مولتی‌متر دیجیتال در تعمیرات موبایل

مولتی‌متر، دستگاهی در تعمیرات موبایل است که برای اندازه‌گیری کمیت‌هایی چون ولتاژ، مقاومت، ظرفیت خازن و جریان قطعات الکترونیکی است، این وسیله یکی از پرکاربرد‌ترین ابزارهای تعمیرات گوشی موبایل نیز به‌حساب می‌آید.

عمده‌ترین کاربرد مولتی‌متر در تعمیرات موبایل، شناسایی و عیب‌یابی مشکلات قطعات الکترونیکی بر روی بُرد گوشی همراه است، می‌توانیم به جرأت بگوییم که مولتی‌متر دیجیتال، وسیله‌ای الزامی برای هر شخص تعمیرکار گوشی موبایل است؛ چراکه به او کمک می‌کند تا قطعات الکترونیکی، از قبیل باتری، خازن، مقاومت، دیود و غیره را آزمایش کرده و از صحت آن‌ها اطمینان حاصل کند.

مولتی‌متر در تعمیرات موبایل

آنچه در این جلسه آموزشی یاد میگیرید:

انواع مولتی متر

مولتی‌متر دستگاهی است برای مشاهده چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ یا اختلاف پتانسیل و امپراژ یا جریان و مقاومت الکتریکی که می‌توانیم از طریق آن، سلامت قطعات یا مشخصات یک قطعه را ارزیابی کنیم. برای استفاده از انواع مولتی‌ متر، لازم است که با هر یک از آن‌ها به‌خوبی آشنا باشید و مهارت استفاده از آن‌ها را کسب کرده باشید. مولتی متر ها در ۳نوع زیر وجود دارند:

 • مولتی‌متر آنالوگ
 • مولتی‌متر دیجیتال
 • مولتی‌متر اتو رنج

مولتی‌متر آنالوگ

مولتی‌متر آنالوگ، از نخستین انواع این دستگاه موجود در بازار هستند که دارای یک عقربه، صفحه مدرج و سِلکتور تنظیمات هستند. کارکرد آن‌ها بر اساس عبور جریان از سیم‌پیچ است که سبب ایجاد نیروی مغناطیسی شده و عقربه نمایشگر به حرکت درآورده و مقدار جریان متغیر را نمایش می‌دهد. در واقع صفحه‌ نمایش‌ مولتی‌ متر آنالوگ، مقدار لحظه‌ای جریان را نشان می‌دهد و بنابراین، عملکرد آن‌ها در مدار با جریان‌های متغیر، خیلی حساس بوده و مقدار ثابتی را نشان نمی‌دهد، به‌طور کلی، نوع آنالوگ، قیمت نسبتاً کمتری دارد؛ اما کار کردن با آن‌ها احتیاج به دقت و مهارت بالاتری دارد و در بین تعمیرکاران گوشی موبایل، رواج کمتری دارد.

مولتی‌متر دیجیتال

مولتی‌متر دیجیتال در تعمیرات گوشی موبایل، برای آزمایش قطعات و عیب‌یابی به کار می‌رود و این‌روزها کاربرد گسترده‌ای در تعمیرات گوشی موبایل دارند. اولین مولتی‌متر دیجیتال در سال ۱۹۷۰ میلادی ساخته شد که عملکرد بهتر و دقیق‌تری نسبت به نوع آنالوگ داشت. نوع دیجیتال این ابزار، دارای نمایشگر LED و LCD می‌باشد که کمیت‌ها و اعداد، به‌صورت دیجیتال بر روی صفحه‌ نمایش دستگاه نمایش داده می‌شوند و از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند.

داخل مولتی‌ مترهای دیجیتال، یک مدار الکتریکی وجود دارد که سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و مقدار جریان، ولتاژ و قدرت قطعات مورد بررسی را بر روی نمایشگر دستگاه نشان می‌دهد. وجود بُردهای الکترونیکی در نوع دیجیتال این دستگاه، ابعاد آن‌ها نسبت به نوع آنالوگ، کوچک‌تر کرده و در نتیجه، منجر به وزن کمتر آن‌ها شده است.

مولتی‌متر اتو رنج

مولتی‌متر اتو رنج، در حقیت نوعی مولتی‌متر دیجیتال هستند که دارای طراحی ساده‌تر و توانایی بیشتر می‌باشند، نوع اتو رنج دارای سلکتور تنظیمات بسیار ساده بوده و تعمیرکار زمان کار وقت کمتری را صرف تنظیم آن‌ها می‌کند.

از ویژگی‌های دیگر نوع اتو رنج، می‌توانیم به ابعاد کوچک و امکان اندازه‌گیری درجه دما و فرکانس دستگاه‌های الکترونیک نیز اشاره داشته باشیم. با استفاده از این ویژگی‌ها، می‌توانیم درجه دما در هیتر و هویه‌های تعمیرات گوشی موبابل را آزمایش و بررسی کنیم. در حال حاضر نوع اتو رنج به‌عنوان مولتی‌متر تعمیرات گوشی موبایل به‌حساب می‌آیند و نسبت به سایر مدل‌ها قیمت نسبتاً بالاتری دارند.

پارامترهای قابل اندازه‌گیری با مولتی‌متر دیجیتال

از طریق دستگاه مولتی‌ متر می‌توانیم چندین کمیت مختلف را اندازه‌گیری کنیم. شخصی که دائماً با برق و کارهای برقی سروکار دارد، باید قادر باشد مقدار ولتاژ، آمپراژ و اهم را اندازه‌گیری کند. این دستگاه می‌تواند کارهایی مانند ولت‌متر برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل، آمپرمتر برای اندازه‌گیری شدت جریان مدار، اهم‌متر برای اندازه‌گیری مقاومت مدار را انجام دهد. با استفاده از نوع دیجیتال این دستگاه، همچنین می‌توانیم سلامت قطعه و یا مشخصات آن را شناسایی کرده و از این دستگاه برای ارزیابی قطعات خودرو نیز بهره‌مند شویم.

مولتی‌متر دیجیتال، یک ابزار ضروری برای اندازه‌گیری پارامترهای الکتریکی مختلف در تعمیرات موبایل است؛ پارامترهایی از این قبیل:

 1. ولتاژ: این دستگاه می‌تواند ولتاژ DC (جریان مستقیم) یا AC (جریان متناوب) را اندازه‌گیری کند و برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو نقطه در مدار استفاده می‌شود.
 2. جریان: اندازه‌گیری جریان در مدار نیز از کاربرد دیگر این دستگاه است. دو نوع اندازه‌گیری جریان وجود دارد: (۱) جریان DC و (۱) جریان AC.
 3. مقاومت: این دستگاه در تعمیرات موبایل، می‌تواند مقاومت یک قطعه در مدار را اندازه‌گیری کند. مقاومت، برای تعیین میزان مخالفت جریان در مدار استفاده می‌شود.
 4. ظرفیت خازن: یک مولتی‌متر می‌تواند ظرفیت خازن را اندازه‌گیری کند. این نوع اندازه‌گیری، برای تعیین توانایی یک خازن جهت ذخیره شارژ استفاده می‌شود.
 5. فرکانس: این دستگاه می‌تواند فرکانس سیگنال AC را اندازه‌گیری کند. در فرکانس، برای تعیین تعداد سیکل در ثانیه، شکل موج AC استفاده می‌شود.
 6. تداوم: این ابزار می‌تواند تداوم یک مدار را بررسی کند و برای تعیین کامل بودن مدار یا قطع شدن مدار استفاده می‌شود.
 7. تست دیود: این وسیله در تعمیرات موبایل می‌تواند دیود را آزمایش کند. تست دیود برای تعیین این موضوع که آیا دیود به‌درستی کار می‌کند یا خیر، استفاده می‌شود.

این موارد ذکر شده، برخی از پارامترهایی هستند که می‌توانیم با مولتی‌متر دیجیتال اندازه‌گیری کنیم. پارامترهای خاصی که یک مولتی‌متر می‌تواند اندازه‌گیری کند، ممکن است با توجه به مدل و ویژگی‌های دستگاه، با دیگری متفاوت باشد. (مطالعه مقاله مولتی‌متر ویکی‌پدیا نیز پیشنهاد میشود)

جمع‌بندی!

مولتی‌متر دیجیتال، یک وسیله ضروری برای انجام تعمیرات گوشی موبایل است؛ زیرا می‌تواند به تشخیص مشکلات مربوط به سیستم الکتریکی تلفن همراه و تعیین بهترین مسیر جهت انجام تعمیرات آن کمک کند. به کمک نوع دیجیتال این دستگاه می‌توانیم قطعات مختلفی را تست کنیم؛ به‌عنوان مثال، می‌توانیم به باتری، پورت شارژر، اسپیکر، میکروفون و سایر قطعات گوشی موبایل، اشاره داشته باشیم.

قبل از کار با این وسیله، حتماً نحوه استفاده از آن را در جلسه‌ی آموزش صفر تا صد کار با مولتی متر یاد بگیرید و امکانات لازم از ابزار مورد نظرتان را مشخص کنید. با در اختیار داشتن اطلاعات کافی در مورد مولتی‌ متر دیجیتال می‌توانید وسیله مناسب با قیمت بهینه‌ای را خریداری کنید. به‌طور کلی، میزان قیمت پایه مولتی‌متر مخصوص تعمیرات موبایل، از حدود ۵۰۰ هزار تومان شروع شده و با توجه به بهبود کیفیت ساخت و برند آن، قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند.

سوالات متداول

مولتی‌ متر ها در ۳نوع آنالوگ، دیجیتال و اتو رنج موجود هستند.

پیشنهاد ما به‌عنوان بهترین مولتی‌متر تعمیرات موبایل، نوع اتو رنج است به این دلیل که طراحی ساده‌تر و کاربری بیشتری دارد. اگر محدودیت مالی دارید، مولتی‌متر دیجیتال هم تمام و کمال نیازهای شما را برطرف میکند.

 1. ولتاژ
 2. جریان
 3. مقاومت
 4. ظرفیت خازن
 5. فرکانس
 6. تداوم
 7. تست دیود

در شهریور سال ۱۴۰۲، قیمت مولتی‌ متر مناسب از ۵۰۰هزار تومان شروع میشود و وابسته به برند و امکانات، قیمت آن افزایش میابد.

سخن پایانی

کاربر عزیز آموزشگاه تعمیرات موبایل متخصصان فردا، چنانچه در ارتباط با محتوای این جلسه، «مولتی‌متر دیجیتال در تعمیرات موبایل»، از مجموعه جلسات آموزش رایگان تعمیرات موبایل، سؤال یا ابهامی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سؤالات خود را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید تا سایر کاربرانی که به این جلسه‌ی آموزشی مراجعه می‌کنند، بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورت تمایل، برای ثبت‌نام در کلاس‌های مهارت‌محور آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی متخصصان فردا، با ما تماس بگیرید. این دوره‌ی آموزشی، در قالب ۲۸ جلسه ۳ ساعته برگزار میشود و به‌صورت تئوری و عملی، شما را تبدیل به یک متخصص تعمیرات موبایل میکند.

درصورت وجود هرگونه سوال، با ما تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

میخواهید تعمیرکار موبایل شوید؟

فرم زیر را پر کنید، در اسرع وقت با شما تماس میگیریم.

دکتر الهه ولایتی

دکتر الهه ولایتی

دکتری تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی، محقق علمی و مولف چندین جلد کتاب معتبر در زمینه آموزش.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا