میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل (لوپ)

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل در بین افراد تعمیرکار، با نام «لوپ موبایل» شناخته شده است. از آنجایی‌که قطعات برد در فضای کوچک و اندازه محدودی قرار دارند، برای راحتی در تعمیرات و به‌ویژه موقع انجام کارهای ظریف و به‌منظور بزرگنمایی سطوح برد، میکروسکوپ دیجیتال موبایل به‌کار گرفته می‌شود. لوپ تعمیرات موبایل انواع مختلفی دارند که از یک ذره‌بین ساده تا میکروسکوپ‌های دیجیتال را شامل می‌شود.

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر موبایل، ‌به‌معرفی جامع و کامل میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل

اگز بخواهیم معنای کلمه میکروسکوپ را نوضیح دهیم؛ میکرو، به‌معنی (ریز) و سکوپ، به‌معنی (مشاهده) می‌باشد؛ پس می‌توانیم این واژه را «ریزبین» معنا کنیم.

چشم انسان‌ها دارای میدان دید محدود و توانایی دید اجسام تا اندازه مشخصی می‌باشد؛ اما بسیاری از اجسام موجود در اطراف ما، در دامنه دید ما قابل مشاهده نیستند؛ به‌کمک میکروسکوپ‌های دیجیتال تعمیرات موبایل می‌توانیم اجسام را به‌اندازه مطلوبی، بزرگنمایی کنیم.

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، وسیله‌ای است جهت بزرگنمایی ابعاد کوچک که در صنایع مختلفی از جمله تعمیرات موبایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت، به‌وسیله عدسی‌هایی که بر روی این ابزار تعبیه شده است، می‌توانیم قطعات کوچک را در ابعاد بزرگ‌تری مشاهده کنیم.

اجزاء الکترونیکی بر روی بردهای گوشی موبایل، بسیار کوچک هستند؛ به‌همین دلیل، در تعمیر این قطعات، میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل به‌عنوان نحستین ابزار تعمیرات موبایل حرف اول را می‌زند.

اجزاء تشکیل دهنده و عملکرد لوپ تعمیرات موبایل

از آنجایی‌که میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل یکی از وسایل اساسی در حوزه تعمیرات موبایل می‌باشد، آشنایی با اجزاء میکروسکوپ موبایل، منجر به‌استفاده هرچه بهتر از این ابزار و کیفیت بالای تعمیرات خواهد شد.

اجزاء میکروسکوپ دیجیتال عبارتند از:

 عدسی‌ها

بیشتر میکروسکوپ‌های دیجیتال، دارای دو عدسی می‌باشند؛ یکی، عدسی شیئی و دیگری، عدسی چشمی. در میکروسکوپ‌های دیجیتال، صرفاً عدسی شیئی وجود دارد، عدسی‌ها یا همان لنز در لوپ‌های دیجیتال، به‌صورت تکی وجود دارند و داخل یک قاب استوانه‌ای قرا گرفته‌اند.

دوربین میکروسکوپ دیجیتال 

دوربین‌ها به‌نوعی، نقش عدسی‌های چشمی را در میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل اجرا می‌کنند و واسطه بین عدسی شیئی و صحفه نمایش، می‌باشند. دوربین‌ها تصویر را از عدسی‌های شیئی دریافت و بر روی صفحه‌نمایش نشان می‌دهد. از جمله ویژگی‌های میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل حرفه‌ای، توانایی دوربین میکروسکوپ دیجیتال  می‌باشد.

نمایشگر

نمایشگرها یا مانیتورها، از مهم‌ترین بخش‌های میکروسکوپ‌های دیجیتال تعمیرات گوشی موبایل محسوب می‌شوند. ابعاد و کیفیت تصویر، در قیمت میکروسکوپ‌‌ها تأثیر بسیاری دارد؛ به‌نوعی‌که میکروسکوپ‌های دیجیتال ارزان، دارای مانیتورهای با کیفیت پایین‌تر و میکروسکوپ‌های دیجیتال حرفه‌ای، دارای نمایشگرهای پیشرفته‌تر هستند.

چراغ میکروسکوپ دیجیتال

تصویر تشکیل شده در میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، حاصل بازتابش از سطوح جسم جامد می‌باشد؛ در نتیجه بدون چراغ، عملاً هیچ تصویری وجود نخواهد داشت.

کاربرد میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل

طبیعتاً چشم شما نمی‌تواند به‌اندازه یک میکروسکوپ دیجیتال قوی باشد؛ بنابراین در صورتی‌که قطعات یک گوشی موبایل مشکل داشته باشد، بدون میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل نمی‌توانید آن را تعمیر کنید.

از این رو در این بخش، به شرح چند کاربرد مهم میکروسکوپ‌های دیجیتال نی‌پردازیم:

 1. عیب‌یابی بُرد گوشی: بُرد موبایل، بخش اصلی آن است که تمامی قطعات از جمله CPU، سوکت شارژ، جک هندزفری و …، بر روی آن نصب می‌شود. میکروسکوپ‌‌ها در اندازه‌های مختلف، بزرگنمایی از اجسام را ایجاد می‌کنند که برای تعمیر بُرد می‌توانید به‌صورت مرحله‌ای، میزان این بزرگنمایی را کم یا زیاد کنید.
 2. سیم‌کشی مدار گوشی: اگر در مسیر مدار الکترونیکی، سیم‌کشی‌‌ها دچار آسیب شوند، باید با کمک میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، آن‌ها را شناسایی کرده و به‌هم متصل کنیم.
 3. تعمیر آی‌سی گوشی: از مهم‌ترین قطعات یک گوشی موبایل، آی‌سی آن است (آی‌سی شارژ به‌طور معمول، بیشتر مورد آسیب قرار می‌گیرد). برای تعمیر و یا یکسره کردن مسیر به‌کمک لحیم‌کاری، حتماً باید از میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل استفاده کنید.

انواع لوپ و میکروسکوپ تعمیرات موبایل

با توجه به تنوع و گستردگی میکروسکوپ‌ها، با توجه به اجزاء تشکیل‌دهنده آن‌ها، کاربرد و محدوده قیمتی، در انواع مختلفی ارائه می‌شوند:

میکروسکوپ آنالوگ

میکروسکوپ آنالوگ موبایل، از قدیمی‌ترین ابزار مورد استفاده در تعمیرات موبایل بوده که از عدسی شیئی برای بزرگنمایی تصویر استفاده می‌کند. این نوع میکروسکوپ، دارای صفحه‌نمایش نمی‌باشد.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ارائه نمونه‌های پیشرفته‌تر، استفاده از نوع میکروسکوپ آنالوگ، محدود شده است. بعضی از نمونه‌های آنالوگ قابلیت ارتقاء به دیجیتال را داشته و از این جهت، مفید واقع شده‌اند.

میکروسکوپ دیجیتال

میکروسکوپ‌های دیجیتال، پس از محدودیت استفاده از میکروسکوپ‌های آنالوگ، معرفی و روانه بازار شده‌اند. کار با این میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، به‌مراتب ساده‌تر بوده و جایگزین شدن نمایشگر دیجیتالی به‌جای عدسی چشمی، موجب عملکرد بالای این ابزار شده است.

وجود درگاه HDMI برای استفاده از هویه لحیم‌کاری، موجب انجام سریع‌تر و باکیفیت تعمیرات گوشی شده است. به علاوه اینکه، وجود دوربین‌های باکیفیت و اتصال VGA تصاویر، به‌راحتی در اختیار کاربر قرار داده می‌شود.

میکروسکوپ‌های موبایل، از نظر تعداد عدسی، ابعاد صفحه‌نمایش، قدرت بزرگنمایی، وضوح تصویر و غیره، تنوع زیادی دارند. انواع میکروسکوپ موبایل، به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

میکروسکوپ دوچشمی

 میکروسکوپ دیجیتال دوچشمی، یکی از انواع پر کاربرد میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل بوده که به‌دلیل وجود دو عدد عدسی چشمی، برای مشاهده قطعات کوچک به‌کار رفته در برد موبایل، به این نام معروف شده‌اند.

وجود تفاوت در زاویه‌های عدسی میکروسکوپ دوچشمی، موجب نمایش تصویر سه‌بعدی شده است. قیمت مناسب و آسان بودن کار با این نوع میکروسکوپ‌ها، موجب محبوبیت بالای میکروسکوپ دوچشمی شده است.

بزرگنمایی و زوم در میکروسکوپ دوچشمی، طی دو مرحله انجام می‌شود و به‌طور معمول، کمتر از ۵۰ برابر بوده که به‌همین دلیل، شاید برای کاربرد‌های خاص، مناسب نباشد.

میکروسکوپ سه‌چشمی

 نمونه میانی این دو ابزار، میکروسکوپ دیجیتال سه‌چشمی بوده که نسبت به نمونه قبلی، پیشرفته‌تر است و از ترکیب میکروسکوپ دوچشمی و دیجیتال، ساخته می‌شود.

این ابزارها که به میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل حرفه‌ای معروف هستند؛ از دو عدد عدسی چشمی و یک خروجی اضافه برای قرار‌گیری دوربین و صفحه‌نمایش تشکیل شده‌اند.

وجود نمایشگر در این میکروسکوپ‌ها، موجب بالا رفتن عملکرد شخص تعمیرکار می‌شود. همچنین، این قبیل میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، به‌دلیل داشتن بازوی متحرک برای آسان‌تر شدن کار با میکروسکوپ، به «میکروسکوپ بازویی» معروف هستند.

نحوه استفاده از میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل از ابزار کاملاً ضروری برای تعمیرات گوشی موبایل بوده که برای عیب‌یابی قطعات ظریف، مشاهده واضح اتصالات روی برد الکترونیکی موبایل، سیم‌کشی، تعویض قطعات و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، به این صورت است که:

 1. قطعه یا برد الکترونیکی مورد نظر را در جایگاه مخصوص میکروسکوپ قرار میدهیم
 2. با تنظیم عدسی‌های شیئی و چشمی و میزان نور، به بزرگنمایی تصویر می‌پردازیم
 3. سپس در صورت نیاز، تصویر را ذخیره می‌کنیم.

داشتن فاصله مناسب و چرخش پایه، یکی از عوامل مهم در هنگام کار با میکروسکوپ می‌باشد.

نکات لازم جهت نگهداری از میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل

یک میکروسکوپ موبایل، نباید در معرض حرارت و رطوبت زیاد قرار گیرد. حتی‌الامکان بعد از استفاده، میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل را به‌وسیله کاور بپوشانید تا هیچ‌گونه آلودگی و گردو‌خاکی بر روی آن قرار نگیرد.

هنگام استفاده از دستگاه هیتر و هویه و سایر تجهیزات مشابه، از حرارت مستقیم به میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل خودداری کنید؛. چراکه این عمل باعث آسیب جدی به بدنه میکروسکوپ تعمیرات موبایل می‌شود.

برای تعویض و نصب لامپ میکروسکوپ دیجیتال، دقت داشته باشید که باید کاملاً سرد شده باشد؛ در غیر این صورت، به‌دلیل حساس بودن آن، امکان شکستگی یا ترک وجود دارد.

سعی کنید برای میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل حتماً از محافظ لنز یا لنز‌های واید استفاده کنید؛ چراکه دود ناشی از هیتر و هویه و گرد‌و‌خاک محیط، ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی، لنز میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل شما را کدر کند.

نکات مهم در خرید میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل

به‌طور کلی، همواره سعی کنید آن نوع میکروسکوپی را خریداری کنید که تمامی نیاز‌های شما را برطرف سازد و در آینده شما بتوانید در صورت نیاز، با لوازم جانبی نظیر دوربین، مانیتور، لامپ میکروسکوپ و یا پد نسوز، میکروسکوپ خودتان را ارتقاء دهید.

بهترین میکروسکوپ برای تعمیرات موبایل، میکروسکوپی است که متناسب با نیاز و بودجه شما باشد. در خرید میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، باید به چند ویژگی کلیدی، توجه داشته باشید:

 • بزرگنمایی: میکروسکوپ باید از قابلیت بزرگنمایی بالایی برخوردار باشد تا بتوانید با دقت بیشتری، از بین قطعات و اجزاء مختلف گوشی موبایل، مشخصات مورد نظر خودتان را بررسی کنید. بزرگنمایی میکروسکوپ‌های دیجیتال تعمیرات موبایل به‌طور معمول، چیزی بین ۷X تا ۵۰X و از نوع زوم ممتد هستند. میکروسکوپ‌‌ها باید دارای قابلیت تنظیم بزرگنمایی باشند تا بتوانید بهترین بزرگنمایی را برای انجام هر کار خاص تعمیراتی، در اختیار داشته باشید.
 • پهنای دید: فضای کار افقی یا پهنای دید، مخصوص کار بر روی بردهای بزرگ می‌باشد. اگر تعمیرات شما محدود به گوشی موبایل بوده و تعمیرات بردهای تبلت یا لپ‌تاپ را انجام نمی‌دهید، نیاز به صرف هزینه بیشتری نیست؛ اما در عین حال، اگر میکروسکوپی دارید که پهنای دید زیادی ندارد، می‌توانید از لنز واید میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل استفاده کنید و پنهای دید خود را افزایش دهید.
 • فاصله کار: فضای بین لنز میکروسکوپ تا صفحه کار، «فاصله کار میکروسکوپ» می‌باشد. به‌طور معمول، فاصله کار میکروسکوپ‌ها، تا میزان ۱۰ سانتی‌متر قابل تنظیم می‌باشد. هنگام خرید  میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل حتماً به این ویژگی توجه داشته باشید. البته به‌وسیله لنز واید نیز می‌توانید کمی فاصله کار و پهنای دید‌تان را افزایش دهید.
 • کیفیت لنز: در هنگام خرید میکروسکوپ تعمیرات موبایل باید دقت داشته باشید که دز آن میکروسکوپ،  از لنز با کیفیت بالا استفاده شده باشد تا بتواند تصویری باکیفیت و واضح به شما ارائه دهد. برخی از این میکروسکوپ‌‌ها، قابلییت نصب لنز واید را نیز دارند.
 • نورپردازی: میکروسکوپ باید نورپردازی قوی و مناسبی داشته باشد تا شما در شرایط کم‌نور نیز بتوانید با دقت کافی کار کنید و یا امکان نصب لامپ میکروسکوپ برای شما فراهم باشد.
 • قیمت: قیمت میکروسکوپ تعمیرات موبایل باید متناسب با کیفیت آن و بودجه و نیاز شما در انجام تعمیرات موبایل باشد؛ به این معنی که ضرورتی ندارد حتماً میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل گران‌قیمتی را خریداری کنید؛ اول اینکه بسنجید که چه امکاناتی نیاز دارید، از یک میکروسکوپ چه انتظاراتی دارید و میکروسکوپی مناسب با سطح کار و شغل خود تهیه کنید.
 • کیفیت: کیفیت لنز، بدنه، پایه و لامپ میکروسکوپ، از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که موقع خرید یک دستگاه میکروسکوپ تعمیرات موبایل باید به آن توجه داشته باشید.

جمع‌بندی!

هر شخص مشغول به گذراندن دوره آموزشی تعمیرات موبایل یا تعمیرکاری، به میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل یا همان لوپ تعمیرات موبایل نیاز دارد؛ اما نسبت به فضای کار، هزینه و نوع انجام تعمیرات، باید آن نوع میکروسکوپی را خریداری کنید که متناسب با شغل شما باشد.

به‌عنوان مثال، چنانچه قصد دارید آموزشگاه تعمیرات مویابل راه‌اندازی کنید یا ویدئو آموزشی تولید کنید؛ بهتر است که از میکروسکوپ سه‌چشمی دیجیتال، استفاده کنید که قابلیت اتصال به مانیتور و تصویربرداری را دارا می‌باشد.

یا اینکه، اگر فضای کار کمتری در اختیار دارید، از میکروسکوپ بازویی دیجیتال یا میکروسکوپ‌هایی که روی پد تعمیرات موبایل نصب می‌شود، استفاده کنید.

در نهایت، استفاده از میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، به‌دلیل دقت بیشتر در انجام تعمیرات موبایل و قابلیت دسترسی به قطعات کوچکتر و پیچیده‌تر گوشی موبایل، بسیار کارآمد است و می‌تواند در بهبود عملکرد، به شما کمک کند.

میکروسکوپ‌های دیجیتال متفاوتی برای این شغل‌ تعمیرات موبایل در دسترس می‌باشد و با توجه به نوع و فرکانس کارهای الکترونیکی که قصد انجام آن را دارید، میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، متناسب کار و شغل شما خواهد بود.

سوالات متداول

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل یا لوپ تعمیرات موبایل، ابزاری جهت بزرگنمایی اجسام می‌باشد که از عدسی و لنز تشکیل یافته است. این نوع میکروسکوپ می‌تواند باعث بزرگنمایی اجسام بسیار کوچک، بدون کاهش از کیفیت تصویر آن شود. از میکروسکوپ دیجیتال، برای تعمیرات موبایل یا تعمیر انواع برد الکترونیکی، حشره‌شناسی و گیاه‌شناسی، استفاده می‌شود.

میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، در انواع مختلفی به بازار ارائه می‌گردد که شامل میکروسکوپ دیجیتال، میکروسکوپ سه‌چشمی، میکروسکوپ دوچشمی خواهد شد؛ در این بین، میکروسکوپ‌های دوچشمی و سه‌چشمی، از نظر ظاهری، شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند.

برای استفاده از میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، لازم است که قطعه یا برد الکترونیکی مدنظر خود را در جایگاه مخصوص میکروسکوپ قرار داده و آن را محکم کنید. حال می‌توانید عدسی‌های شیئی و چشمی را تنظیم کرده و اقدام به بزرگنمایی کنید. همچنین، امکان ذخیره تصاویر نیز وجود دارد. بسیار مهم است که فاصله و زاویه مناسبی را برای پایه میکروسکوپ درنظر بگیرید.

در میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، مواردی از قبیل کیفیت دوربین، صفحه‌نمایش، میزان بزرگنمایی، و فاصله کاری با دوربین، اهمیت بسیاری دارد. این گزینه‌‌ها در میکروسکوپ‌های آنالوگ، عبارتند از اندازه صفحه کار، میزان نورپردازی، فاصله کاری با دوربین، و میزان بزرگنمایی.

برای انتخاب بهترین میکروسکوپ تعمیرات موبایل، باید به عوامل مختلفی توجه داشته باشیم؛ از جمله این موارد می‌توانیم به پهنای دید میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل، میزان بزرگنمایی، امکان ذخیره‌سازی تصاویر، پایه میکروسکوپ، چرخش عدسی چشمی میکروسکوپ، شرکت سازنده و میزان وضوح تصویر، اشاره داشته باشیم.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «میکروسکوپ دیجیتال تعمیرات موبایل یا لوپ تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک بین‌المللی فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا