روغن فلاکس در تعمیرات موبایل

بدون هیچ تردیدی، لحیم‌کاری از جذاب‌ترین بخش‌ها در آموزش تعمیرات موبایل است. قطعات جهت اتصال بر روی برد مدار، نیاز به یک اتصال‌دهنده دارند. این اتصال‌دهنده، باید همزمان خاصیت رسانایی، سبک بودن، جذاب شدن بین برد و قطعه را داشته باشد. از این رو، استفاده از یک ترکیب رسانایی به اسم «قلع» مرسوم می‌باشد.

معمولاً در قلع‌ها، ترکیبانی از سرب و روغن وجود دارند. این موارد به‌هنگام اتصال، نیاز به حرارت دارند. حرارت ایجاد شده باعث می‌شود در سطح مدار، انفعالات شیمیایی صورت بگیرد. در چنین شرایطی، خطر اکسید شدن مدار و پایه‌های اتصالات را تهدید می‌کند. جهت جلوگیری از این خطر که باعث بروز مشکلات جدی در آینده می‌شود، نیاز به استفاده از روغن فلاکس (Flux) می‌باشد.

روغن فلاکس

در این جلسه، از سری جلسات آموزش تعمیرات موبایل رایگان، ‌به معرفی جامع روغن فلاکس می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

روغن فلاکس

اگر بخواهیم نام یکی از پرکاربردترین ابزارهای مصرفی در بخش تعمیرات موبایل را برای شما نام ببریم، قطعاً روغن فلاکس در بین آن‌ها خواهد بود؛ با استفاده از این روغن، تعمیرکار موبایل می‌تواند قطعات مختلفی را مانند آی‌سی، تعمیر و یا تعویض کند.

تعویض قطعه آی‌سی در تعمیرات موبایل، بسیار حساس بوده و حتی با کوچک‌ترین اشتباه و یا حرارت نامتناسب، امکان آسیب رسیدن به برد و یا سایر قطعات، افزایش پیدا می‌کند. زمانی‌که تعمیرکار موبایل از این روغن به‌هنگام تعویض و یا تعمیر قطعات موبایل استفاده می‌کند، ریسک خرابی را به میزان ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

وجود اکسید بر روی برد و یا مدار باعث می‌شود تا فرآیند لحیم‌کاری سخت‌تر شود؛ به این صورت که قطعه مورد نظر، تحت هیچ شرایطی با برد اتصال پیدا نخواهد کرد. روغن فلاکس، اکسیدی که بر روی برد است را تمیز می‌کند تا کار لحیم‌کاری بهتر انجام شود.

عملکرد این روغن در اصل، پاک‌ کردن سطح از اکسیدهای اضافی و جلوگیری از به وجود آمدن آن در محل لحیم‌کاری است. این ماده اغلب در ظروف کوچکی ریخته شده که رنگ آن تقریباً شفاف است و حالتی نیمه‌جامد دارد.

انواع روغن فلاکس

استفاده از روغن فلاکس در آموزش تعمیرات موبایل، بسیار شایع است که می‌توانیم آن‌ها را به دو دسته زیر تقسیم کنیم:

 1. شیمیایی
 2. حلال

در اصل، وظیفه همه انواع آن‌ها، اتصال قطعات برد است که می‌تواند از نفوذ اکسیژن در اتصال و به وجود آمدن اکسیداسیون، جلوگیری کند. اگر شما قبل و بعد از لحیم‌کاری از روغن فلاکس استفاده کنید، متوجه خواهید شد که برد کاملاً تمیز شده و هیچ اثراتی از قلع و یا سایر مواد، به جا نخواهد ماند.

شرکت‌های تولیدکننده، روغن فلاکس را در انواع مختلفی تولید می‌کنند که از جمله آن‌ها به‌صورت زیر هستند:

 1. سرنگی
 2. کاسه‌ای
 3. جامد

اما برای لحیم‌کاری در سطوح مختلف، انواع مختلف روغن فلاکس وابسته به سطح و کاربرد مورد نظر تولید شده‌است. در لیست زیر، به بررسی انواع روغن فلاکس و خلاصه‌ای از کاربرد هرکدام پرداخته‌ایم:

 • روغن فلاکس استیل: استفاده در لحیم‌کاری سطوح و قطعات استیل
 • روغن فلاکس آلومینیوم: استفاده در لحیم‌کاری سطوح و قطعات آلومینیومی
 • روغن فلاکس صنعتی (FS): استفاده در وان قلع
 • روغن فلاکس زد (Z): لحیم‌کاری بدلیجات
 • روغن فلاکس ماد (FM): استفاده در بردهای الکتریکی

کاربرد روغن فلاکس

روغن فلاکس، یک ماده بی‌رنگ و کدر است که بیشتر شبیه به آب می‌باشد و در صنعت الکتریک، برای تمیز نگه داشتن سطوح و جلوگیری از روی دادن فرآیند اکسیداسیون، استفاده می‌شود. اگر شما از این محصول به‌هنگام اتصالات لحیم‌کاری قطظعات موبایل استفاده کنید، متوجه اتصال سرد و عدم چسبندگی لحیم و قطعات به یکدیگر خواهید شد.

پس به این ترتیب، روغن فلاکس نقش بسیار مهمی را در لحیم‌کاری دارد و شما نیز باید مهارت استفاده صحیح از آن را در طی دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل، کسب کنید.

دقت داشته باشید که اکسیژن موجود در هوا با اتصالاتی که هنگام لحیم‌کاری انجام می‌شود، اکسیداسیون را به وجود می‌آورد که این قضیه، احتمال دارد تا مانع از اتصال صحیح قطعه به برد شود. در این شرایط، شما نیاز دارید تا از ورود اکسیژن جلوگیری کرده و این کار هم تنها با کمک ماده‌ای به نام روغن فلاکس امکان‌پذیر است.

زمانی‌که قصد دارید تا قطعه‌ای را بر روی برد متصل کنید، تنها ذره‌ای از روغن فلاکس به شما کمک خواهد کرد که از ورود اکسیژن و روی دادن فرآیند اکسیداسیون جلوگیری کنید؛ به این ترتیب، شما اتصال سرد و محکمی خواهید داشت که به‌سرعت از بین نخواهد رفت. از دیگر کاربرد آن‌ها می‌توانیم به عدم جذب آلودگی اشاره کنیم.

به این ترتیب، شما می‌توانید از روغن فلاکس در فرآیند لحیم‌کاری استفاده کنید و در نهایت تمامی آلودگی‌ها را با یک حرکت، از بین ببرید.

جمع‌بندی!

شما برای این منظور که بتوانید در حوزه تعمیرات گوشی موبایل، عملکرد موفقیت‌آمیز و بهینه‌ای داشته باشید، نیازمند تهیه انواع تجهیزات، وسایل و لوازم تعمیرات موبایل برای انجام این حرفه خواهید بود.

به این ترتیب، اگر تعمیرکار موبایل هستید، اطلاع دارید که روغن فلاکس، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین وسایل در تعمیرات انواع برد به‌حساب می‌آید. به‌هنگام لحیم‌کاری، برای اینکه قلع‌پذیری قطعات افزایش پیدا کند و همچنین برد آسیبی نبیند، باید از روغن فلاکس استفاده کنید.

روغن فلاکس یکی از پر‌کاربرد‌ترین لوازم تعمیرات موبایل می‌باشد و به واسطه این روغن مخصوص، تعویض بیشتر قطعات، از جمله تعویض آی‌سی موبایل، برای شما آسان‌تر خواهد بود. زمانی‌که با شخص تعمیرکار قصد تعمیر برد موبایل را دارد، حرارت لحیم بر روی برد زیاد شده و در صورت عدم کاربرد روغن فلاکس در تعمیر آن، امکان آسیب دیدن به برد افزایش پیدا می‌کند.

سوالات متداول

روغن فلاکس (Flux)، نوعی روغن بی‌رنگ و کدر شبیه به آب است که حین انجام لحیم کاری، برای جلوگیری از خطراتی مانند اکسید شدن مدار و پایه‌های اتصالات استفاده میشود.

زمانی‌که تعمیرکار موبایل از این روغن به‌هنگام تعویض و یا تعمیر قطعات موبایل استفاده می‌کند، ریسک خرابی را به میزان ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

به‌هنگام لحیم‌کاری، برای اینکه قلع‌پذیری قطعات افزایش پیدا کند و همچنین برد آسیبی نبیند، باید از روغن فلاکس استفاده کنید.

روغن فلاکس را میتوان بر اساس معیارهای زیر، تقسیم‌بندی کرد:

 • بر اساس ماده و ترکیب:
  • شیمیایی
  • حلال
 • بر اساس شکل:
  • سرنگی
  • کاسه‌ای
  • جامد
 • بر اساس کاربرد:
  • استیل
  • آلومینیوم
  • صنعتی (FS)
  • زِد (Z)
  • ماد (FM)

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه تعمیرات موبایل متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «روغن فلاکس در تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا