ابزار لحیم‌کاری در تعمیرات موبایل

لحیم‌کاری یکی از مهارت‌های ضروری برای هر فرد تعمیرکار موبایل به‌حساب می‌آید که با دنیایی که هر روز تجهیزات الکترونیکی اطراف ما، بیشتر و بیشتر می‌شود، این مهارت نیز پررنگ‌تر می‌شود. لحیم‌کاری به منظور وصل کردن دو قطعه یا دو مسیر روی برد الکترونیکی گوشی موبایل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آشنایی و مهارت کامل برای استفاده از ابزار لحیم‌کاری برای هر فردی که متقاضی ورود به حرفه تعمیرات موبایل است، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل می‌باشد.

لحیم‌کاری در تعمیرات موبایل

انجام لحیم‌کاری به‌طور صحیح، به منظور برقراری ارتباط مناسب و عملکرد درست تلفن همراه، امری مهم بوده و باید توسط ابزار‌های مخصوص انجام شود. برای این منظور، ابزار لحیم‌کاری در تعمیرات موبایل وجود دارند که شخص تعمیرکار موبایل، باید از آن‌ها بهره‌مند شود.

در این جلسه، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، ‌به معرفی جامع ابزار لحیم‌کاری می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات موبایل، مورد استفاده قرار دهیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

هویه

دستگاه هویه، اصلی‌ترین ابزار لحیم‌کاری می‌باشد که در انواع متنوعی تولید شده و هر یک، کاربردهای خاص خودش را دارد. هویه، خود از بخش‌های مختلفی به شرح زیر ساخته‌شده است:

 1. نوک هویه
 2. دسته هویه
 3. کنترلر هویه
 4. پایه هویه

با توجه به اندازه مقاومت، دیود، ترانزیستور و قطعات دیگر روی برد، از هویه مخصوص و سایز مناسب نوک هویه استفاده می‌شود.

همچنین، دسته هویه برای نگه داشتن آسان و جلوگیری از سوختن دست فرد، از عایق‌های مناسب ساخته شده است. پایه هویه، یکی از عوامل مهم در حفظ جان انسان و عدم آتش گرفتن میز کار در حین انجام عملیات لحیم‌کاری محسوب می‌شود.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، مقاله “هیتر و هویه در تعمیرات موبایل” را مطالعه کنید.

سیم لحیم‌کاری

سیم لحیم‌کاری در انواع مختلف قلع و سرب، به منظور متصل کردن قطعات، به‌کار برده می‌شود. استفاده از نوع سربی آن، به دلیل بالا بودن کیفیت آن در بین تعمیرکاران حرفه‌ای گوشی موبایل، مرسوم می‌باشد.

سیم لحیم‌کاری برای لحیم کردن قطعات الکترونیکی، آی‌سی یا جامپر استفاده می‌شود. در الکترونیک، شرکت‌های بیشتری از لحیم‌کاری بدون سرب استفاده می‌کنند.

این سیم در قطرهای مختلفی از قبیل ۲.۰ میلی‌متر، ۱.۵ میلی‌متر، ۱.۰ میلی‌متر، ۰.۵ میلی‌متر، ۰.۲ میلی‌متر و غیره موجود است. برای تعمیر تلفن همراه، سیم لحیم ۰.۵ میلی‌متری، بهترین گزینه است.

اسفنج تمیزکننده

نوک هویه، در اثر انجام لحیم‌کاری، سیاه شده و رسوب می‌گیرد. در این صورت، لحیم‌ کاری به‌درستی انجام نمی‌شود و شما نمی‌توانید از صحت برقراری ارتباط بین قطعات، اطمینان پیدا کنید. در این شرایط، ضروری است که نسبت به تمیز کردن نوک هویه توسط اسفنج‌های تمیزکننده اقدام کنید.

از اسفنج تمیزکننده برای پاک‌سازی قطعات فلز استفاده می‌شود. وقتی از فلز استفاده می‌کنیم، کربن در بالای سر هویه جمع می‌شود. برای اینکه از اسفنج تمیزکننده برای تمیز کردن این کربن استفاده کنید، باید مقداری آب به آن اضافه کنید؛ در نتیجه، اسفنج بزرگتر می‌شود و بعد از آن، می‌توانید سر هویه را بر روی آن حرکت داده و فلز را پاک کنید.

لامپ ذره‌بین

لامپ‌های ذره‌بین، یک ابزار کاربردی مورد استفاده در حین انجام لحیم‌کاری می‌باشد. با استفاده از روشنایی لامپ تعبیه شده در ذره‌بین، می‌توانید مراحل و اقدامات در حال انجام خود را به‌آسانی مشاهده کنید. همچنین، با استفاده از این ذره‌بین تعبیه شده، می‌توانید به بزرگنمایی قطعات بپردازید و لحیم‌ کاری را با کیفیت بالاتری انجام دهید.

از لامپ ذره‌بین برای دیدن اجزاء و بخش‌های برد در گوشی موبایل استفاده می‌شود. اکثر لامپ‌های ذره‌بینی، خودشان هم نور دارند و در انواع مختلفی مانند ۳ ایکس، ۴ ایکس، ۵ ایکس، ۱۰ ایکس، ۵۰ ایکس و غیره وجود دارند.

نگهدارنده PCB

برای نگه داشتن برد الکترونیکی به‌صورت ثابت و همچنین، عدم جا‌به‌جایی قطعات بر روی برد به‌هنگام انجام لحیم‌کاری، باید از نگهدارنده PCB استفاده کنید. بهره‌گیری از یک نگهدارنده برد الکترونیکی با کیفیت بالا، موجب حفظ جان تعمیر کار شده و از وقوع اتفاقات خطرناک جلوگیری می‌کند.

عاقلانه است که یک نگهدارنده PCB با کیفیت خوب، به جای یک نگهدارنده ارزان‌تر انتخاب کنید. اگر این نگهدارنده، وزن زیادی داشته باشد، کیفیت خوبی دارد و اگر وزن سبک باشد، کیفیت آن پایین است.

میکروسکوپ

این ابزار قطعاً یکی از ابزارهایی است که نمی‌توانید از آن بی‌بهره باشید؛ به خصوص به‌هنگام کار با تلفن همراه خود. از آنجایی‌که دستگاه‌های تلفن همراه، معمولاً جمع‌و‌جور هستند، می‌توانید انتظار داشته باشید که قطعات بسیار کوچک باشند. میکروسکوپ به منظور بزرگ نمایی قطعات ریز و حساس بر روی بُرد استفاده می‌شود.

میکروسکوپ‌ها در انواع مختلفی، طراحی و تولید شده و توانایی بزرگ نمایی را تا ۱۰ برابر دارند. همچنین، با خرید میکروسکوپ‌هایی که امکان وصل کردن به کامپیوتر را دارند، میکروسکوپ دیجیتال نام دارند و می‌توانید تصویر بزرگ شده توسط میکروسکوپ را در کامپیوتر مشاهده کنید.

از آنجایی‌که این ابزار همه چیز را بزرگنمایی می‌کند، لازم نیست فقط برای تمرکز روی قسمت‌های مختلف گوشی خود، چشم‌هایتان را خم کنید. از سوی دیگر، اگر یک ابزار قابل‌حمل می‌خواهید، می‌توانید به جای آن، از یک لوپ چشمی که معمولاً توسط یک جواهرساز استفاده می‌شود، بهره بگیرید. بزرگنمایی ذره‌بین، به میزان میکروسکوپ نبوده و به دلیل وجود روشنایی در آن و پیگیری عملیات در حال انجام، به یکی از لوازم پرطرفدار در بین لوازم تعمیرات موبایل تبدیل شده است.

سیم جامپر

سیم جامپر، یک سیم مسی و روکش‌دار یا لمینت‌شده است که از آن برای وصل کردن دو نقطه برد استفاده می‌کنیم. به‌علاوه، از سیم جامپر به‌عنوان یک ابزار ضروری، برای پرش از یک نقطه به نقطه دیگر حین تعمیر و لحیم‌کاری بُرد الکترونیکی موبایل، استفاده می‌کنیم. در اکثر موارد، در تعمیر موبایل به استفاده از این قبیل سیم‌ها نیاز خواهیم داشت. (اطلاعات بیشتر در ویکی‌پدیا)

خمیر لحیم‌کاری یا خمیر قلع

یکی دیگر از ابزار لحیم‌کاری مورد استفاده در تعمیرات موبایل، خمیر لحیم‌کاری است که به‌صورت ترکیب قلع، سرب و فلاکس و به‌صورت خمیری شکل تولید می‌شود. برای اتصال قطعات الکترونیکی به برد مدار چاپی، می‌توانید از آن به جای سیم لحیم استفاده کنید. خمیر لحیم‌کاری در انواع مختلفی تولید شده و به «خمیر قلع» نیز معروف می‌باشد.

خمیر لحیم‌کاری، شکل نیمه‌خمیری داشته و کشش مولکولی قلع را افزایش می‌دهد؛ به‌علاوه اینکه، از اکسید شدن قلع، به‌هنگام لحیم‌کاری جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد میکنیم جلسات آموزشی روغن فلاکس و محلول فلاکس را نیز مشاهده کنید چرا که از لوازم کاربردی در انجام لحیم کاری هستند.

کاتر

کاتر، یکی از لوازم پرکاربرد در تعمیر موبایل بوده که موارد استفاده زیادی دارد؛ به‌عنوان مثال، برای حذف لمینت از سیم جامپر از این وسیله استفاده می‌شود.

جمع‌بندی!

تعمیرکاران گوشی موبایل، انجام لحیم‌کاری و استفاده از ابزارهای آن، یک توانایی مهم است که هرکسی که بتواند ظریف‌تر و دقیق‌تر آن را انجام دهد، در زمینه کاری و حرفه‌ای رشد خوبی خواهد داشت. اتصال دو فلز به هم دیگر که توسط فرآیند ذوب و انجماد انجام می‌شود را لحیم‌کاری می‌گویند. این فرایند را باید با دقت بسیار زیادی انجام دهید. برای این مقصود، شما به دنبال شرکت در دوره‌های آموزش تعمیرات موبایل، نحوه استفاده از ابزار لحیم‌کاری را به‌خوبی یاد خواهید گرفت.

سوالات متداول

به وصل کردن دو قطعه یا دو مسیر روی برد الکترونیکی موبایل، لحیم‌کاری میگویند.

ابزار لحیم‌کاری در تعمیرات موبایل، شامل موارد زیر است:

 1. هویه
 2. سیم لحیم‌کاری
 3. اسفنج تمیزکننده
 4. لامپ ذره‌بین
 5. نگهدارنده PCB
 6. میکروسکوپ
 7. سیم جامپر
 8. خمیر لحیم‌کاری یا خمیر قلغ
 9. کاتر

هویه لحیم‌کاری شامل قطعات زیر میباشد:

 • نوک هویه
 • دسته هویه
 • کنترلر هویه
 • پایه هویه

سیم لحیم‌کاری، در قطرهای مختلفی به شرح زیر موجود میباشد:

 • ۲.۰ میلی‌متر
 • ۱.۵ میلی‌متر
 • ۱.۰ میلی‌متر
 • ۰.۵ میلی‌متر
 • ۰.۲ میلی‌متر

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه تعمیرات موبایل متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «ابزار لحیم‌کاری در تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این مقاله مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا