گیره برد تعمیرات موبایل

امروزه شغل تعمیرات گوشی موبایل یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین مشاغل می‌باشد. ابزارهای مختلفی برای افزایش دقت و سهولت در انجام کار تعمیرات موبایل، مورد استفاده تعمیرکاران قرار می‌گیرد.

گیره برد تعمیرات موبایل، جزو یکی از ضروری‌ترین لوازم تعمیرات موبایل است که جهت تعمیرات برد گوشی موبایل، در ابعاد و اشکال مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند.

در حقیقت، اصلی‌ترین وظیفه گیره برد تعمیرات گوشی موبایل این است که قطعات مختلف گوشی موبایل را در کنار یکدیگر، به‌صورت ثابت نگه داشته تا تعمیر آن‌ها راحت‌تر شده و احتمال آسیب به بخش‌های مختلف گوشی، به‌حداقل میزان ممکن برسد.

گیره برد تعمیرات موبایل

در این جلسه آموزشی، از سری جلسات آموزش رایگان تعمیر موبایل، ‌‌به معرفی جامع و کامل گیره برد تعمیرات موبایل می‌پردازیم که می‌توانیم برای انجام تعمیرات برد موبایل، از این وسیله استفاده کنیم.

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

کاربرد گیره برد در تعمیرات موبایل

وجود مدل‌های مختلف گوشی‌های موبایل و نیاز روزمره به تعمیرات آن‌ها، باعث رقابت و ابتکار بیشتر در بین شرکت‌های سازنده ابزارآلات تعمیرات موبایل شده است؛ این موضوع به‌نوبه خودش، بهبود در انجام کار تعمیرات موبایل را به‌دنبال داشته است. همچنین تعمیرات گوشی‌های موبایل، نیاز به مهارت و ابزارهایی خاص داشته که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، گیره برد تعمیرات موبایل است.

گیره برد تعمیرات موبایل، در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود داشته که وظیفه اصلی آن، گرفتن قطعه مورد نظر در جهات مختلف و سهولت در انجام تعمیرات و تعویض قطعات موبایل می‌باشد. بهره‌گیری از گیره برد تعمیرات موبایل باعث سرعت عمل و تمرکز بیشتر شخص تعمیرکار در حین انجام تعمیرات می‌شود و از آسیب‌رسانی به میز کار و خطرات بیشتر، جلوگیری می‌کند. عملکرد ساده و قیمت مناسب گیره برد موبایل، منجر به محبوبیت بیشتر این ابزار، در بین تعمیرکاران گوشی موبایل شده است.

مزایای گیره برد تعمیرات موبایل

در اکثر مواقع، به‌هنگام تعمیر گوشی موبایل و لحیم‌کاری، نیاز به استفاده از هیتر و هویه داریم. در این مواقع، به‌دلیل دمای بالای هیتر و هویه، باید قطعه تحت تعمیر را بر جایی، ثابت و محکم نگه داریم. برای راحتی کار و امنیت بیشتر، بهترین گزینه در این خصوص، می‌تواند گیره برد تعمیرات موبایل باشد.

به‌طور معمول، گیره بردهای تعمیرات، دارای دو لایه فشرده استیل و سنگ صنعتی است که وزن سبکی دارد. این لایه‌ها به‌وسیله پد نسوز پوشیده شده تا حرارت دستگاه هیتر و هویه، آسیبی به آن نرساند. استفاده از استیل در پیچ و بدنه دستگیره، باعث اسقامت و دوام بیشتر گیره می‌شود؛ از طرفی نیز، عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

 گیره برد تعمیرات موبایل به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که تعادل بیشتری را برای شخص تعمیرکار بر روی سطح میز برقرار کند و قطعه مورد نظر را به‌صورت ثابت و محکم نگه دارد. خالی بودن اطراف پیچ در برخی از گیره بردهای تعمیرات موبایل، از حرارت زیاد هیتر و هویه جلوگیری می‌کند و شبیه به یک تهویه است که باعث خروج حرارت و خنک شدن سریع‌تر قطعه مورد نظر می‌شود.

در برخی از گیره‌های برد تعمیرات موبایل، مقداری فضا برای نگهداری قطعات وجود دارد و شباهت زیادی به پد نسوز تعمیرات موبایل دارند.

از دیگر مزایای گیره برد تعمیرات موبایل، می‌توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

 • دارای خاصیت آنتی‌استاتیک یا ESD safe
 • قابل تنظیم جهت نگهداری قطعات موبایل در اندازه‌های مختلف
 • فک قابل تنظیم برای نگهداشتن انواع برد موبایل
 • دسترسی به تمامی نقاط قطعه مورد نظر
 • مقاوم بودن در برابر حرارت و رطوبت

لازم به ذکر است که با توجه به نوع گیره برد تعمیرات موبایل، ممکن است برخی از آن‌ها، دارای ویژگی آنتی‌استاتیک نباشند. در این صورت، حتماً موقع کار، باید از اتصال آن‌ها با زمین، اطمینان حاصل کنید و یا قبل از شروع کار، از دستبند آنتی‌استاتیک استفاده کنید.

انواع گیره برد تعمیرات موبایل

گیره برد تعمیرات موبایل، با توجه به کاربرد دارای انواع بسیار مختلفی است. در اغلب مواقع در ساختار گیره برد تعمیرات موبایل، از بدنه جنس آلومینیوم با روکش نسوز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که روکش نسوز برای جلوگیری از آسیب به گیره و برد در حین لحیم‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع گیره برد تعمیرات موبایل شامل:

 1. گیره برد پایه دار
 2. گیره برد فلزی
 3. گیره برد حرفه‌ای
 4. گیره برد نسوز
 5. گیره برد سه‌فک
 6. گیره برد موبایل آیفون
 7. گیره برد موبایل اندروید
 8. سایر موارد

در یک تقسیم‌بندی کلی در ادامه، به‌شرح انواع گیره برد تعمیرات موبایل می‌پردازیم

گیره برد الکترونیکی

گیره برد تعمیرات موبایل از نوع گیره‌های برد الکترونیکی را می‌توانیم از جنبه‌های مختلفی نظیر کارآیی و جنس آن‌ها دسته‌بندی کنیم. به‌عنوان مثال، می‌توانیم بگوییم که از نظر کارآیی، برخی از گیره‌های تعمیرات موبایل، تنها مخصوص انجام تعمیرات مدل خاصی از بردها، طراحی شده‌اند. برخی از نمونه‌های این گیره‌های تعمیرات موبایل، از انعطاف‌پذیری بالاتری برخوردار بوده و شما می‌توانید از آن‌ها، برای تعمیر انواع برد‌های گوشی‌های موبایل استفاده کنید.

همچنین از نظر جنس، باید بگوییم که گیره برد تعمیرات موبایل در جنس‌های مختلفی نظیر پلاستیک فشرده، فلز و فولاد ساخته می‌شوند. گیره برد تعمیرات موبایل ساخته شده با این قبیل جنس‌ها، در برابر حرارت سایر تجهیزات تعمیرات موبایل، مقاومت بالایی دارند. برخی از مدل‌های گیره‌ برد الکترونیکی، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که خاصیت آهن‌ربایی دارند؛ یعنی اینکه، فرد تعمیرکار می‌تواند به‌راحتی برد موبایل را درون آن‌ها‌ قرار داده و تعمیر آن را انجام دهد.

برخی دیگر از انواع گیره برد تعمیرات موبایل، به‌صورت شابلون‌دار هستند و یا بر روی صفحات آن‌ها، حفره‌هایی قرار داده شده که می‌توانیم آی‌سی را بر اساس ابعاد و اندازه، بر روی هر یک از حفره‌ها قرار دهیم. در این صورت تمیز کردن و تعمیر حفره‌ها، برای ما بسیار راحت‌تر خواهد بود. علاوه بر این، مدل‌های متنوع‌تری از گیره برد تعمیرات موبایل در بازار موجود بوده که در ادامه، به‌معرفی انواع رایج دیگر، خواهیم پرداخت.

پیشنهاد میکنیم جلسه آموزشی شابلون در تعمیرات موبایل را مطالعه کرده تا با مفهوم شابلون‌زنی و حفره در شابلون آشنا شوید.

گیره برد سه‌فک

گیره برد تعمیرات موبایل سه‌فک، نمونه‌ای کاربردی و رایج از این گیره‌ها می‌باشند که قابلیت اتصال به میز کار با استفاده از پیچ و مهره را دارند. وزن این گیره‌های تعمیرات موبایل، سبک می‌باشد؛ بنابراین، جابه‌جایی و کار با آن‌ها بسیار راحت خواهد بود.

برای این نوع از گیره برد تعمیرات موبایل، سه فک متحرک تعبیه شده که دارای دو ریل عمود بر یکدیگر نیز می‌باشند. دو مورد از این سه فک در یک ریل قرار گرفته و فک دیگر نیز با پیچ‌های سفت‌کننده و فنر در ریل دیگر، تعبیه شده است.

این فک‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید از طریق جابه‌جایی آن‌ها، گیره را در اندازه مناسب، برای برد موبایل، تنظیم کنید. این قبیل گیره برد تعمیرات موبایل، خود در مدل‌های متنوعی از جمله شابلون‌دار، ساده و غیره، تولید و روانه بازار می‌شوند.

گیره برد یونیورسال

از دیگر نمونه‌های گیره برد تعمیرات موبایل، می‌توانیم به گیره تعمیرات یونیورسال اشاره کنیم. در ساختار این گیره برد تعمیرات موبایل، دو فک متحرک و یک ریل، به‌کار رفته است و این ریل، در وسط گیره قرار گرفته است.

در هر دو طرف ریل، دو پیچ تعبیه شده که به واسطه تنظیم این پیج‌ها، می‌توانیم اندازه فک‌ها را تغییر دهیم. در این صورت، می‌توانیم به‌راحتی اندازه فک‌ها را تنظیم کنیم. با قرار دادن برد بر روی گیره و باز و بسته کردن پیج‌ها، می‌توانیم به‌آسانی گیره برد تعمیرات موبایل را درون فک‌ها محکم کرده و فرآیند تعمیرات موبایل را به‌سادگی انجام دهیم.

با استفاده از این گیره‌های برد موبایل، امکان تعمیرات انواع برد‌های موبایل در اندازه‌های مختلف، وجود دارد. به‌علاوه اینکه، بر روی صفحه‌های این نوع از گیره برد تعمیرات موبایل، حفره‌هایی قرار داده شده که می‌توانیم از طریق آن‌ها، به تعمیرات آی‌سی‌های مورد نظر، اقدام کنیم. با قرار دادن آی‌سی در درون این حفره‌ها، امکان تعمیر و تمیز کردن آن‌ها برای ما وجود خواهد داشت.

گیره برد بغل میزی

گیره برد نوع بغل میزی، نمونه دیگری از گیره برد تعمیرات موبایل هستند. این نوع از گیره‌های برد تعمیرات موبایل، قابلیت اتصال به کناره‌های میز کار را دارا می‌باشند. به‌واسطه کاربرد پیجی که برای متصل‌سازی آن‌ها تعبیه شده است، می‌توانیم این کار را به‌راحتی انجام دهیم. این نوع از گیره برد تعمیرات موبایل، دارای یک فک ثابت و یک فک متحرک هستند.

بهترین گیره برد تعمیرات موبایل

انتخاب بهترین گیره برد تعمیرات موبایل، اهمیت بسیاری دارد و تعمیرکاران موبایل، باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند. انتخاب ابزار مناسب، باعث می‌شود تا تعمیرکاران بتوانند تعمیرات خود را در مدت زمان کوتاهی انجام داده و خطا‌های خود را در حین انجام تعمیرات، به‌حداقل برسانند.

به همین جهت، توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به خرید این تجهیزات، در مورد انواع مدل‌های آن، اطلاعات لازم کسب کنیم. ما در این مقاله، به‌معرفی انواع مختلف مدل‌های گیره برد تعمیرات موبایل پرداخته‌ایم.

جهت انتخاب مناسب‌ترین گیره برد تعمیرات موبایل، باید این نکته را مدنظر داشته باشید که گیره برد، از ابعاد مناسبی برخوردار باشد تا انواع مختلف برد و قطعات موبایل، بتواند به‌راحتی بر روی آن قرار گیرد. همچنین، گیره برد تعمیرات موبایل باید فک قابل تنظیم داشته باشد، در برابر حرارت مقاومت باشد، خروجی‌هایی برای حرارت بر روی آن تعبیه شده باشد، و در نگهداری قطعات مختلف، به‌طور مستحکمی ساخته شده باشد.

خرید گیره برد تعمیرات موبایل

وجود تنوع بالا در تولید گیره برد تعمیرات موبایل، باعث شده است تا تعمیرکاران موبایل جهت خرید گیره برد تعمیرات موبایل، دچار سردرگمی شوند. شما برای خرید گیره برد تعمیرات موبایل، باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید بهترین مدل را برای خودتان تهیه کنید.

اولین نکته قابل‌توجه، این است که شما باید ابتدا نیاز کسب‌و‌کار خود را در نظر بگیرید و متوجه شوید که کدام مدل از گیره برد تعمیرات موبایل می‌تواند برای کسب‌و‌کار شما، مناسب‌ترین مدل باشد.

جمع‌بندی!

گیره برد تعمیرات موبایل را می‌توانیم به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات تعمیرات گوشی‌های موبایل در نظر بگیریم. شما با کمک گیره برد تعمیرات موبایل می‌توانید به‌راحتی، اقدام به تعمیر برد‌ انواع مختلف گوشی‌های موبایل کنید.

این تجهیزات تعمیرات موبایل، به اشخاص تعمیرکار کمک می‌کنند تا بتوانند با دقت بالا و درصد خطای کمتری، برد‌های معیوب را تعمیر کنند. گیره برد تعمیرات موبایل در انواع و مدل‌های مختلفی، تولید و عرضه می‌شوند.

آشنایی با مدل‌های متنوع گیره برد تعمیرات موبایل، این کمک را به شما می‌کند تا بتوانید مطابق با نیاز کسب‌و‌کار خود، یک گیره برد مناسبی را خریداری کنید و با استفاده از آن برد‌های مختلف را تعمیر کنید.

چنانچه شما تنها در زمینه تعمیرات برد مخصوصی، تخصص دارید، بهتر است به‌دنبال تهیه آن نوع گیره برد تعمیرات موبایل باشید که برای این نوع خاص از برد‌های موبایل، طراحی شده‌اند. در غیر این صورت، اگر در زمینه تعمیر انواع برد‌های گوشی‌های موبایل فعالیت می‌کنید؛ گیره‌ بردهایی را انتخاب کنید که انعطاف‌پذیری بیشتری را دارند و این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا بتوانید انواع برد‌های موبایل را تعمیر کنید.

سوالات متداول

وظیفه گیره برد تعمیرات گوشی موبایل این است که قطعات مختلف گوشی موبایل را در کنار یکدیگر، به‌صورت ثابت نگه داشته تا تعمیر آن‌ها راحت‌تر شده و احتمال آسیب به بخش‌های مختلف گوشی، به‌حداقل میزان ممکن برسد.

به طور معمول، مزایای گیره برد در تعمیرات موبایل را میتوان به‌صورت زیر نام برد:

 • دارای خاصیت آنتی‌استاتیک یا ESD safe
 • قابل تنظیم جهت نگهداری قطعات موبایل در اندازه‌های مختلف
 • فک قابل تنظیم برای نگهداشتن انواع برد موبایل
 • دسترسی به تمامی نقاط قطعه مورد نظر
 • مقاوم بودن در برابر حرارت و رطوبت
 • داشتن منافذ تهویه جهت خروج حرارت

وزن سبک

گیره برد تعمیرات موبایل، انواع مختلفی دارد که در لیست زیر، ذکر شده‌است:

 1. گیره برد پایه دار
 2. گیره برد فلزی
 3. گیره برد حرفه‌ای
 4. گیره برد نسوز
 5. گیره برد سه‌فک
 6. گیره برد موبایل آیفون
 7. گیره برد موبایل اندروید

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «گیره برد تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزشگاه فنی متخصصان فردا، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی همراه با مدرک فنی‌وحرفه‌ای، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا