذیه، شابلون آی‌سی شارژ، شابلون همه‌کاره، شابلون آی‌سی وای‌فای و آی‌سی بلوتوث و شابلون آی‌سی EMMC اشاره کنیم.

علاوه بر این دسته‌بندی، از دیگر شابلون تعمیرات موبایل موجود، به انواع شابلون‌های ساده، همه‌کاره و سه‌بعدی، دسته‌بندی می‌شوند. شابلون‌های ساده، تنها مخصوص برخی از آی‌سی‌‌ها هستند؛ در نقطه مقابل، انواع شابلون همه‌کاره را می‌توانیم برای تمامی مدل‌های آی‌سی، مورد استفاده قرار دهیم.

به‌صورت کلی، زمانی‌که هریک از آی‌سی‌های به‌کار رفته در گوشی‌های موبایل دچار مشکل شوند، به‌احتمال زیاد، راه‌حل رفع این مشکل، بهره‌گیری از شابلون تعمیرات موبایل می‌باشد.

این شابلون‌ها، هم برای گوشی‌های اندرویدی و هم برای گوشی‌های آیفون، قابلیت استفاده دارد. در صورت تغییر شکل پایه‌های کوچک و توپی‌شکل آی‌سی‌ها، قطع شدن ارتباط آی‌سی‌‌ها با برد گوشی موبایل و بروز یک سری مشکلات جانبی در گوشی، شما نیاز به شابلون گوشی دارید.

مواردی مانند آب‌خوردگی گوشی و رسوب املاح بین آی‌سی‌ها، وارد شدن ضربه و فشار به آی‌سی‌ها، به‌خصوص، آی‌سی CPU و خرابی و سوختن آی‌سی‌‌ها و نیاز به تعویض آن‌ها، مهم‌ترین دلایلی است که به‌موجب آن، گوشی باید شابلون زده شود.

علاوه بر این، استفاده طولانی‌مدت از گوشی و استهلاک آی‌سی‌های آن، استفاده از شارژر و کابل شارژ‌های تقلبی و غیراستاندارد و نوسانات برقی نیز می‌توانند دلیل خرابی آی‌سی‌‌ها در گوشی‌های موبایل شوند. در این صورت، نیاز به شابلون تعمیرات موبایل خواهد بود.

در خصوص انواع شابلون گوشی موبایل، کیفیت و کارآیی آن‌ها، اهمیت بسیاری دارد. برخی از این شابلون‌‌ها در مقایسه با سایر شابلون‌های مشابه موجود، کیفیت و کارآیی بیشتری دارند.

ضخامت و جنس شابلون‌‌ها، اهمیت زیادی دارد. این قطعات نباید ضخامت زیادی داشته باشند و از همه مهم‌تر، به‌دلیل اینکه عملکرد آن‌‌ها در برابر حرارت هستند، باید جنسی مقاوم داشته و بسیار باکیفیت باشند؛ یک شابلون موبایل باکیفیت که از نوع CNC می‌باشد. شابلون‌های همه‌کاره را می‌توانیم به‌عنوان یکی از بهترین‌‌ها در نظر داشته باشیم.

هر روش تعمیراتی به‌نوبه‌خودش، هزینه‌‌ها و دردسر‌هایی دارد؛ اما می‌توانیم با راهکار‌هایی، نیاز به شابلون گوشی برای تعمیرات آن را کاهش دهیم. با یک سری مراقبت‌های ساده و محافظت از گوشی موبایل، می‌توانیم مانع خرابی آی‌سی‌های گوشی و در نتیجه، نیاز به شابلون تعمیرات موبایل شویم.

محافظت از گوشی موبایل در برابر آب‌خوردگی و رطوبت، استفاده از گلس و محافظ گوشی، استفاده از شارژر و کابل‌های اصلی و استاندارد گوشی موبایل و سایر لوازم جانبی استاندارد آن، می‌تواند احتمال خرابی آی‌سی‌‌ها را کاهش داده و در نتیجه، نیاز به شابلون زدن در تعمیرات گوشی موبایل را کاهش دهد.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «شابلون تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی سازمان فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا